Klasszikus

Bársony László brácsaművész kapta idén a Weiner Leó-emlékdíjat

2019.04.17. 14:35
Ajánlom
Az elismerést azok a kiváló zeneművészek és -tanárok kaphatják, akik Weiner Leó szellemében fejtették ki sok évtizeden át odaadó és eredményes művészi-tanári munkásságukat.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Weiner Leó Kuratóriuma által alapított Weiner Leó-emlékdíjat a zeneszerző születésének 134. évfordulója alkalmából adták át április 16-án.

Weiner Leó rakta le a Zeneakadémia nemzetközi hírű kamarazene-oktatásának alapjait, hagyatéka és szellemisége ma is egyetemi képzésünk elidegeníthetetlen részét képezi. Tanítványai között olyan zenészóriások vannak, mint Sir Georg Solti

– hangsúlyozta Dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora a díjátadón.

BERÉNY RÓBERT (1887-1953): Weiner Leó arcképe, 1911 Olaj, vászon, 63 x 79 cm

BERÉNY RÓBERT (1887-1953): Weiner Leó arcképe, 1911 Olaj, vászon, 63 x 79 cm (Fotó/Forrás: Magyar Nemzeti Galéria)

„Bársony László 1969 óta, 50 éve tanít a Zeneakadémián. Növendékei az összes magyar zenekarban, illetve szerte a világon, zenekarok, kamaraegyüttesek tagjaiként, zenei intézmények tanáraiként sikeresen helytállnak, öregbítve a Zeneakadémia jó hírnevét” – fogalmazott laudációjában Eötvös József gitárművész, egyetemi tanár, a Vonós Tanszék vezetője. „Az ünnep és a megtisztelő díj ragyogása ma itt egy kiemelkedő muzsikusra, kamarazenészre, példamutató tanár egyéniségre vetül” – tette hozzá.

Bársony László 1969-ben szerzett diplomát a Zeneakadémián, tanára Lukács Pál volt. 1968-ban megnyerte az első Pablo Casals Nemzetközi Cselló- és Brácsaversenyt az utóbbi kategóriában. 1967-től 2010-es nyugdíjba vonulásáig a Magyar Állami Hangversenyzenekar – mai nevén Nemzeti Filharmonikus Zenekar – szólóbrácsása és szólamvezetője volt, emellett folyamatosan fellépett Európa szinte minden országában szólistaként is. 1986-tól 2005-ig a Liszt-díjjal kitüntetett Új Budapest Vonósnégyes tagjaként bejárta a világ számos országát, az együttessel lemezre vette Beethoven, Brahms és Bartók összes vonósnégyesét, valamint Haydn és Spohr több tucat művét. Jelenleg is tanít a Zeneakadémián, a Vonós Tanszék nyugalmazott egyetemi docense.

Zeneakademia-Europanostra-Rudolf-Klein_-095424.jpg

Zeneakadémia (Fotó/Forrás: Klein Rudolf)

A Weiner Leó-emlékdíjat 2004-ben alapította a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, miután Weiner Leó örököse, Schwartz Imréné végrendelete alapján az intézmény örökölte a zeneszerző hagyatékát és vagyonát. A pénz méltó felhasználására az egyetem kuratóriumot hozott létre, amelynek elnöke Vigh Andrea hárfaművész, a Zeneakadémia rektora, tagjai Fekete Gyula és Kutnyánszky Csaba, a Zeneakadémia rektorhelyettesei, valamint Falvai Sándor zongoraművész.

Weiner Leó a 20. század első felének kimagasló jelentőségű zeneszerzője és zenepedagógusa. 1901-től 1906-ig Koessler János tanítványa volt a Zeneakadémián, majd 1906-tól ő maga is tanított, előbb a Fodor Zeneiskolában, majd 1908-tól haláláig a Zeneakadémián. 1928-ban kamarazenekart szervezett, amely az ő irányításával működött. 1957-ben nyugalomba vonult, de ezután is tanított még egy évig.  A Kamarazene Tanszéken fél évszázadon át képezte hangszeres művészek több nemzedékét; a világhírű magyar virtuózok csaknem kivétel nélkül az ő tanítványai voltak. Pedagógiai munkásságát az élő hagyományok mellett írásai örökítették meg.

Az elmúlt években olyan elismert művészek kaptak Weiner Leó Emlékdíjat, mint Gulyás Márta zongoraművész, Rolla János hegedűművész illetve a Bartók Vonósnégyes.

Pedagógus, nem próféta

Kapcsolódó

Pedagógus, nem próféta

A budapesti Zeneakadémia mellett Madrid egyik legrangosabb zenei egyetemén tanít a tavaly a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozatával kitüntetett Gulyás Márta, akinek tanítványai január 13-án és 17-én koncertet adnak a Régi Zeneakadémián.

Fejléckép: Bársony László átveszi a Weiner-díjat Vigh Andrea rektorasszonytól. Fotó: Felvégi Andrea

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus interjú

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus ajánló

Haydneum-koncertek: ajándék a léleknek – december 23-ig 15 százalékos karácsonyi kedvezménnyel

A Haydneum bérleti estjei a 2023–24-es koncertévad második felében is kikezdhetetlen remekműveket és avatott előadókat ígérnek.
Klasszikus interjú

„Ha az ember elébe megy a lehetőségeknek, a szerencse is könnyebben érkezik” – beszélgetés Balog Alexandrával

Fiatal kora ellenére már igen jelentős zenei sikerekkel, ráadásul fesztiválalapítói és -szervezői tapasztalatokkal rendelkezik az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjjal idén kitüntetett zongoraművész, Balog Alexandra.