Klasszikus

Bársony Péter: "Igazi magyar ünnep lesz New Yorkban"

2013.04.21. 09:30
Ajánlom
A Liszt-díjas brácsaművész, Bársony Péter - többek között Kocsis Zoltán, Ránki Dezső, Rivka Golani, Baráti Kristóf kamarapartnere, rangos nemzetközi fesztiválok vendége, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára - május 2-án debütál a New York-i Carnegie Hallban. INTERJÚnkban a legendás koncertterem hírnevének súlyáról és a hangverseny különleges műsoráról is kérdeztük.

- A Carnegie Hallban játszani, noha végeredményben az is csak egy pódium a sok közül, nem mindennapi megtiszteltetésnek számít, mivel egy hangversenyterem mindig az ott koncertező művészektől nyeri a rangját.

- Hogyne, feltétlenül nagy megtiszteltetés, de azért ez sokkal inkább egy állomás, mint a vége valamilyen folyamatnak. Számomra ráadásul a Zeneakadémia nagyterme ugyanilyen fontos helyszín, abba legalább olyan szédítő belegondolni, hogy kik játszottak ott az elmúlt száz évben. Egyébként két magyar brácsás is fellépett már előttem szólistaként a Carnegie Hallban (bár amerikai zenekarral én leszek az első). Az egyikük éppen Pártos Ödön volt, akinek egy kompozícióját játszani is fogom. Az ő életművét kevesen ismerik. A születésének századik évfordulójára én szerveztem az ünnepségeket, ennek részeként készült egy Hugaroton-felvétel a brácsaversenyéből (2007-ben), és egy mesterkurzust is rendeztek a Zeneakadémián Rivka Golanival, aki Pártos növendéke volt. Ebből az inspirációból kiindulva kezdtem foglalkozni a műveivel, valószínűleg az elsők között voltam, akik előszedték ezeket a a darabokat Magyarországon. Persze praktikus okok is köztrejátszanak az újdonságok keresésében: a hagyományos brácsairodalom meglehetősen szűk, idővel muszáj bővíteni a repertorát.

- Igen, a zongoristákon és hegedűsökön kívül sokan kényszerülnek kutatásra adni a fejüket, vagy átiratokat készítenek.

- A magam részéről inkább brácsára írt műveket keresek, átiratokat nemigen játszom. Pártos életművéhez is fokozatosan kerültem egyre közelebb, mígnem a vele kapcsolatos kutatásaim eredményeképpen ajánlottak éppen engem egy koncertsorozat szervezőinek, hogy kutassak a holokauszt során megölt zeneszerzők után.

- A repertoár behatároltsága csak az egyik probléma. Önmagában a brácsaművész-karrier sem szokványos jelenség, legalábbis itthon nem.

- Ez mindenhol unikum, világszerte természetes, hogy a brácsisták a szólókarrierjük mellett tanítanak, kamarazenélnek is. Én szeretem ezt a sokféleséget, a zenekari zenélés, a kamarazene, a szólókoncertek és a tanítás váltakozását. Mindig is szerettem vonósnégyesben játszani például, megragadott a személyiségek, a karakterek különbözőségének megnyilvánulása ebben a műfajban, és bár játszottam hegedűn is, valójában a brácsa fogott meg igazán.

- Az amerikai program hogyan alakul pontosan?

- Április 29-én lesz az első koncert New Yorkban, a magyar konzulátuson Kelemen Barnabással, itt Mozart és Weiner László kompozíciói szerepelnek a programon, de a Carnegie Hallban is elhangzik majd Weiner-mű. Ennek a hangversenynek a műsorát én állítottam össze magyar szerzők kompozícióiból. A koncepció lényege az volt, hogy a program megmutassa a 20. század közép-európai történéseit, és fontosnak tartottuk azt is, hogy ne a legismertebb alkotókat sorakoztassuk fel. Így a műsor első felében Pártos Ödön egy kompozícióján kívül Weiner László, Nádor Mihály és Gyopár László egy-egy művét adjuk elő (a szerzők mindegyike a vészkorszak áldozata lett), a szünet után pedig Dohnányi Szegedi miséje következik majd, amire még Gombos László hívta fel a figyelmemet. Ez is olyan alkotás, amit Amerikában - tudomásom szerint - még nem mutattak be egyáltalán. Egyszóval valóban különleges este lesz, a Carnegie Hallban a magyar zenekultúra ilyen koncentrált formában ritkaság. Igazi magyar ünnep lesz ez New Yorkban. Pár nappal később aztán Washingtonban is fellépünk a nagykövetségen Kelemen Barnabással és a zongorista Melvin Chennel, a Yale zongora tanszakának vezetőjével, ott Bartók- és Brahms-szonátákat fűzünk Weiner László egy műve mellé. Érdekes keresztmetszetet adhat ez a 19-20. század magyar zenei ízléséről, a közép-európai zenei világról: ha Brahms és az őt itt ért hatások jelentik a gyökeret, akkor, mondhatni, Bartók a törzs, Weiner pedig a fa leveleiként jelenhet meg.

A7ADEE18-8F7C-4ADC-95EC-16A917CEA1AD

Kelemen Barnabás

- Lehet valamit tudni arról, milyen érdeklődésre számíthatnak?

- A New York-i közönség érdeklődése állítólag igen nagy, persze nyilván az együttes és a dirigens személye miatt is. A koncert szellemi atyja ugyanis Leon Botstein, aki az American Symphony Orchestra karmestere lesz május 2-án a Carnegie Hallban. Nyitott, kísérletező kedvű művész, és szereti a kelet-európai kultúrát. A Bard College rektora egyébként, egy ottani mesterkurzusom után hívott meg. Ugyanakkor az is számít az ismert előadók mellett, hogy a program gyakorlatilag csak amerikai és világpremierekből áll, ez is vonzza az érdeklődőket.

- Tervezik, hogy Magyarországon is eljátsszák ezt a műsort?

- Ez most egy amerikai projekt. Nyitottak vagyunk a lehetőségekre, és jó is lenne, ha itthon is helyet kaphatna ez a program. De talán a Carnegie Hall hírneve miatt Magyarországon is nagyobb figyelmet kaphatnak idővel a repertoárnak ezek a ritkaságai, amelyeket Amerikában műsorra tűzünk.

A koncertekről további információkat a www.peterbarsony.com oldalon olvashatnak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.
Vizuál

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Színház

Nyílt próbán mutatkozik be a Cyrano modern változata

Március 29-én, egy nyílt próba keretében találkozhatnak a nézők először Martin Crimp Cyrano-feldolgozásával, amely Edmond Rostand klasszikusának modern köntösbe bújtatott változata. A történetet Závada Péter fordításában, Pelsőczy Réka rendezésében ismerheti meg a közönség.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.