Klasszikus

Bartók, Kodály, Dohnányi - és Richard Strauss

2013.09.13. 13:50
Ajánlom
A Nemzeti Filharmonikusok több évtizedes, régi tradíciója, hogy hagyományosan Bartók Béla halálának évfordulóján - annak előestéjén - nyitja meg új évadát. Így lesz ez szeptember 25-én este fél nyolckor is a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben rendezett koncerten is, amelyen Kocsis Zoltán vezényletével a nagy zeneszerző két kiemelkedő kortársának kompozíciói is megszólalnak.

A vendégszólista személyében napjaink egyik világhírű zongoraművészét üdvözölhetjük, a Kínából világhódító útra indult zongorista-generáció egyik kiemelkedő egyéniségét, Yuja Wangot. A fiatal művész, aki Bartók 1931-ben befejezett, rendkívüli technikai nehézségű II. zongoraversenyét szólaltatja meg, maga választotta ezt a darabot, mégpedig éppen Kocsis Zoltán művészetétől inspirálva. „Az ő előadásában hallottam a Bartók-műveket, s lenyűgözött ez a zene" - mondta Yuja Wang.

A fiatal kínai zongoraművésznő eleinte hihetetlen technikai tudásával robbant be a nemzetközi élvonalba. Az igényes kritikák ugyanakkor technikai tudása mellett ma már előadásainak szinte valószerűtlen érettségét is kiemelik. Yuja Wang a fiatalos spontaneitást és képzelőerőt ötvözi a komoly művészegyéniség fegyelmezettségével. Fiatal kora ellenére a világ számos nagyhírű zenekarával fellépett már, és olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Daniel Barenboim, Charles Dutoit, Daniele Gatti, Manfred Honeck, Pietari Inkinen, Lorin Maazel, Kurt Masur, Antonio Pappano, Yuri Temirkanov, Michael Tilson-Thomas és Pinchas Zukerman. Ázsia, Európa és Észak Amerika szinte minden nagyvárosában koncertezik, nagy nyári fesztiválok rendszeres vendége. A Deutsche Grammophon kiadó szerződött művésze. Első albuma, a Szonáták és Etűdök 2009-ben jelent meg, majd ezt követte a Transzformációk, amelyért megkapta az Echo Klassik-díjat. A pekingi Központi Zenei Konzervatórium után Calgaryban, a Mount Royal Konzervatóriumban tanult tovább, majd Philadelphiában a Curtis Institute of Music növendékeként folytatta tanulmányait. 2006-ban megkapta a Gilmore Fiatal Művészek díját, amit 2010-ben a rangos Avery Fisher Karrier Ösztöndíj követett.

Bartók II. zongoraversenyére (BB 101) elsősorban nem a népzenei ihletettség, hanem a Stravinsky neoklasszikus alkotói korszakából is ismert, erősen ritmizált világ a jellemző. A Kékszakállú-opera szomszédságában keletkezett Két kép (BB 59) ezer színben pompázó hangzásával varázsolja el a hallgatót, a Scherzo (BB 27/4) pedig igazi kuriózum: a Négy zongoradarab egyik tétele - Kocsis Zoltán ültette át zenekarra -, amelyet a huszonéves Bartók Dohnányi Ernőnek ajánlott. Annak a Dohnányinak, aki 1933-ban már a magyar zenei élet egyik vezető alakjaként komponálta sziporkázóan virtuóz Szimfonikus percek című zenekari művét (op. 36). Ahogyan ezt, úgy az 1800-as évek elejéről származó dallamokat feldolgozó, ma már világszerte gyakran játszott Kodály-kompozíciót, a Galántai táncokat is az ő vezényletével mutatta be a Budapesti Filharmóniai Társaság a fennállásának nyolcvanadik évfordulójára rendezett díszhangversenyen.

Ami a folytatást illeti, az legalább ennyire figyelemre méltónak ígérkezik: az együttes szeptemberi évadnyitó társulati ülése után azonnal megkezdte felkészülését Richard Strauss A hallgatag asszony című vígoperájának előadására. A művet a zenekar a Művészetek Palotájával közösen szervezett, Strauss-operákat bemutató sorozatának következő darabjaként tűzte műsorára. A kompozíció meglehtősen ritkán hangzik el világszerte. Budapesten 1977-ben adta elő nagy sikerrel a drezdai Semperoper, Sir Morosus szerepében akkor Theo Adamot láthatta a magyar közönség.

Magyar produkcióként először kerül sor A hallgatag asszony előadására, amelyet októberben (10-én és 12-én) Kocsis Zoltán vezényel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Sir Morosus szerepét Rúni Brattaberg énekli, Amintát Rácz Rita szólaltatja meg. A rendező Anger Ferenc lesz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Lélek és hitelesség a muzsikálásban – Keller András és Pierre-Laurent Aimard a Concerto Budapest turnéja kapcsán

Szeptember közepén nagy sikerű koncertsorozatot adott a Concerto Budapest az Egyesült Királyságban és Írországban. A turné zárópontján Keller András karmester és Pierre-Laurent Aimard zongoraművész osztotta meg velünk gondolatait.
Könyv

Válogatás az idei Könyvfesztivál programjaiból

Mások mellett Rakovszky Zsuzsa, Vámos Miklós, Nádasdy Ádám, Christine Leunens és Clara Dupont-Monod is a Könyvfesztiválon mutatja be új könyvét. Szubjektív válogatásunkban számos izgalmas programot ajánlunk. 
Zenés színház

Christian Thielemann a Berlini Állami Opera új főzeneigazgatója

Az intézménynek azután kellett új vezetőt találnia a pozícióra, hogy januárban a korábbi főzeneigazgató, Daniel Barenboim egészségi állapotára hivatkozva lemondott posztjáról.
Klasszikus

Megújult épületben kezdi a 2023/24-es évadot a Szent István Filharmonikusok

A 2024-ben megalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplő együttes épületbejárással egybekötött sajtóeseményen jelentette be új évadát, amelynek során a jól ismert sorozatok mellett új, kamarazenei bérlet is várja a közönséget.
Színház

Rendhagyó Tartuffe-előadással lesz jelen a Comédie Francaise a 10. MITEM-en

Tíz ország huszonegy előadása, köztük a párizsi Comédie Francaise Tartuffe-produkciója lesz látható a 10. Madách Nemzetközi Színházi Találkozón szeptember 30. és október 23. között a Nemzeti Színházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.
Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.
Klasszikus hír

Megújult épületben kezdi a 2023/24-es évadot a Szent István Filharmonikusok

A 2024-ben megalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplő együttes épületbejárással egybekötött sajtóeseményen jelentette be új évadát, amelynek során a jól ismert sorozatok mellett új, kamarazenei bérlet is várja a közönséget.