Klasszikus

Bartók, Kodály, Dohnányi - és Richard Strauss

2013.09.13. 13:50
Ajánlom
A Nemzeti Filharmonikusok több évtizedes, régi tradíciója, hogy hagyományosan Bartók Béla halálának évfordulóján - annak előestéjén - nyitja meg új évadát. Így lesz ez szeptember 25-én este fél nyolckor is a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben rendezett koncerten is, amelyen Kocsis Zoltán vezényletével a nagy zeneszerző két kiemelkedő kortársának kompozíciói is megszólalnak.

A vendégszólista személyében napjaink egyik világhírű zongoraművészét üdvözölhetjük, a Kínából világhódító útra indult zongorista-generáció egyik kiemelkedő egyéniségét, Yuja Wangot. A fiatal művész, aki Bartók 1931-ben befejezett, rendkívüli technikai nehézségű II. zongoraversenyét szólaltatja meg, maga választotta ezt a darabot, mégpedig éppen Kocsis Zoltán művészetétől inspirálva. „Az ő előadásában hallottam a Bartók-műveket, s lenyűgözött ez a zene" - mondta Yuja Wang.

A fiatal kínai zongoraművésznő eleinte hihetetlen technikai tudásával robbant be a nemzetközi élvonalba. Az igényes kritikák ugyanakkor technikai tudása mellett ma már előadásainak szinte valószerűtlen érettségét is kiemelik. Yuja Wang a fiatalos spontaneitást és képzelőerőt ötvözi a komoly művészegyéniség fegyelmezettségével. Fiatal kora ellenére a világ számos nagyhírű zenekarával fellépett már, és olyan karmesterekkel dolgozott együtt, mint Daniel Barenboim, Charles Dutoit, Daniele Gatti, Manfred Honeck, Pietari Inkinen, Lorin Maazel, Kurt Masur, Antonio Pappano, Yuri Temirkanov, Michael Tilson-Thomas és Pinchas Zukerman. Ázsia, Európa és Észak Amerika szinte minden nagyvárosában koncertezik, nagy nyári fesztiválok rendszeres vendége. A Deutsche Grammophon kiadó szerződött művésze. Első albuma, a Szonáták és Etűdök 2009-ben jelent meg, majd ezt követte a Transzformációk, amelyért megkapta az Echo Klassik-díjat. A pekingi Központi Zenei Konzervatórium után Calgaryban, a Mount Royal Konzervatóriumban tanult tovább, majd Philadelphiában a Curtis Institute of Music növendékeként folytatta tanulmányait. 2006-ban megkapta a Gilmore Fiatal Művészek díját, amit 2010-ben a rangos Avery Fisher Karrier Ösztöndíj követett.

Bartók II. zongoraversenyére (BB 101) elsősorban nem a népzenei ihletettség, hanem a Stravinsky neoklasszikus alkotói korszakából is ismert, erősen ritmizált világ a jellemző. A Kékszakállú-opera szomszédságában keletkezett Két kép (BB 59) ezer színben pompázó hangzásával varázsolja el a hallgatót, a Scherzo (BB 27/4) pedig igazi kuriózum: a Négy zongoradarab egyik tétele - Kocsis Zoltán ültette át zenekarra -, amelyet a huszonéves Bartók Dohnányi Ernőnek ajánlott. Annak a Dohnányinak, aki 1933-ban már a magyar zenei élet egyik vezető alakjaként komponálta sziporkázóan virtuóz Szimfonikus percek című zenekari művét (op. 36). Ahogyan ezt, úgy az 1800-as évek elejéről származó dallamokat feldolgozó, ma már világszerte gyakran játszott Kodály-kompozíciót, a Galántai táncokat is az ő vezényletével mutatta be a Budapesti Filharmóniai Társaság a fennállásának nyolcvanadik évfordulójára rendezett díszhangversenyen.

Ami a folytatást illeti, az legalább ennyire figyelemre méltónak ígérkezik: az együttes szeptemberi évadnyitó társulati ülése után azonnal megkezdte felkészülését Richard Strauss A hallgatag asszony című vígoperájának előadására. A művet a zenekar a Művészetek Palotájával közösen szervezett, Strauss-operákat bemutató sorozatának következő darabjaként tűzte műsorára. A kompozíció meglehtősen ritkán hangzik el világszerte. Budapesten 1977-ben adta elő nagy sikerrel a drezdai Semperoper, Sir Morosus szerepében akkor Theo Adamot láthatta a magyar közönség.

Magyar produkcióként először kerül sor A hallgatag asszony előadására, amelyet októberben (10-én és 12-én) Kocsis Zoltán vezényel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Sir Morosus szerepét Rúni Brattaberg énekli, Amintát Rácz Rita szólaltatja meg. A rendező Anger Ferenc lesz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.