Klasszikus

Bartók, Kurtág és Ligeti művei zárták a párizsi Philharmonie biennáléját

2017.01.31. 10:53
Ajánlom
A legjelentősebb párizsi koncertterem a koncertet teljes egészében a XX. századi magyar zene három világhírű komponistájának szentelte.

A francia főváros legújabb és legnagyobb presztízsű koncertterme, a két évvel ezelőtt felavatott Philharmonie hangversenypalota Vokális Művészeti Biennáléjának záró koncertjét teljes egészében a XX. századi magyar zene három világhírű komponistájának szentelte. A teltházas szimfonikus koncert végén a 2400 néző hosszú perceken át ünnepelte az Ensemble InterContemporain kortárs együttest – amelyet 1978 és 1991 között Eötvös Péter vezetett – és a párizsi Konzervatórium diákjait.

Philharmonie de Paris

Philharmonie de Paris (Fotó/Forrás: www.philharmoniedeparis.fr)

A Matthias Pintscher által vezényelt est fő műve Bartók Béla A Kékszakállú herceg vára című operája volt, amelyet koncertváltozatban hallhatott a párizsi közönség. A Kékszakállú szerepét az a John Relyea énekelte, aki párizsi Garnier Operában is a magyar opera főszerepét alakítja. Ahogy az Operában, úgy a Philharmonie koncertjén is a Regös prológusát nem egy kívülálló narrátor, hanem az elegáns és csábító Kékszakállút alakító kanadai operaénekes mondta el tökéletes magyar kiejtéssel. Judit szerepében Michelle DeYoung amerikai énekesnő lépett fel.

Fidelio Napi Zene - Bartók Béla: A kékszakállú herceg vára

Kapcsolódó

Fidelio Napi Zene - Bartók Béla: A kékszakállú herceg vára

1918-ban pontosan ezen a napon, május 24-én mutatták be a budapesti Operaházban Bartók egyfelvonásos operáját Balázs Béla szövegkönyvével, a valódi siker azonban ekkor még nem érkezett el.

Az opera előtt Ligeti György San Francisco Polyphony című műve és Kurtág György Stele című szimfonikus alkotása csendült fel. Az est előtt Clément Lebrun zenetörténész tartott előadást a "XX. századi Magyarország három arcáról" az érdeklőknek a párizsi Philharmonie hangversenypalotában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Klasszikus interjú

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Klasszikus ajánló

Csaba Péter karmester és hegedűművész lánya koncertezik a MÁV Szimfonikus Zenekarral

A MÁV Szimfonikus Zenekar december 6-i, Generációk a pódiumon című hangversenyén a Franciaországban élő Csaba Péter, a zenekar állandó vendégkarmesterének vezényletével két nagyszabású művet hallhat a közönség a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Magyarország legfiatalabb kamarazenekara a közönség támogatását kéri

A Kemény Péter karmester által vezetett EraNova Kamarazenekar Azúrkéken című sorozata csupa hallgatói diplomakoncertből áll, amelyeket ingyenesen tekinthetnek meg az érdeklődők.