Klasszikus

Bartók Maraton – végre!

2013.01.26. 14:45
Ajánlom
A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa hatodik zenei maratonján szerepel először magyar zeneszerző: február 3-án tizenegy koncerten hangzanak fel Bartók Béla válogatott kamara-, szimfonikus és vokális művei. VIDEÓ

2008-ban a Budapesti Fesztiválzenekar első maratonján Csajkovszkij műveit hallhatta a Művészetek Palotájának közönsége. A tizenegy hangversenyből álló, különleges műsorú és hangulatú, reggeltől estig tartó, az életmű keresztmetszetét nyújtó sorozat minden várakozást felülmúlóan nagy sikert aratott. 2009-ben - az első év pozitív tapasztalatain fölbuzdulva - Dvořák, 2010-ben Beethoven, 2011-ben Schubert, 2012-ben pedig Mozart műveiből állította össze Fischer Iván mint művészeti vezető a maraton műsorát. A karmester ezúttal a 20. századi magyar és egyetemes zenetörténet egyik legnagyobb alkotóját választotta: a 2013. február 3-án megrendezendő maraton "hőse" Bartók Béla lesz.

A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem és Fesztivál Színház színpadain a 2013-as maratonon is a legjobb magyar előadóművészek tolmácsolásában hangzanak fel a kiválasztott művek. A Hegedűverseny szólistája Banda Ádám, a III. zongoraversenyé Várjon Dénes, a kiválasztott kórusműveket a világhírű Nyíregyházi Cantemus Kórus énekli Szabó Dénes vezényletével, a Kelemen-kvartett pedig két vonósnégyest játszik. Bartók szóló zongorára írt darabjaiból szintén Várjon Dénes, a Mikrokozmosz-sorozatból pedig - a Fesztiválzenekar két éve indult "Fesztiválzenekar a zeneiskolásokért" programja keretében - fiatal tehetségek adnak ízelítőt. A BFZ Fischer Iván vezényletével a  Kékszakállú herceg várát adja elő, Kovács Istvánnal és Komlósi Ildikóval a főszerepekben, a Kossuth Szimfóniát és a Táncszvitet pedig a Nemzeti Filharmonikusok adják elő, akik első alkalommal csatlakoznak az egésznapos programsorozathoz. "Nagy öröm, hogy Kocsis Zoltán felépült, és idén együtt tudunk működni" - emelte ki Fischer Iván a január 25-i sajtótájékoztatón. Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója és a művészeti vezető arról is szóltak, miért Bartókra, és miért ezekre a művekre esett a választás, s hogy miért oly fontos Bartók alakjára irányítani a figyelmet. Gondolataikat az alábbi - élőzenével fűszerezett - videóban foglaltuk össze:

A maraton különleges betéteként Bartók és népzenei gyökerei címmel Káel Csaba rendezésében a Muzsikás Együttes és vendégeik adnak népzenei és néptánc-feldolgozásból álló ízelítőt. Bartók alakjához a koncertek mellett filmvetítések is segítenek közelebb férkőzni: látható lesz a Gyökerek, A kékszakállú herceg vára tévéfelvétele Solti Györggyel, valamint a Bartók Turán című dokumentumfilm. A Bartók-maratonhoz kapcsolódva két tárlat is nyílik a Müpában: az egyik Bartók és a Nyolcak kapcsolatát mutatja be, illetve kiállítják Kass János grafikusművész A kékszakállú herceg várához készített illusztrációit is.

A sajtótájékoztatóra Fischer Iván az Egyesült Államokból érkezett, ugyanis a Budapesti Fesztiválzenekar az elmúlt hetekben - a Müpában is bemutatott műsorukkal - holland-amerikai turnén vett részt. Koncertjeikről a The New York Times is beszámolt, kiemelve a zenekar fantasztikus hangzását, és a muzsikusok újszerű elhelyezését az Avery Fisher Hall pódiumán. Különösen nagy elismeréssel számol be a cikk a zenekar beugró szólistájáról, Liza Ferschtmanról, s a Fesztiválzenekarra és Fischer Ivánra oly jellemző kiváló humorról is, amellyel a ráadásban Leroy Anderson "Kék tangó" című művét adták elő. Hasonlóan nagy elismeréssel írt montreali koncertjükről a kanadai Le Devoir, amely az év koncertjének nevezte fellépésüket. "Adva van egy zenekar, amely fenntartások nélkül szereti a zenét, valamint adott egy karmester, aki soha nem hagyja abba azt a mérhetetlen mennyiségű munkát, amellyel - ha lehet - egyre magasabbra srófolja a színvonalat" - írta a lap.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.