Klasszikus

Bartók, Snétberger és Lukács Miklós a Müpa online kínálatában

2021.03.25. 14:50
Ajánlom
A Müpa Home közvetítéssorozata ezen a héten két kiváló hazai muzsikus, Snétberger Ferenc és Lukács Miklós koncertje mellett Bartók Béla 140. születésnapjáról is megemlékezik.

Március 25-én ünnepeljük Bartók Béla születésének 140. évfordulóját. Az elmúlt 16 évben számtalan Bartók-szerzemény csendült fel a Müpa róla elnevezett hangversenytermében, így a jeles nap alkalmából ezekből válogattak össze egy estére valót, a legkiválóbb hazai muzsikusok tolmácsolásában.

A népzenére épülő hegedűrapszódia különleges helyet foglal el Bartók művei közt, nemcsak hosszúsága miatt, hanem mert azok eredeti, népi előadásmódját is belekomponálta a zenébe. Ezúttal Fenyő László és kamarapartnerei 2014-es előadásában élvezheti a közönség ezt a lenyűgöző darabot. Bartók mindössze 22 éves volt, amikor Strauss hatására megírta első nagyzenekari kompozícióját, amelyben a magyar történelem héroszát, Kossuthot mintázta meg. A szimfonikus költeményt a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara adja elő, Kovács János karmester vezetésével.

Nagyszerű hegedűművészünk, Baráti Kristóf Bartók Geyer Stefi számára komponált első hegedűversenyével nyitotta emlékezetes 2016-os estjét: ezt a csodálatos zenei vallomást is újra hallhatják a nézők. A műsort pedig egy igazi csemege zárja: a Muzsikás együttes a Müpa 10. jubileumi hétvégéjén a népzenegyűjtő Bartók élményeinek „rekonstruálásával” idézte meg a zeneszerzőt, amit most a Müpa Home segítségével élhetünk át újra – vagy éppen először.

Bartók 140

  • 2021. március 25. 19:30

Vezényel: Kovács János, Horváth Gábor

Közreműködők: Baráti Kristóf – hegedű; Fenyő László – cselló; Eduard Kunz, Fülei Balázs –zongora; Tóth Ildikó „Fecske”, Farkas Zoltán „Batyu” – tánc; Muzsikás Együttes; Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara; Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar

További információk ide kattintva. >>>

A magyar jazzszcéna évtizedek óta meghatározó szereplője Snétberger Ferenc, akinek munkásságáról világszerte csak elismeréssel szólnak. Repertoárját a roma hagyományok, a brazil zene és a flamenco éppúgy inspirálja, mint a klasszikus gitár és a jazz.

A KULT50 bemutatja: Snétberger Ferenc

Kapcsolódó

A KULT50 bemutatja: Snétberger Ferenc

A gitárművész-zeneszerző muzsikuscsaládba született Salgótarjánban, ahol édesapja egy helyi kertvendéglőben zenélt. Snétberger Ferenc portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

Most újra látható 2017-es koncertjén triójához egy igazi szupersztár, a skandináv jazz egyik legmarkánsabb képviselője, a norvég trombitás, Nils Petter Molvær csatlakozott. Az este során a régi Snétberger-kompozíciók új köntösbe bújtatva szárnyaltak a hangversenyteremben.

Snétberger Ferenc Trió & Nils Petter Molvær

  • 2021. március 26. 19:30

Snétberger Ferenc Trió: Snétberger Ferenc – gitár; Phil Donkin – bőgő; Németh Ferenc – dob:

Vendég: Nils Petter Molvær – trombita

További információk ide kattintva. >>>

Pár hónappal ezelőtt érkezett meg a Müpába az intézmény legújabb cimbalma, amelyet magától értetődően annak legavatottabb hazai ismerője, Lukács Miklós szólaltathatott meg először. Bár közönség előtt való debütálására még várni kell, a hangszer rajongóinak jó hír, hogy a Müpa Home e heti programjának zárókoncertjén minden a cimbalomról szól.

A KULT50 bemutatja: Lukács Miklós

Kapcsolódó

A KULT50 bemutatja: Lukács Miklós

Nyolcévesen kezdett cimbalmot tanulni, orvosi javallatra, migrén ellen. Lukács Miklós portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

Lukács Miklós Cimbiózis névre keresztelt együttese ugyanis a Müpában mutatta be Lux et Umbra – azaz „Fény és Árnyék” – című harmadik albumának anyagát. A megszokott trió felállást erre az alkalomra klarinéttal és fagottal kiegészülve kvintettre cserélték, ám a Lukácstól megszokott, a jazz, a klasszikus és a kortárs zene jegyeit mesterien ötvöző kompozíciók megmaradtak.

Lukács Miklós: A Cimbiózis világa

  • 2021. március 27. 20:00

Előadó: Lukács Miklós – cimbalom

Közreműködők: Klenyán Csaba – klarinét; Jankó Attila – fagott; Orbán György – bőgő; Baló István – dob  

További információk ide kattintva. >>>

A Müpa Home koncertjei megtekinthetőek a Müpa honlapján és YouTube-csatornáján.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus beszámoló

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk
Klasszikus ajánló

Pénteken indul a Haydneum – Magyar Régizenei Központ nyár eleji fesztiválja a budapesti Egyetemi templomban

2023. június 9. és 17. között rendezi meg második Egyházzenei Fesztiválját a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Budapesten, az Egyetemi templomban.
Klasszikus hír

Vajda Gergely zeneszerzőként és karmesterként is bemutatkozik Párizsban

A nemzetközileg keresett karmester-zeneszerző ismét együtt dolgozik a francia Ars Novával, illetve egy hárfafesztivál műsorán is szerepel egy alkotása.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kaija Saariaho

A világhírű finn zeneszerzőt, akinek a Metropolitan Opera is játszotta darabját, hetvenéves korában érte a halál – tette közzé családja a közösségi médiában.
Klasszikus ajánló

Július 14. és 23. között ismét várja a zenerajongókat a Fesztivál Akadémia Budapest

Idén is érdemes lesz tíz napon át Budapesten nyaralni, akár az itt lakóknak is – mondta el Kokas Katalin hegedűművész. Egész napos programok, különleges helyszínek és persze sztárfellépők koncertjei várják a közönséget.