Március 25-én ünnepeljük Bartók Béla születésének 140. évfordulóját. Az elmúlt 16 évben számtalan Bartók-szerzemény csendült fel a Müpa róla elnevezett hangversenytermében, így a jeles nap alkalmából ezekből válogattak össze egy estére valót, a legkiválóbb hazai muzsikusok tolmácsolásában.
A népzenére épülő hegedűrapszódia különleges helyet foglal el Bartók művei közt, nemcsak hosszúsága miatt, hanem mert azok eredeti, népi előadásmódját is belekomponálta a zenébe. Ezúttal Fenyő László és kamarapartnerei 2014-es előadásában élvezheti a közönség ezt a lenyűgöző darabot. Bartók mindössze 22 éves volt, amikor Strauss hatására megírta első nagyzenekari kompozícióját, amelyben a magyar történelem héroszát, Kossuthot mintázta meg. A szimfonikus költeményt a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara adja elő, Kovács János karmester vezetésével.
Nagyszerű hegedűművészünk, Baráti Kristóf Bartók Geyer Stefi számára komponált első hegedűversenyével nyitotta emlékezetes 2016-os estjét: ezt a csodálatos zenei vallomást is újra hallhatják a nézők. A műsort pedig egy igazi csemege zárja: a Muzsikás együttes a Müpa 10. jubileumi hétvégéjén a népzenegyűjtő Bartók élményeinek „rekonstruálásával” idézte meg a zeneszerzőt, amit most a Müpa Home segítségével élhetünk át újra – vagy éppen először.
Bartók 140
- 2021. március 25. 19:30
Vezényel: Kovács János, Horváth Gábor
Közreműködők: Baráti Kristóf – hegedű; Fenyő László – cselló; Eduard Kunz, Fülei Balázs –zongora; Tóth Ildikó „Fecske”, Farkas Zoltán „Batyu” – tánc; Muzsikás Együttes; Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara; Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
További információk ide kattintva. >>>
A magyar jazzszcéna évtizedek óta meghatározó szereplője Snétberger Ferenc, akinek munkásságáról világszerte csak elismeréssel szólnak. Repertoárját a roma hagyományok, a brazil zene és a flamenco éppúgy inspirálja, mint a klasszikus gitár és a jazz.

Kapcsolódó
A KULT50 bemutatja: Snétberger Ferenc
A gitárművész-zeneszerző muzsikuscsaládba született Salgótarjánban, ahol édesapja egy helyi kertvendéglőben zenélt. Snétberger Ferenc portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.
Most újra látható 2017-es koncertjén triójához egy igazi szupersztár, a skandináv jazz egyik legmarkánsabb képviselője, a norvég trombitás, Nils Petter Molvær csatlakozott. Az este során a régi Snétberger-kompozíciók új köntösbe bújtatva szárnyaltak a hangversenyteremben.
Snétberger Ferenc Trió & Nils Petter Molvær
- 2021. március 26. 19:30
Snétberger Ferenc Trió: Snétberger Ferenc – gitár; Phil Donkin – bőgő; Németh Ferenc – dob:
Vendég: Nils Petter Molvær – trombita
További információk ide kattintva. >>>
Pár hónappal ezelőtt érkezett meg a Müpába az intézmény legújabb cimbalma, amelyet magától értetődően annak legavatottabb hazai ismerője, Lukács Miklós szólaltathatott meg először. Bár közönség előtt való debütálására még várni kell, a hangszer rajongóinak jó hír, hogy a Müpa Home e heti programjának zárókoncertjén minden a cimbalomról szól.

Kapcsolódó
A KULT50 bemutatja: Lukács Miklós
Nyolcévesen kezdett cimbalmot tanulni, orvosi javallatra, migrén ellen. Lukács Miklós portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.
Lukács Miklós Cimbiózis névre keresztelt együttese ugyanis a Müpában mutatta be Lux et Umbra – azaz „Fény és Árnyék” – című harmadik albumának anyagát. A megszokott trió felállást erre az alkalomra klarinéttal és fagottal kiegészülve kvintettre cserélték, ám a Lukácstól megszokott, a jazz, a klasszikus és a kortárs zene jegyeit mesterien ötvöző kompozíciók megmaradtak.
Lukács Miklós: A Cimbiózis világa
- 2021. március 27. 20:00
Előadó: Lukács Miklós – cimbalom
Közreműködők: Klenyán Csaba – klarinét; Jankó Attila – fagott; Orbán György – bőgő; Baló István – dob
További információk ide kattintva. >>>
A Müpa Home koncertjei megtekinthetőek a Müpa honlapján és YouTube-csatornáján.