Klasszikus

Bécs zenéje az én világom

2014.09.22. 12:05
Ajánlom
Az én zenei világom a két, úgynevezett bécsi iskolát öleli fel, Haydntól Alban Bergig, sőt, egészen Anton Webernig - mondta el a közmédiának adott interjúban Zubin Mehta világhírű karmester, aki szeptember 23-án a Művészetek Palotájában lép fel az Izraeli Filharmonikusok élén.

"Természetesen ezen a két nagy korszakon kívül eső zeneszerzők műveivel is nagy szeretettel foglalkozom időnként, de alapvetően Bécs zenéje az én világom" - hangsúlyozta az indiai karmester, aki az osztrák fővárosban végezte zenei tanulmányait. Mint mondta, itt plántálták el benne azt a szakmai fegyelmet, amelyet a karmesteri munka központi erényének tart.

A kérdésre, kit nevez nagy karmesternek, Arturo Toscaninit említette. "Hihetetlenül fegyelmezett volt és mindig pontosan tudta, érezte, mit akarhatott a zeneszerző, amikor megírta a darabját. Számomra a zenei titok legnagyobb tudója Toscanini, aki rendkívül hű volt a kottához. Én pedig igyekeztem és igyekszem az általa kitaposott ösvényen haladni. Szerencsém volt, mert ehhez nagyon jó képzést kaptam Bécsben" - fejtette ki Zubin Mehta az interjúban, amelyet Bartók Rádióban hallhatnak az érdeklődők.

F5F2C176-ABBC-472A-96E4-AE326BB0D15D

Az Izraeli Filharmonikus Zenekar jótékonysági hangversenye Fiorenza Cedolinsszal, Placido Domingóval és Zubin Mehtával

Bécsi fiatalkorát felidézve elmondta, gyakran látogatta a város dzsesszklubjait, ahol a legnagyobbakat hallhatta: "Duke Ellington és Louis Armstrong lenyűgözött, csodálatos zenészeknek tartom őket". Kitért arra is, hogy nagyon szereti az indiai zenét, de "minden esetleges híresztelés ellenére" nem ért hozzá, miként "a mai modern műfajokhoz" sem. A karmester mesélt arról is, hogy érdekes módon soha nem vezényelt túl sok zenekart. "Az Izraeli Filharmonikusok és a firenzei Maggio Musicale a saját zenekarom, de ezek mellett igazából csak a Bécsi és a Berlini Filharmonikusokat vezényelem rendszeresen. És alkalmanként dirigálom a New York-i Filharmonikusokat vagy régi együttesemet, a Los Angeles-i Filharmonikusokat. De ezeken kívül szinte sehol nem járok vendégkarmesterként" - magyarázta. Vallott mély szomorúságáról is két karmester barátja halála miatt. "Nehéz felfognom, hogy két olyan csodálatos barátot veszítettem el ebben az évben, mint Claudio Abbado és Lorin Maazel. De van még néhány közeli kolléga, barát, akik itt vannak, és akikkel nagyon szoros kapcsolatban vagyunk.

 

Mint mondta, nagyon várja a szeptember 23-ai hangversenyt. "Az Izraeli Filharmonikusokkal nagyon régen jártam Magyarországon, ha jól emlékszem, 1987-ben. Ez nagyon régen volt, úgyhogy épp itt az ideje, hogy ezzel a zenekarral is kipróbáljam az önök nagyszerű koncerttermét, ahol néhány hónapja a Bécsi Filharmonikusokkal jártam" - fogalmazott. Beszélt arról is, hogy egy nagyszabású turné keretében érkeznek Budapestre, amely Szibériában, Irkutszk városában kezdődött, majd Észak-Európában folytatódott, végül Prága után utolsó állomásként érkeznek a magyar fővárosba. "A filharmonikusokkal csakis Izrael pozitív oldalát akarjuk megmutatni" - mondta. Az izraeli-palesztin konfliktusról úgy vélte: a két népnek végre meg kell győznie egymást, hogy akarnak, és igenis tudnak együtt élni, egymás mellett, barátságban. "Nagyon hiszek benne, hogy a közeli jövőben létrejön az önálló Palesztina" - hangsúlyozta.  A kérdésre, hisz-e abban, hogy a zene és a művészetek a világ problémáira megoldást jelenthetnek, azt felelte: "ebben hinni kell. Mindig a békéért kell zenélni".

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.