Klasszikus

Beethoven "tíz szimfóniája"

2014.10.10. 08:06
Ajánlom
Vajda Gergely vezényletével és kortárs zeneszerzők segítségével sűrítik egyetlen hangversenybe Beethoven "tíz szimfóniáját" az MR Szimfonikusok október 14-én a Művészetek Palotájában.

Köztudott, hogy Beethoven kilenc szimfóniát írt, tervezett azonban egy tizediket is, amely nem készült el. Barry Cooper kortárs angol zeneszerző, Beethoven-szakértő a komponista hátrahagyott jegyzeteiből megpróbálta rekonstruálni a szimfóniát. Vajda Gergely szerint helyesebb új alkotásként, egyfajta "virtuális Beethoven-műként" tekinteni az így megszületett darabra. "Nincs semmiféle bizonyítékunk arra nézve, hogy Beethoven zenei vázlatai egy új szimfóniához készültek volna. Azt tudjuk, hogy tervei között szerepelt egy tízedik szimfónia megírása, de hogy a fennmaradt jegyzetek közül melyek készültek ehhez, és melyek egy leendő szonátához vagy vonósnégyeshez, azt lehetetlen bizonyosan rekonstruálni" - fejtette ki.

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében megvalósuló koncerten elhangzik a komponista ritkán játszott I. (C-dúr) szimfóniája is. "Ez a korai mű még Haydnra és Mozartra hasonlít; az, amit 'Beethovenként' ismerünk, a III. szimfóniával kezdődik. A koncerten így a nem létező utolsó, és a létező, de kevéssé ismert első szimfónia is elhangzik: mindkettő kirándulás, az egyik Beethoven múltjába, a másik virtuális jövőjébe" - fogalmazott Vajda Gergely. A további Beethoven-szimfóniák egyetlen műbe "sűrítve" csendülnek fel, kortárs köntösben és társadalomkritikai áthallásokkal. Louis Andriessen kortárs holland zeneszerző 1970-ben írt darabja egyfajta kollázs, melyben a szimfóniákból kivágott jellegzetes részek hangnemi és ritmikai kapcsolódási pontok mentén állnak össze új egésszé. A darabban szerepet kap egy "rock-kvartett" - elektromos gitár, basszusgitár, dob és zongora -, továbbá egy "fagyaltoskocsi-csengő" is - magyarázta a dirigens.

"Számomra az egész mű azt akarja megmutatni, hogy milyen állapotban van a klasszikus zene biznisz része, és ez a kommercializálódás milyen hatással van a zenészekre és a közönségre. Beethoven IX. szimfóniájának vége ebben a rockos hangszerelésben úgy hangzik, mint valami reklámzene" - fejtegette. A hangverseny felütéseként az Új Magyar Zenei Fórum tavalyi zeneszerzőversenyének egyik díjazottja, Tornyai Péter Monochrome című darabja hangzik el. "A zongorista lassan bejön a pódiumra, miközben a zenekar egyetlen akkordot játszik, Beethoven-idézetekkel teletűzdelve. A zongorista a végén egyetlen összhangzatot játszik, és ennyi a darab; egyfajta bohóctréfa-szerű nyitószám" - magyarázta Vajda Gergely.

A koncertet egy másik kortárs holland komponista, Louis Andriessen tanítványa, Michel van der Aa Second Self című darabja teszi teljessé, melyben egy laptopról szóló zene fokozatosan "elszippantja" a zenészektől a hangokat. "A zenekar egyre kevesebbet játszik, míg végül teljesen elnémul. Míg Coopernél egy virtuális Beethovent hallunk, addig itt egy virtuális zenekar marad a darab végére" - magyarázta a karmester, hozzátéve, hogy Michel van der Aa a koncert után két héttel Budapestre látogat, hogy a Budapest Music Centerben előadást tartson saját műveiről.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.