Klasszikus

Beethoven utolsó kvintettje

2015.05.12. 08:20
Ajánlom
A Bősze Ádám Zenei Antikváriumba nap mint nap érkeznek régi kották, zenei könyvek és egyéb dokumentumok. Nemcsak egyszerű használt kiadványok, hanem olyanok is, amelyek mögött egy-egy érdekes történet lapul. A Fidelio.hu sorozatában Bősze Ádám ezúttal egy érdekes jogvitáról beszélt. MAGAZIN

Beethoven 1801 első felében valószínűleg Moritz von Fries gróf megbízásából írta az op. 29-es kvintettjét. Fries nemcsak a kottát kapta meg, hanem - fél évre - annak minden jogát is. Amikor az idő letelt, Beethoven unokaöccse felajánlotta a darabot kiadásra a lipcsei Breitkopf & Härtel cégnek, akik el is fogadták. Csakhogy sejtelmük sem volt arról, hogy a kéziratot Fries a háttérben már felajánlotta a bécsi Artaria cégnek.

Természetesen mindkét cég kihozta volna a kottát azzal a meggyőződéssel, hogy ők a tulajdonosok. Beethoven tudomására jutott a bécsi terv és vehemensen számon kérte Carlo Artarián a kiadást. Mielőtt még kitört volna a cégek közti háború, Fries közbelépett, és meggyőzte Artariát, hogy csak két héttel a Breitkopf-kiadvány után jelentessék meg az ő változatukat. Cserébe Beethoven vállalta, hogy korrektúrázza a bécsi cég kimetszett lemezeit.

A vita azonban ezzel nem zárult le. Carlo Artaria nem sokkal később döbbenten olvasta Beethovennek a Wiener Zeitungban közzétett nyilatkozatát, mely szerint csak a Breitkopf-kiadvány a hiteles, az övé a sok hiba miatt "alapvetően használhatatlan". Artaria sem volt rest, beperelte a zeneszerzőt, aki el is vesztette a pert. Ismét Fries lépett közéjük a békéltető szerepkörében, és megígértette Beethovennel, hogy fájdalomdíjul komponál Artaria számára egy másik kvintettet. Minden jó, ha vége jó - gondolnánk -, de Artaria megint alulmaradt: Beethoven soha többet nem írt ebben a műfajban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.