Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

2024.09.09. 10:55
Ajánlom
Világraszóló európai jazz, a Budapesti Fesztiválzenekar Európát áthidaló koncertje és a nyugati hagyományokat afrikaival összeházasító világzenei előadók – a szeptember 16. és 22. között megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Szeptemberben elindul a Müpa 2024/25-ös évada, és ezzel együtt újra kinyílik a világ a Komor Marcell utcában. Az évadkezdéshez 2013 óta szorosan hozzátartozik a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös programsorozata, az Európai Hidak, amelynek fókuszában ezúttal a belga főváros áll.

Ennek jelképes oka is van, hiszen 2024 nyarán vette át Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Belgiumtól.

A két ország közötti kulturális hídon keresztül mind Budapestre, mind Brüsszelbe jelentős művészek egész sora látogat el.

A programsorozat nyitányaként rögtön egy két részből álló koncerten ismerhetjük meg a belga jazz színe-javát, köztük az ország legnagyobb big bandjét, a Brussels Jazz Orchestrát, valamint olyan szólistákat, mint a gitáros Philip Catherine, a trombitás Bert Joris és az énekes David Linx.

Az énekes-gitáros Selah Sue popot, reggae-t, R&B-t és funkot vegyítő dalai nemcsak a könnyedebb műfajok rajongóit képesek visszarepíteni a nyári fesztiválszezonba, a belga–marokkói Aïcha Haskal pedig különös színt hoz a programkínálatba arab zenét pszichedelikus elemekkel vegyítő zenekarával, a Gaïshával. Fellép továbbá a kultikus belga art rock zenekarból, a dEUS-ból ismert énekes, Tom Barman, aki ezúttal TaxiWars nevű formációjával látogat a Müpába, a világzene egyik legfontosabb sztárjaként ünnepelt kongói–belga Marie Daulne pedig K.ZIA művésznevet viselő lányával és ZAP MAMA elnevezésű zenekarával érkezik, hogy ízelítőt adjon az afrikai és a nyugati zene fúziójából.

Mupa2024_EuropaiHidak_EUYO-162017.jpg

Európai Unió Ifjúsági Zenekara (Fotó/Forrás: Müpa)

Az Európai Hidak kínálata nem lehetne teljes a társszervező Budapesti Fesztiválzenekar és vezetője, Fischer Iván nélkül.

A programsorozat megkoronázásaként szeptember 20. és 22. között három alkalommal lép színpadra a BFZ és az Európai Unió Ifjúsági Zenekara,

hogy egy Európát széltében-hosszában bemutató koncerttel kápráztassa el a közönséget. A spanyol tánctól a magyar rapszódiáig ívelő est során Fischer Iván vezényletével olyan művészek lépnek színpadra, mint a BBC Proms közönségét is lenyűgöző Lisztes Jenő cimbalomművész és Diana Tishchenko ukrán hegedűművész. Az est folyamán először hangzik el itthon Fischer Iván saját szerzeménye, a Bach előtt játékosan fejet hajtó Táncszvit.

A zenei programok mellett helyet kapnak a társművészetek is: szeptember 21-én az Előadóteremben a Legújabb testamentum című filmben isten kislányának keserédes történetét ismerhetjük meg, aki épp Belgiumban kutatja fel követőit, a Belgák királya című áldokumentumfilmen keresztül pedig megismerhetjük egy elképzelt belga uralkodó kontinensen át vezető odüsszeiáját.   

Az Európai Hidak részletes programja itt böngészhető.

Fejléckép: David Linx (forrás: Müpa)

Fischer Iván lett az Európai Unió Ifjúsági Zenekarának zeneigazgatója

Kapcsolódó

Fischer Iván lett az Európai Unió Ifjúsági Zenekarának zeneigazgatója

Az együttes bejelentette, július 10-től Fischer Ivánt nevezik ki zeneigazgatójuknak. A dirigens a pozícióban Vaszilij Petrenkót váltja, aki tíz sikeres éven át volt a társulat vezető karmestere.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.
Klasszikus interjú

„Kurtág és Beckett küzdelme a szavakért általános érvényű” – Ajtony Csaba karmester, a MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar művészeti vezetője

Október 12-én ismét Budapesten lép fel a három Duna-menti főváros, Bécs, Pozsony és Budapest kiváló fiatal muzsikusait egyesítő MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar: legújabb programjuk az emberi kultúra alapkövét, a beszédet, a szavakat veszi górcső alá a BMC-ben.