Klasszikus

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

2023.03.23. 11:30
Ajánlom
Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről, akit a közönség is a tenyerén hordoz Európában, Ázsiában és az USA-ban. Egy 21. századi dalnok, aki az üzleti pályát hagyta ott a muzsikuskarrierért, az élete pedig így vált igazán teljessé.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Benjamin Appl karrierútja nem vezetett egyenesen a színpadra. Családjában nem volt hivatásos muzsikus, de édesanyja nagyon szerette a zenét, és a művész gyermekkorában rengeteget énekelt együtt fivéreivel. Mindkettő járt fiúkórusba, egyikük felvételi meghallgatása után pedig a kórusvezető Benjaminnek szegezte a kérdést: négy év múlva rá is számíthatnak-e? Erre ő gyerekként az egész család számára zavarba ejtő választ adott:

Utálom az éneklést és ezeket a visítozó fiúkat, gusztustalan az egész.

230408_Benjamin_Appl_006_c_DavidRuano-104331.jpg

Benjamin Appl (Fotó/Forrás: David Ruano / Bartók Tavasz)

Négy évvel később természetesen ő is csatlakozott a neves Regensburger Domspatzen kórushoz, 12 és 19 éves kora között pedig körbeturnézta velük Európát és Ázsiát. Ez azonban még nem volt egyenes belépő a zenei pályára. Üzleti területen tanult tovább, és egy bankban kezdett el dolgozni gyakornokként, de folyamatosan ott motoszkált benne, hogy valami hiányzik az életéből. Sokáig eltartotta magától a képet, hogy magányos művészként járja a világot, és egy bőröndből éljen. Zenei tanulmányait Augsburgban és Münchenben folytatta, 2010-ben aztán Londonba költözött, elkezdett tanulni a Guildhall Zeneművészeti és Drámaiskolában, és teljes szívvel az éneklés felé fordult. A zenészpályát most sem találja könnyűnek, mégis hálás ezért a kacskaringós útért, és azért, ahova eljutott.

Sokszor vagy egyedül, sok a versenytársad, és a tested a hangszered, amire sokkal jobban kell vigyáznod, mint egy hangszeres muzsikusnak a hangszerére.

Mindezzel együtt úgy érzi, a helyén van, a késői pályakezdés és egy másik szakmába való betekintés pedig csak jót tett neki – így sokkal jobban tudja értékelni, amit most csinál.

Kinyíló virág

Azon szerencsések közé tartozik, akiknek még a legendás operaénekes-karmester, Dietrich Fischer-Dieskau volt a mentora – Appl volt az utolsó tanítványa. Ez a kapcsolat óriási hatással volt rá, amiért örökre hálás lesz. Nemcsak a zenei fejlődésében segítette – olyan tudáscsomaggal látta el, aminek bármelyik fiatal nagyon nagy hasznát venné.

Az énekes fontos mentoraként tekint Graham Johnson zongoraművészre és Kurtág Györgyre is.

BBC-Recording-with-Graham-Johnson-Jan2015-2-112837.jpg

Graham Johnson zongoraművésszel 2015-ben, a BBC stúdiójában (Fotó/Forrás: www.benjaminappl.de / Bartók Tavasz)

Benjamin Appl 2014 és 2016 között a BBC Új Generációs Művésze volt, 2016-ban a brit Gramophone magazin őt választotta az év fiatal művészének, de a Wigmore Hallnak és az ECHO-nak (European Concert Hall Organization) is feltörekvő csillaga volt a 2015–16-os évadban.

Masterclass-Haus-Marteau-2020-copyright-Tobias-Odenwald-4-scaled-113025.jpg

2020-ban online tartott mesterkurzust az ifjú tehetségeknek (Fotó/Forrás: Tobias Odenwald / Bartók Tavasz)

Ma már számára is nagyon fontos, hogy segítse a pályakezdő énekeseket: 2016 óta tanít a Guildhallon, és a világ számtalan országában tart mesterkurzusokat. Németországban, Kínában, Indiában, Írországban, Portugáliában, Olaszországban, Svájcban, az Egyesült Királyságban, Vietnámban, Kanadában és az USA-ban is megfordult már tanárként.

Nemzetközi jelenlét

Az évek során ünnepelt és keresett baritonná érett, jelen van Európa minden fontos koncerttermében a londoni Barbican Centre-től és a Wigmore Halltól az amszterdami Concertgebouw-n, a bécsi Konzerthauson vagy a hamburgi Elbphilharmonie-n át a Párizsi és Kölni Filharmóniáig vagy a baden-badeni Festspielhausig. A BBC Promson 2015-ben debütált, és nagyon büszke a New York-i Carnegie Hallban adott koncertjeire. A legfontosabb fesztiválokon is szívesen látott vendég: többek között az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztiválon, a Schubertiadén, a Schleswig-Holsteini Zenei Fesztiválon, a Ravinia Fesztiválon, a Rheingaui Zenei Fesztiválon, a Heidelbergi Tavaszon és a barcelonai Life Victoria fesztiválon is fellépett már.

Gyakran dolgozik együtt a tokiói NHK Szimfonikus Zenekarral, a Philadelphia Zenekarral, a Drezdai Staatskapellével, a Philharmonia Zenekarral, a Seattle-i Szimfonikus Zenekarral, a berlini Akademie für Alte Musikkal és a Bécsi Szimfonikusokkal. Egyre több lemezfelvételt készít, 2016 óta a SONY Classical exkluzív művésze: többek között Schumann, Mendelssohn, Bach, Telemann, Brahms és Fauré műveit is CD-re vette már.

A dal mindenek felett

Sűrű menetrendje mellett minden évben igyekszik operaszerepet is vállalni (Così fan tutte – Guglielmo; Dido és Aeneas – Aeneas; Ariadné Naxoszban – Harlekin; Figaro házassága – Almaviva gróf, A varázsfuvola – Papageno; Vénusz és Adonisz – Adonisz), de igazi szerelme a dal. Azt mondja, egy énekes kreativitása igazán egy dalesten teljesedik ki.

A dal számomra a legcsodálatosabb művészi forma. A költészetnek és a zenének ez a kombinációja egészen egyedülálló.

[…] Amikor dalokat énekelek, úgy érzem, a közönség minden egyes tagjához képes vagyok kapcsolódni.”

W-A-Mozart-Le-Nozze-di-Figaro-Conte-Almaviva-GSMD-February-2013-copyright-Clive-Barda-2-113251.jpg

Almaviva grófjának szerepében 2013-ban (Fotó/Forrás: Clive Barda / Bartók Tavasz)

Arról is többször mesélt már, hogy a dal műfajához a bariton a tökéletes hangszín, hiszen ez áll legközelebb az emberi beszédhez. „Baritonnak lenni egyszerre áldás és átok. Egyrészt nem kelt olyan nagy feltűnést, és nem olyan szélsőséges, mint egy nagyon magas vagy nagyon mély hang. Az operák világában – bár vannak gyönyörű baritonszerepek – mindig a szoprán és a tenor körül forog a történet. Baritonként csak harmadik vagy negyedik lehetsz a sorban.”

Április 8-i budapesti koncertjén Bach-kantátákat énekel a Zeneakadémián a svájci Gabetta Consorttal. „Bach olyan Németországban, mint egy hős, akit imádnak” – mondta egy korábbi interjúban Appl, majd hozzátette:

Nem könnyű közel kerülni hozzá és előadni, de minden vele töltött perc megéri.

Benjamin Appl és a Gabetta Consort
április 8. 19:30, Zeneakadémia

A koncertről további információ és jegyvásárlás itt érhető el.

A Bartók Tavasz előadásairól további érdekességek olvashatók az eseménysorozat blogján.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Benjamin Appl (forrás: Bartók Tavasz)

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

Kapcsolódó

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.

A komolyzene tudós punkja: 5 + 1 izgalmas tény Ligeti Györgyről

A komolyzene tudós punkja: 5 + 1 izgalmas tény Ligeti Györgyről

100 éve született a magyar kortárs zene egyik legnagyobb hatású, innovatív mestere. Tudtad, hogy autódudákra is komponált, és Stanley Kubrick tette világhírűvé? Hoztunk pár érdekességet a Bartók Tavasz neki szentelt, áprilisi koncertje előtt.

Így nem lett Sibeliusból a 20. század Beethovenje

Így nem lett Sibeliusból a 20. század Beethovenje

Írásunkban Sibelius 5. szimfóniájának, a világ egyik legkiválóbb zenekara, a londoni Philharmonia Orchestra és Santtu-Matias Rouvali finn karmester jóvoltából a Bartók Tavasz keretében április 16-án elhangzó zenemű rendhagyó történetének jártunk utána.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.