Klasszikus

Benjamin Grosvenor: „Folyamatosan motivál, hogy a kottából a lehető legjobbat hozzam ki”

2022.11.03. 15:15
Ajánlom
November 9-én a Zeneakadémia nagytermében a Liszt Ferenc Kamarazenekar szólistájaként debütál a fiatal brit zongoraművész, Benjamin Grosvenor. A világjáró, szoros napirenddel büszkélkedhető muzsikust e-mailben értük el, és kérdeztük őt többek közt eddigi pályájának mérföldköveiről, a koncerten elhangzó Mendelssohn-versenyműről, legutóbbi Liszt-lemezéről, valamint társadalmi felelősségvállalásról.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Már ötéves korában elkezdett zongorázni édesanyja irányításával, tízévesen pedig díjakat nyert. Mikor döntötte el, hogy a muzsikus pályát választja?

Tízévesen már gyanítottam, hogy koncertező zongoraművész szeretnék lenni, és ez a gondolat aztán szervesen alakult, fejlődött tinédzser éveim során, amikor a londoni Királyi Zeneakadémián tanultam. Közben egyre többször játszottam professzionális keretek között, így ez egy teljesen természetes folyamat volt. Nagyapám is zongoraművész szeretett volna lenni, de sajnos számára nem adatott meg a szülői támogatás, hogy véghez vigye ambícióját, ezért nagyon örülök, hogy bizonyos módon valóra válthatom közös álmunkat.

Melyek voltak eddigi pályájának legfontosabb állomásai? Kiket emelne ki tanárai közül, és mely versenyek voltak a legmeghatározóbbak?

A tanárom, Christopher Elton, nagy hatást gyakorolt korai éveimre, és jelentősen formálta a zenéhez való hozzáállásomat. 2004-ben döntős voltam a BBC „Az Év Fiatal Muzsikusa” megmérettetésén, de azóta nem vettem részt versenyeken. Karrierem másik fontos mérföldköve valószínűleg a BBC Proms koncertjein való fellépés – ahová szerencsére szinte minden évben visszatérhetek, valamint az amerikai és európai turnék, szólóban és zongoraversenyekkel egyaránt. 2011-ben kötött velem szerződést a Decca Classics, és azóta minden egyes felvétel különleges pillanat volt számomra.

Legutóbbi, díjnyertes lemezének a középpontjában Liszt Ferenc zenéje áll. Mit jelent az ön számára a magyar komponista, és hogyan közelít hozzá?

Liszt olyan zeneszerző, aki nagyon sokat jelent a számomra. Kedvenc komponistája volt a nagyapámnak is, aki pedig amatőr zongoristaként és lelkes zenerajongóként számos olyan művet ismertetett meg velem, amelyet ma is játszom, így egy mély, személyes kapcsolatról beszélhetünk.

Lisztnek olyan változatos zeneszerzői élete volt, hogy teljes gazdagságának a felfedezésére egy élet is kevés volna.

Még azokban a műveiben is, amelyeket egyesek pusztán „virtuóznak” tartanak, kifinomult ízlésre és jó érzékre van szükség a formáláshoz és a színek kikeveréséhez, hogy a lehető legteljesebb módon keljenek életre.

cAndrejGrilc-08481_resize-131335.jpg

Benjamin Grosvenor (Fotó/Forrás: Andrej Grilc / Liszt Ferenc Kamarazenekar)

Most lép fel először Magyarországon?

Igen, és nagyon várom! Magyarországnak hihetetlenül gazdag és különleges történelme van, alig várom, hogy felfedezzem!

A Liszt Ferenc Kamarazenekart hallotta már korábban akár felvételről, akár koncerten? Mik voltak az első benyomásai, és mire számít a koncerttel kapcsolatban?

Ez lesz a debütálásom ezzel a remek együttessel, és nagyon izgatott vagyok, hogy ilyen agilis és csodálatos zenészekkel muzsikálhatok együtt.

Mendelssohn g-moll zongoraversenyét fogja játszani az együttessel, amelyet talán jóval ritkábban hallhatunk, mint több más neves romantikus zongoraversenyt, és tulajdonképpen ez a darab összhangban van az életrajzában is olvasható, sokat dicsért készségeivel, nevezetesen a hangzatos líraisággal és a visszafogottan briliáns játékmóddal. Hol helyezi el ezt a művet a repertoárján?

­Ez a versenymű új a repertoáromon, de igazi rokonságot érzek a benne rejlő energiákkal és színekkel. Tökéletes arányú zongoraverseny, és bár meglehetősen rövid, egy egész világ van benne.

Különösen lassú tétele hihetetlenül szép, tiszta kamarazene, a zeneirodalom valódi gyöngyszeme.

Az első tételnek egyfajta „Sturm und Drang” karaktere van, amihez Mendelssohn nagyon értett, a finálé pedig tele van pezsgő virtuozitással és jó adag humorral.

Mire hívná fel leginkább a közönség figyelmét? Mondana néhány személyes gondolatot a műről?

A zongora és a zenekar közötti interakció igazán különleges ebben a versenyműben – van egyfajta pezsgő varázsa, és szívesen közelítem meg a darabot kamarazeneként.

A „lírai” és a „poétikus” szavakkal gyakran találkozhatunk az önről szóló méltatásokban, kritikákban. De ön hogyan jellemezné saját zeneiségét, zenei világát?

Ez egy trükkös kérdés! Nem tudom, hogy szavakkal leírhatom-e saját zeneiségemet –

valószínűleg hagynom kellene, hogy a zene beszéljen!

Zenei mindenevőnek mondaná magát, vagy vannak olyan részei a repertoárnak, amelyek nem állnak önhöz igazán közel, vagy épp ellenkezőleg, prioritást élveznek?

Zenei mindenevőként jellemezném magam. Mindig is széles repertoárt játszottam, és pályafutásom öröméhez hozzátartozik, hogy új kottákat fedezhetek fel, és új zenészekkel dolgozhatok szerte a világon. Imádok például kamarazenélni. Nagyon sok olyan zeneszerző van, akinek a művei iránt erős érzelmeket táplálok, és még mindig sokan vannak olyanok, akiknek a zenéjét szeretem, de előadóként még csak most kezdem őket felfedezni. Mindenek felett valószínűleg azokat a műveket szeretem a legjobban, amelyeket épp játszom!

BenjaminGrosvenor_resize-131335.jpg

Benjamin Grosvenor (Fotó/Forrás: Liszt Ferenc Kamarazenekar)

Az Ambassador of Music Masters címet is viseli, melynek értelmében azért küzd, hogy mindenki számára elérhető legyen a zeneoktatás. Meséljen erről a társadalmi felelősségvállalásáról!

Ez egy nagyon különleges jótékonysági szervezet, amely az Egyesült Királyság számos iskolájában a hangszeres oktatás finanszírozásával teszi elérhetővé a zenetanulást olyan gyerekek számára, akiknek egyébként erre nem lenne lehetőségük.

Öröm ehhez kapcsolódni, hozzájárulni, és rávilágítani egy ilyen fontos küldetésre, hogy zenét közvetítsünk a különféle hátterű, hátrányos helyzetű gyermekek számára.

Fiatal kora ellenére hosszú önéletrajzában már most számos fesztivállal, zenekarral, helyszínnel és díjakkal találkozhatunk. Mindez hatalmas munkabírásról tanúskodik. Ezen a pályán persze nemigen beszélhetünk átlagos napról és napirendekről. Esetleg önnél nem 24 órából áll egy nap? Hogyan szokta beosztani az idejét?

Eléggé hektikusak a napjaim. Gyakran hosszúak, de ez nagyon is kifizetődő, hiszen folyamatosan motivál, hogy az előttem lévő kottából mindig a lehető legjobbat hozzam ki.

Mit csinál szívesen szabadidejében, hogyan kapcsolódik ki?

Szeretek nagyokat sétálni vidéken, olvasni, és egy ebéd vagy vacsora mellett nyugodtan beszélgetni a barátaimmal és a családommal.

Mennyire sűrű ez az időszak az ön számára? A budapesti koncert után hová vezet következő útja?

Nagyon mozgalmas napok, hetek ezek, a zeneakadémiai koncert után pedig rögtön indulok New Yorkba!

Az idei évadból milyen fellépéseket, projekteket emelne ki, illetve milyen tervei vannak a távolabbi jövő tekintetében?

Amint már utaltam rá, ezt követően New Yorkba utazom, hogy ugyanezt a Mendelssohn-zongoraversenyt a Carnegie Hallban is eljátszhassam az Orchestra of St. Luke’s közreműködésével, ami az idei koncertévadom újabb csúcspontja lesz. Aztán következik egy dél-amerikai turné, továbbá Európa-szerte adok majd szólóesteket is, többek közt Berlinben, Mainzban, Luxemburgban és Londonban. Alig várom őket!

 

Szerző: Tóth Endre

Jegyvásárlás ide kattintva!

Támogatott tartalom.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Klasszikus

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!
Plusz

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.
Könyv

Vámos Miklós: Elgondolkodtató tények, találomra

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal a KSH kiadásában megjelent 2023-as Magyar statisztikai zsebkönyvet ajánlja. Gondolataira a kiadvány egyik szerkesztője, Benedek Szabolcs reagál.
Klasszikus

A magyar zenei örökség nagyszerűségére hívja fel a figyelmet a Concerto Budapest

Felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása a központi motívuma évről évre a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiváljának, melynek programja a romantikától a kortárs zenéig vezet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!
Klasszikus gyász

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Klasszikus ajánló

A magyar zenei örökség nagyszerűségére hívja fel a figyelmet a Concerto Budapest

Felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása a központi motívuma évről évre a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiváljának, melynek programja a romantikától a kortárs zenéig vezet.
Klasszikus ajánló

Ramazuri – A régizene varázsa, Beszédes zongoraversenyek – izgalmas programokat kínál november második hétvégéjén a Haydneum – Magyar Régizenei Központ!

Budapest ikonikus helyszínein különleges programokkal készül november 7. és 10. között a IV. Haydneum Őszi Fesztivál. A Magyar Zene Házában a hangszerekkel és a régizenéléssel barátkoztató Ramazuri várja kisközönségét.
Klasszikus interjú

Christoph Eschenbach: „Érzem, hogy köt valami Magyarországhoz”

Nemrég két koncerten is vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart a világhírű zongoraművész-karmester, Christoph Eschenbach. A mesterrel a Zeneakadémián tartott főpróba után tudtunk röviden beszélgetni.