Klasszikus

Bernstein-szimfóniával zárul a Nemzeti Filharmonikusok évada

2018.06.13. 13:30
Ajánlom
Óriási apparátussal és speciális, csak erre az alkalomra épített színpadtechnikával és exkluzív látványvilággal készülnek évadzáró hangversenyükre a Nemzeti Filharmonikusok június 21-én este 8 órakor a Dohány utcai Zsinagógában.

Hamar Zsolt vezényletével elhangzik a 100 éve született Leonard Bernstein III. szimfóniája, amelyet J. F Kennedy meggyilkolt amerikai elnök emlékének ajánlott és a Magyarországon először hallható Darius Milhaud Ani Maamin műve.

Bernstein, bár karmesterként vált világhírűvé, örök becsű zeneművek alkotójaként is ismert.

Azon kevés zeneszerzők egyike, aki képes volt szakmailag tökéletes, művészileg mindenféle megalkuvás nélküli, jövőbe tekintő irányt mutató, új, modern zenét írni. Azzal együtt, hogy ezek érthetőek, élményt adóak a hallhatók számára, teljesen egyedülálló, alig van hozzá hasonló

– mondja Hamar Zsolt az est karmestere.

Hamar Zsolt

Hamar Zsolt (Fotó/Forrás: Berényi Gyula)

A III. szimfónia alcíme „Kaddish”, egy zsidó imádság, amit általában halotti imaként ismernek, holott szövegében nem történik utalás a halálra. Valójában tehát nem is gyászdal, sokkal inkább Isten magasztalása, s mint ilyen, alapvető szerepet játszik a zsidó liturgiában. „Azt, hogy valaki eltávozott, azt nem tudjuk visszacsinálni. Egyetlen dolgot tudunk tenni: elismerni azt, hogy minden Isten kezében van, és alávetjük magunkat az ő akaratának. Erről szól a Kaddish” - dr. Frölich Róbert főrabbi

Leonard Bernstein is az imádság e kettős jelentéskörére épít: arra, hogy a Kaddish nemcsak a holtakért mondott ima, de egyszersmind az élet ünneplése is.

1961-ben állt neki a mű komponálásának, s 1963 novemberében, a hangszerelésen végzett utolsó simítások közben érte az általa nagyra becsült J. F. Kennedy elleni merénylet híre, így a szimfóniát a meggyilkolt elnök emlékének ajánlotta.

Zsinagogajpg-132437.jpg

A Dohány utcai Zsinagóga

Bernstein szimfóniája mellett egy alig ismert, de rendkívül izgalmas másik darab is megszólal, Darius Milhaud Ani Maamin („Hiszek”) kantátája. Az Ani Maamin Maimonidész, a középkor legnagyobb zsidó filozófusa, 13 hitágazata. Ő foglalta össze 13 pontban a zsidó vallás alapvető hittételeit. Milhaud a kantátát az Union of American Hebrew Congregations megrendelésére, a szervezet fennállásának 100. évfordulójára komponálta, Elie Wiesel szövegére.  A szövegkönyv állandóan, mintegy mániákusan visszatérő eleme a Maimonidész-hitvallás első két szava, amely a francia nyelvű szövegben gyakrabban hangzik el héberül, mint franciául: „Ani maamin”. A műben rövid kórus-, illetve vokális szólótételek váltakoznak prózában elmondott narrátor-szövegekkel, melyeknek szereplői Ábrahám, Izsák és Jákob, akik körbejárnak a világban, és Isten elé viszik a zsidók szenvedéseit. Ennek a feladatnak a teljesítése a Holokauszt idején nyomasztóvá, szinte elviselhetetlenné válik számukra; bűntudatot és tehetetlenséget éreznek a világban zajló szörnyűségek miatt.

2018. június 21. 20:00 óra, Dohány utcai Zsinagóga

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK ÉS JEGYVÁSÁRLÁS ITT.

Darius Milhaud:  Ani Maamin kantáta-részletek

Közreműködik: Bódi Zsófia, Kristófi Ágnes, Széll Cecília szoprán

Lisztes László, Szaszák Zsolt, Tassonyi Balázs, Tóth Dominik próza

Bernstein: III. “Kaddish” szimfónia

Közreműködik: Dunai Tamás narrátor, valamint, Sümegi Eszter szoprán

valamint: a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gyermekkara (karigazgató: Sapszon Borbála, Sapszon Ferenc)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.