Klasszikus

„Bernsteintől emberséget tanulhatunk”

2018.02.01. 09:22
Ajánlom
500 perc tiszta zene: Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar a magyar zenei élet krémjét gyűjti egybe február 4-én a Müpában, hogy Leonard Bernstein és a 20. század nagy amerikai zeneszerzők életművéből válogassanak.
Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

Nem egy, de három maratont is szentelhetnénk Bernstein életművére, annyira sok műfajban alkotott és működött. Ön mikor, hogyan találkozott vele először?

Először a hetvenes években, Bécsben, amikor bejártam a Mahler-ciklusának próbáira és filmfelvételeire. Utána többször is, néhányat említenék ezek közül: Ossiachban ünnepeltük 60. születésnapját, ezen a koncerten az Állami Hangversenyzenekar játszott, Ferencsik János vezényelt és két szólista volt: Ránki Dezső és René Staar, a Bécsi Filharmonikusok egyik tagja. A másik Bernstein váratlan látogatása volt az általam vezényelt Figaro-előadáson a bécsi Staatsoperben valamikor a nyolcvanas években.

Utána hosszan gratulált, ami nekem először csak udvarias gesztusnak tűnt, de máig büszke vagyok arra, hogy később megemlíti életrajzában ezt a Figaro-előadást, mennyire tetszett neki.

Különben mindig elmentem a próbáira és koncertjeire, ha Bécsbe jött.

Jelenség volt a 20. században, afféle popkultúrában jelenlévő arca a klasszikus zenének. Létezhetne Bernstein a mai világban?

A ritka polihisztorok egyike volt, minden területen kimagasló színvonalon. Zeneszerző, karmester, ismeretterjesztő, zongorista, gondolkodó.

Szerintem ma is létezhetne ilyen, minden generációban születik egy-két kimagasló tehetség.

Mit tanulhat egy zenész Bernsteintől?

Elsősorban humanizmust, emberséget. Bernstein rendkívül melegszívű, odaadó ember volt. Máig megragadt bennem az a mondása, hogy:

"nagyon szeretem a zenét, de az embereket jobban szeretem”.

Fischer Iván

Fischer Iván (Fotó/Forrás: Stiller Ákos)

Mi nagyjából egyműves szerzőként ismerjük őt. Mi az oka, hogy a West Side Storyn kívül alig hallunk tőle valamit?

Talán mert a Candide megbukott a Broadway első bemutatóján. A Candide szerintem ugyanolyan jó, mint a West Side Story, csak akkor túl komolynak tartotta a korízlés. De számos csodálatos darabja van még, ezeket mutatjuk most be, nem is az összeset.

Nem csak Bernstein, hanem a kor többi amerikai komponistája is szerepel a maratonon. Miben más az amerikai zene, mint az európai repertoár?

Számos érdekes különbség van. Az egyik, hogy Amerikában viszonylag későn, tehát csak a huszadik században kerültek be az ottani táncformák a klasszikus zenébe. Mozart, Schubert elvégezték Ausztriában ezt a munkát a ländlerrel vagy a német táncokkal. Gershwin, Bernstein és társaik 150 évvel később tették meg ugyanezt a jazzritmusokkal és az amerikai táncokkal. A másik különbség az, hogy több az irányzat: az avantgárd, a minimalista vagy a posztmodern tonalitás egyformán virágzik.

Így történt: Bernstein legendás debütálása a Carnegie Hallban

Kapcsolódó

Így történt: Bernstein legendás debütálása a Carnegie Hallban

1943. november 14-én Bernsteint kizavarták az ágyból, és megmondták neki, hogy be kell ugrania a Carnegie Hallban Bruno Walter helyett. A többi pedig... nos, tudják a többit.

A hazai zenei élet színe-java fellép a maratonon.

Ez tudatos döntés volt, eredetileg arra gondoltam, hogy a gazdag magyar zenei élet közösen vegyen részt egy-egy zeneszerző ünneplésében. Nagy öröm, hogy mindenki lelkesen elfogadta a meghívásunkat.

Egy nap Leonard Bernsteinnel a Müpában

Kapcsolódó

Egy nap Leonard Bernsteinnel a Müpában

Egy nap, tizenegy koncert, 500 perc tiszta zene. Tizenegyedik közös zenei maratonját szervezi meg a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa 2018. február 4-én. A nap főhőse ezúttal az amerikai álom klasszikusa, Leonard Bernstein lesz.

Frissítés: ahogy az januárban, a Fidelio Magazin lapzártája után kiderült, Fischer Iván nem tud részt venni a Bernstein-maratonon. A 21 órás koncertet így John Wilson vezényli.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Könyv

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Klasszikus

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Vizuál

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Péter rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Zenés színház

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.
Klasszikus hír

Megújult épületben kezdi a 2023/24-es évadot a Szent István Filharmonikusok

A 2024-ben megalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplő együttes épületbejárással egybekötött sajtóeseményen jelentette be új évadát, amelynek során a jól ismert sorozatok mellett új, kamarazenei bérlet is várja a közönséget.
Klasszikus interjú

Lélek és hitelesség a muzsikálásban – Keller András és Pierre-Laurent Aimard a Concerto Budapest turnéja kapcsán

Szeptember közepén nagy sikerű koncertsorozatot adott a Concerto Budapest az Egyesült Királyságban és Írországban. A turné zárópontján Keller András karmester és Pierre-Laurent Aimard zongoraművész osztotta meg velünk gondolatait.
Klasszikus interjú

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Klasszikus ajánló

Amerikai minimalizmus magyar nézőpontból – kötet jelent meg a 180-as Csoportról

A hiánypótló alkotást Dargay Marcell hangsúlyosan zeneszerzői nézőpontból írta meg, fókuszában az experimentális művészcsoport alkotásainak elemzése áll.