Klasszikus

Betiltott művek csendülnek fel a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertjén

2024.05.28. 11:00
Ajánlom
Június 7-én A megrendülés hangjai címmel a Budapest Music Centerben ad koncertet a MÁV Szimfonikus Zenekar, az együttest Amaury du Closel dirigálja, az esten közreműködik Korcsolán Orsolya hegedűművész. A műsorban olyan művek hangzanak el, amelyek a hitleri rémuralom idején tilalom alá estek.

A hitleri rémuralom Európa zenéjén is fájdalmas nyomot hagyott. A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén olyan zeneszerzők művei csendülnek fel, akiket ebben az időszakban származásuk miatt betiltottak.   

Az est Karl Amadeus Hartmann (1905-1963) német zeneszerző1938-ban készült Concerto funebre című hegedűversenyével kezdődik, melyben

a gyász és a ború mellett a remény is felvillan két korál formájában.

A szerző a művet 1959-ben alaposan átdolgozta, lírai zárótétele tette nevezetessé. 

A folytatásban Franz Schreker (1878-1934) osztrák zeneszerző híres Intermezzoja hallható, amelyet vonószenekarra komponált 1900-ban. A művészt a maga korában az opera jövőjeként, Richard Strauss mellett emlegették, mígnem teljes életművét betiltották. Halálát agyvérzés okozta.

KorcsolanOrsolya_EmmerLaszlo-104913.jpg

Korcsolán Orsolya (Fotó/Forrás: Emmer László / MÁV Szimfonikus Zenekar)

Alexander Tansman (1897-1986) lengyel zeneszerző zsidó származása miatt Varsóból előbb Párizsba, majd Charlie Chaplin segítségével Los Angelesbe menekült az üldöztetés elől. Triptych című művét 1930-ban komponálta vonós zenekarra.

Ezekben a vészterhes években Felix Mendelssohn (1809-1847) művei is tilalom alá estek Németországban.

Munkásságára 1959-ben, születésének 150. évfordulóján figyelt fel újra a világ. Nevét Carl Maria von Weber mellett a német zenei romantika megalapozójaként emlegették. Művészetének további jellegzetes vonásai a barokk hagyományok tisztelete, az orgonamuzsika és a fúgaszerkezet reneszánsza, az úti élményeiből eredő tájköltészet. Vonószenekarra írt szimfóniája méltó befejezése lesz a Megrendülés hangjai című hangversenynek.  

Az est szólistája Korcsolán Orsolya, Bécsben élő hegedűművész, aki a korszak zsidó származású komponistáinak újrafelfedezőjeként is közismert. Kuti Sándor műveiből készített lemezét a Deutsche Grammophon Kiadó jelentette meg. Kiváló és érzékletes hegedűjátékával világszerte elkápráztatta a közönséget, a művész Budapesten is nagyon népszerű.

A zenekar élén a neves francia dirigenst, Olivier Holtot köszönthetjük. A hangverseny az Európai Unió támogatásával valósul meg a „Zene, háború és béke Európában 1922-2022” projekt részeként.

További részletek és jegyvásárlás a MÁV Szimfonikus Zenekar oldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Oliver Holt (Fotó/Forrás: MÁV Szimfonikus Zenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.