Klasszikus

Bogányi Gergely és a kortárs zene

2002.11.14. 00:00
Ajánlom
A huszonnyolc éves Bogányi Gergely generációja egyik legtehetségesebbnek tartott zongoraművésze. Felváltva él Magyarországon és Finnországban, rengeteget koncertezik Európa-szerte és idehaza is. Ma Budapesten, a Zeneakadémia alapításának 127. évfordulóján tartott ünnepi hangversenyen lép föl.

Az est különlegessége, hogy kortárs darabot (Petrovics Emil: Zongoraverseny) is játszik. Bogányi Gergely ugyanis alapjaiban konzervatív ízlésű muzsikus, mindenekelőtt a zenetörténelem legnagyobb alakjainak műveit interpretálja. Bachtól Bartókig. Az utóbbi években leginkább a romantikus irodalom kötötte le kapacitását, tavaly tavasszal és ősszel emlékezetes, huszonöt estés sorozatban mutatta be az ország különböző pontján Frédéric Chopin összes zongoraművét. Ugyanezt az idén Finnországban is megtette.

– Számomra egy zenének alapvetően szépnek kell lennie – vallja –, illetve fontos, hogy az adott műnek legyen dallama, formája, karaktere. A kortárs zenében ma viszont elsősorban az a szemlélet uralkodik, hogy mindenáron újat, érdekeset kell alkotni, és ezekből a kísérletekből aztán minden lesz, csak zene nem.

Ez a mai este tehát mindenképpen újdonságnak számít Bogányi eddigi pályáján, a tőle megszokott repertoárral szemben ezúttal egy kortárs darabot, Petrovics Emil Zongoraversenyét is műsorára tűzte. További érdekesség, hogy ezt a négy éve született művet, Prunyi Ilona mutatta be először, illetve játszotta azóta is több alkalommal el, de más zongoraművész tolmácsolásában még nem hangzott el.

A Zeneakadémia baráti köre által szervezett mai koncerten Bogányi persze nemcsak Petrovics darabját játssza, hanem Mozart c-moll zongoraversenyét is. Partnere a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Ligeti András vezényletével.

Bogányi Gergely a napokban egyébként egy másik kortárs művet is műsorra tűz. Három testvérével közel tizenöt éve ad – fuvola, zongora, cselló, fagott összeállításban – nagy sikerű családi kamarakoncerteket. Nemrég az egyik legnagyobb élő finn zeneszerző, Kalevi Aho írt számukra darabot, ennek lesz a magyarországi bemutatója november 16-án Vácott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.