Klasszikus

Bogányi Tibor: "Dinamikát, új lendületet kell adnom"

2011.11.22. 07:33
Ajánlom
"A finn erő" – ezzel a szlogennel hirdették óriásplakátokon a Finnországban élő és ősztől Magyarországon dolgozó karmester érkezését a baranyai megyeszékhelyen. Szeptembertől ugyanis a Pannon Filharmonikusok új vezető karmestert kaptak, aki teljes erőbedobással látott hozzá az évad körüli teendőknek.

- Pécsi tevékenységének egyik első megmozdulása volt, hogy a 45. Mecsek Rallye-n több mint száz versenyautókürtöt dirigált. Ennyire rajong az autósportokért vagy az ajánlat volt kihagyhatatlan?

- Szeptember 1-jén kezdtem meg Pécsett a munkámat egy nagyszabású koncerttel, ahol Beethoven Házavatás nyitánya és IX. szimfóniája hangzott el a zenekar, a helyi kórusok tagjaiból válogatott, száznyolcvan fős énekkarral és kiváló szólisták részvételével, nagy sikerrel. Utána, 9-én került sor az autóversenyre, amelyen - és ez külföldön is így működik -, a helyi szimfonikusok tagjai is részt vettek. Eredetileg a Pannon Filharmonikusokhoz érkezett a felkérés, hogy az autókürtök játékát kellene valahogyan koordinálni és én ajánlottam fel, hogy darabot is komponálok erre az alkalomra. Ez egy zenei kiruccanás, performance volt csupán, egy jókedvű játék, semmi esetre sem nevezném előadásnak. Egyébként az ilyen típusú figyelemfelkeltő megmozdulások Nyugat-Európában nagyon gyakoriak az együtteseknél, a közönség és a zenészek is szeretnek játszani.

- Már kinevezése előtt dolgozhatott a Pannon Filharmonikusokkal, azóta pedig elindult az őszi szezon is. Milyen tapasztalatokat szerzett eddig?

- Sok műhelymunka után a zenekar elképesztően jó koncerteket tud adni, de egyedi, kialakult hangzása nincsen. Közel tíz éve vezetek zenekarokat, él bennem tehát egy hangideál, amihez itt is közel szeretnék kerülni. Sokat segít ebben, hogy zenei képzettség tekintetében Pécsett magasabb szintről kezdhetek el dolgozni, viszont érdekesség, hogy hangszertechnikailag egy alacsonyabb nívóról kell indítanom a próbákat, mint mondjuk egy dán zenekarnál vagy a Helsinki Filharmonikusoknál. Ez a kettősség egy izgalmas együttállás, melyet kihasználva jó teljesítményre sarkallható a zenekar - de csak sok munka után. Tulajdonképpen ez a valódi, megfogalmazott feladatom, hogy dinamikát, gyorsaságot, új lendületet adva, gondolkodásmódot, hangzást kialakítva olyan szintre emeljem tovább az együttest, amit akkor is hozni tudnak, amikor nem én állok előttük.

- Sokszor éri vád a pécsi együttest, hogy túl sok hölgy muzsikál benne. Ön hogy viszonyul ehhez a problémához?

- Többször megemlítettem a próbákon is, hogy ne vegyék zokon, de én nem embereket, hanem hangszereket látok és hallok. Nekem az a feladatom, hogy a hangzást irányítsam, kordában tartsam, felépítsem a zeneművet a legjobb tudásom szerint. Az, hogy milyen a nemek aránya, nem befolyásol. Nem azt mondom, hogy csukott szemmel vezényelek, de mindez nem hat a munkára, sőt még talán a hangzásra sem. Finnországban sok helyütt már a tubát is nő fújja, a Turku Filharmonikus Zenekarnál a három harsonásból kettő hölgy.

- Első diplomáját mint gordonkaművész kapta. Kedves hangszere, a cselló milyen rendszerességgel tud helyet kapni a színpadon a karmesterpálca mellett?

- Jurij Szimonov mondta nekem, hogy „Tibor, ha nem teszed le a csellót, nem leszel nagy karmester". Ő szeret szélsőségesen fogalmazni, hatalmas mester, de talán ebben az egyben nem lesz igaza. Igenis meg tudom őrizni azt a tudást, amit hangszeresként szereztem! Novemberben például Csajkovszkij Rokokó variációit adom majd elő egy olyan koncerten, ahol az V. szimfóniát és Dohnányi Szimfonikus perceit dirigálom. A hangverseny a pécsi Kodály Központban és a budapesti Művészetek Palotájában is elhangzik. Mindehhez persze hozzá kell tenni, hogy a gyakorlásra periodikusan tudok időt szakítani, épp ezért kifejlesztettem egy speciális technikát, amivel nagyon gyorsan vissza tudok kerülni a megfelelő színvonalra.

- A nyár utolsó napján nyílt meg Helsinki új zenepalotája, a Musiikkittalo. Volt már lehetősége megtekinteni?

- Fél éven belül koncertem is lesz ott, de szeptember utolsó hetében jártam már ott, amikor a Sibelius Akadémia karmesterkurzusán taníthattam. Szeretném, ha a közös munka egyik eredménye az lenne, ha a Pannon Filharmonikusok renoméja a nemzetközi koncertéletben is megnőne és ez a kiváló pécsi zenekar is felléphetne ebben a csodálatos épületben.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.