A neves orosz zongoraművész, Borisz Berezovszkij március 10-én egy műsor vendége volt az orosz televízióban, ahol többek között egy katonatiszt társaságában beszélgetett az Ukrajnában zajló háborúról. A művész a kérdéses részben azzal kezdte a mondanivalóját, hogy nem ért a témához, hiszen ő csak egy zenész, de
nem érti, miért nem lehet Kijevet teljes egészében lekapcsolni az elektromos hálózatról.
A katonatiszt figyelmeztette, hogy az humanitárius katasztrófát idézne elő, de a műsor továbbra is jó hangulatban folyt tovább, anélkül, hogy erre bárki érdemben reagált volna.
Miután Norman Lebrecht oldalán, a Slippediscen közzétette az esetet, Berezovszkij közleményt adott ki a történtekkel kapcsolatban, valamint személyesen a brit zenei szakírónak is címzett egy levelet. Ezekben leírta, megállapítását félreértették, és a műsorban nem engedték, hogy gondolatait kifejtse. Humanistának nevezte magát, és azt állította, csupán annyit akart közölni, hogy a nyugati világ is felelős a kialakult helyzet miatt. Állítása szerint azért vetette fel az áram lekapcsolásának lehetőségét, mert úgy gondolta, így kevesebb áldozat árán is megadásra lehetne bírni Kijevet, mintha ugyanezt fegyverekkel próbálnák elérni.
Háborúban hallgatnak a múzsák
– idézte a mondást a művész mindkét szövegében, egyfelől utalva arra, hogy neki sem kellett volna megszólalnia olyan területtel kapcsolatban, amihez nem ért, másfelől hogy kifejezze vágyát a háború gyors befejezése iránt, hogy újra a művészet állhasson a figyelem középpontjában.
Nem mindenki fogadta el azonban Berezovszkij helyesbítését, a Productions Sarfati, a zongoraművész ügynöksége bejelentette, hogy mivel korábban egyértelműen elhatárolódtak az Ukrajnában zajló háborútól,
nagy sajnálattal, de meg kell szakítaniuk csaknem húsz éve tartó együttműködésüket a zongoraművésszel, akit egyébként nagyszerű zenésznek tartanak.
Fejléckép: Borisz Berezovszkij (fotó / forrás: Szöllősi Mátyás / Zeneakadémia)