Klasszikus

Boros Misi: „A zongorázáson kívül ugyanúgy csinálok mindent, mint a kortársaim”

2017.08.18. 09:21
Ajánlom
A Virtuózok augusztus 20-i margitszigeti szabadtéri színpadi koncertjének sztárvendége Bogányi Gergely lesz, aki együtt játszik az első magyar komolyzenei tehetségkutatóban a legfiatalabbak korosztályában győztes Boros Misivel. A fiú pártfogoltja és tanítványa mostani fellépő társának. Az ő közbenjárásával kapott például nemrégiben egy Bösendorfer hangversenyzongorát.

A három évvel ezelőtti kisfiú már bőven kamaszodik, de abban maradtunk, inkább tegezzem, semmint magázzam. Most fejezte be az általános iskolát, és ősztől a Pécsi Művészeti Gimnáziumban folytatja tanulmányait, alapvetően Megyimóreczné Schmidt Ildikó vezénylete alatt, aki hatéves kora óta zongoratanárnője. Misi karriere azzal kezdődött, hogy háromévesen gitárt kért és kapott karácsonyra. Felnőtt számba vették otthon, nem csak afféle játékbolti hangszerrel lepték meg.

- Játszadoztam a gitáron (adom át a szót ifjú beszélgetőtársamnak – a szerk.), jól mozogtam hozzá, tehetséges módon énekeltem, a szüleim azt mondták, hogy meg kell próbálni mindent az adottságaim kibontakoztatására. Zongorázni és hegedülni egy időben, négyévesen kezdtem, azóta is párhuzamosan tanulom mindkettőt, csak a zongorával már emelt szinten foglalkozom. Napi öt-hat órát gyakorolok, de én ezt szeretem. Igaz, másfél éve, amióta egyre több koncertem van a Virtuózok versenynek köszönhetően, magántanuló lettem, és a gimnáziumban is az leszek. Ez persze nem azt jelenti, hogy soha nem járok be az osztályba.

- Kiknek drukkoltál a vetélkedő későbbi évadaiban? Mit szóltál például a Pozsonyból érkezett nyolcéves hegedűs Teo Gertlerhez, aki a nála egy korcsoporttal idősebbeket még a matekversenyen is legyőzte?

- A Virtuózokat nem versenynek, hanem műsornak fogtam fel, amikor néztem. A sok tehetséges gyerek közül azoknak szurkoltam talán jobban, akiket már ismertem. Teo Gertlerrel sosem találkoztam, de szerintem nagy művész lesz belőle. A tanulmányi versenyek nálam a sok elfoglaltság miatt nem jöhetnek szóba, de jók lehetnek. A tantárgyak közül a történelmet szeretem a legjobban, jó tudni, hogy mi történt előttünk Magyarországon és a világban, valójában egészen a Föld keletkezése óta.

- Nem zavart, hogy a tehetségkutatóban az egyszerű koncerthelyzeten túl show-val kellett szolgálnotok a nagyérdeműt?

- Élveztem a felvételek minden percét.

Kiskoromtól mosolygós, jókedvű vagyok, örültem, hogy ezt is megmutathattam.

- Hogy viseled a népszerűséget, azt, hogy úton-útfélen felismernek?

- Jó dolog, én szeretem.

- Milyen érzés csodagyereknek lenni, ahogy itt-ott a sajtóban is emlegetnek?

- Magamra nem így tekintek: a zongorázáson kívül ugyanúgy csinálok mindent, mint a kortársaim. Szeretek focizni és moziba menni a barátaimmal, pingpongozni az unokatestvéreimmel.

Boros Misi

Boros Misi (Fotó/Forrás: Éder Vera / Budapesti Nyári Fesztivál)

- Mennyire ismered Bogányi Gergely zongoraművészt, akivel augusztus 20-án együtt lépsz színpadra a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a Virtuózok koncert keretében?

- A tehetségkutató óta vagyunk egymással kapcsolatban a művész úrral, és már saját projektjeink is vannak. Tőle is kapok órákat, most már nálunk otthon is gyakorolhatunk, amióta az ő közbenjárásával egy Bösendorfer zongorát kaptam. A sajnálatosan elhunyt Vadász Krisztiáné volt a hangszer, és az özvegye, Rochlizt Andrea ajándékozta nekem ezt a két méter huszonöt centis nagyhangverseny-zongorát.

Boros Misi mesterzongorát kapott Bogányi ajánlására

Kapcsolódó

Boros Misi mesterzongorát kapott Bogányi ajánlására

A Bösendorfer ünnepélyes átadására Pécsett került sor, Bogányi szerint a Virtuózok felfedezettjének ezen a szinten már nélkülözhetetlen egy ilyen hangszer.

- Mennyire kellett átrendezni a hangszer fogadásához a lakást?

- Jól elfér a nappaliban, csak a pianínómat kellett levinni az alagsorba.

- Törted a fejed azon, hogy a pianínót továbbajándékozod valakinek, aki ezzel előbbre juthat a zenetanulásban?

- Egyelőre nem gondolkodom máson, mint hogy ott maradjon nálunk. Szeretném megtartani, sok minden köt hozzá.

EDV 3361

EDV 3361 (Fotó/Forrás: Éder Vera / Budapesti Nyári Fesztivál)

- Van kedvenc zeneszerződ?

- Mély és dallamos zenéje miatt Schubert új főszereplője lett az életemnek, bár a zongorairodalom két meghatározó egyénisége Chopin és Mozart. Az augusztus 20-i koncerten is tőle fogjuk Bogányi Gergellyel a Katonaindulót játszani, valamint a Kromatikus fantáziát. Végül pedig Beethoventől következik Az elveszett garas. Nagyon jó darab. Az illető végig dühöng az elveszett garasa miatt, amiről hol azt hiszi, hogy megtalálta, hol meg nem. Közben ilyen-olyan események történnek.

- A budapesti tűzijáték idejére megszakítjátok a koncertet, mert kivetítőn élvezheti a közönség a látványosságot. Láttad már élőben a tűzijátékot?

- Nem, csak a nagy kivetítőn. Az elmúlt három évben minden augusztus 20-án felléptem a Margitszigeten a Virtuózok-koncerten.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.