Borítókép: Sárvári Géza Zsolt
Nagyon sok fellépésed volt az elmúlt időszakban. Tervezel a nyárra egy kis kikapcsolódást is?
Igen, persze. Én félig erdélyi vagyok, ezért júliusban ott töltök majd három hetet. Pihenek egy kicsit, az unokatestvéremmel sok mindent tervezünk, de persze Erdélyben is folyamatosan gyakorlok majd. Ezután Philadelphiában leszek egy hetet egy mesterkurzuson, majd a Balatonhoz megyünk, ahol általában hajózni, focizni szoktam. Szerencsére van sok érdekes program a nyárra.
Úgy tudom, nagy focirajongó vagy. A mostani világbajnokságot is követted?
Igen, mindig nézem, Anglia a kedvencem. Már kisebb korom óta nagyon szeretem a válogatottjukat, és nagyon boldog vagyok, hogy ilyen sokáig eljutottak.
Idén nyáron csak pihenés és gyakorlás lesz? Fellépéseket nem is szerveztél erre az időszakra?
Nyáron általában úgy gondoljuk, hogy jobb, ha felkészülök az őszre és a tavaszra. Koncert azért természetesen lesz, Várdai István felkérésére a Kaposfestenis fel fogok majd lépni. De elsősorban a szeptemberi koncertre fogok készülni, és persze megtanulom azokat a darabokat, amiket majd az iskolai év alatt fogok játszani.
A IX. Kaposfesten Boros Misi olyan kiváló művészek mellett léphet színpadra, mint Frankl Péter, Würtz Klára vagy Fejérvári Zoltán. A klasszikus zenei fesztivál művészeti vezetője Baráti Kristóf és Várdai István.
Szeptember 7-én nagyon fontos fellépésed lesz az Arénában. Hogyan készültök erre a koncertre?
Már elkezdtük a felkészülést Bogányi Gergely művész úrral, hónapok óta foglalkozunk a darabokkal, közösen készülünk erre a koncertre. Azért is várom már, mert a műsorunk nagyon jó lesz. Ugyanúgy készülünk rá, mint az összes többi koncertre, de a darabokkal szerettünk volna most valami mást is megmutatni a közönségnek.
Az Arénában azért nem minden nap adnak klasszikus koncertet. A helyszín hogyan befolyásolta az elképzeléseiteket?
Egy klasszikus zenei koncertről van szó hatalmas térben, ezért gondoltuk azt a családommal, a tanáraimmal és a Virtuózokkal közösen, hogy egy kicsit egyedi és eltérő legyen a műsor az eddigiekhez képest. Ekkor jött az az ötlet, hogy a koncertet négy Bogányi-zongorával kezdjük, majd sorozatban mindig kivegyünk egyet.
Tehát először négy, majd három, kettő és végül egy zongorán játszunk.
A műsor második felében majd lesz egy Virtuózok-blokk is, tehát tényleg nagyon színes műsorral készülünk.
Honnan jött az ötlet a koncerthez?
A műsor elsősorban édesanyám ötlete volt, amit aztán közösen beszéltünk meg. Szerintem nagyon izgalmas lett végül, és örülök, hogy ezt egy ilyen nagy színpadon is előadhatjuk. A koncerten csak klasszikus zenei hangosítás lesz, és olyan, a popzenére jellemző látványelemekre sem kell számítani, mint például az elsüllyedő zongora a produkciók között. A hangzás és a világítás fantasztikus lesz, különösen a négy Bogányi-zongora miatt, olyan, ami méltó a klasszikus zenéhez. Már többször is felléptem az Arénában korábban, de ez az első önálló koncertem itt. Természetesen sok vendég fellépő is lesz, aminek nagyon örülök.
Milyen darabokat fogtok majd játszani?
A koncert egy négyzongorás művel, Bach a-moll zongoraversenyével kezdődik, majd Mozart háromzongorás f-dúr zongoraversenyének egyik tételével folytatódik. Hogy kik játszanak majd a másik két zongorán, az egyelőre meglepetés! (Mosolyog.) Ezután marad a két zongora, ahol Bogányi Gergely művész úrral közösen egy Mozart-darabot és Csajkovszkij Diótörőjét adjuk elő. A műsor második első felében Liszt Ferenc művét fogom játszani. Ezután jönnek a Virtuózok, és természetesen meglepetés vendégeink is lesznek.
Vannak olyan koncerttermek, ahol szívesen lépsz fel?
Igen, ott van például a pécsi Kodály Központ, ahol nagyon szívesen játszom, de a Müpát is nagyon szeretem. Külföldön is sok szép helyen felléptem már, de a legjobb mindig itthon. Magyarországon nagyon sok olyan helyszín van, ahová szívesen megyek fellépni akár egyedül, akár Bogányi Gergely művész úrral.
Boros Misi mentorával és tanárával, Bogányi Gergellyel rendszeresen ad közös koncerteket, valamint a tavalyi évben Misi egy mesterzongora használatához is hozzájutott a zongoraművész támogatásával.
Miben fejlődtél a legtöbbet az elmúlt időszakban a tanáraidnak köszönhetően?
Megyimóreczné Schmidt Ildikó tanárnőnél tanulok, amióta csak elkezdtem zongorázni. A Virtuózoknak köszönhetően körülbelül másfél éve tanulok Bogányi Gergely művész úrral is. Tavaly év végén volt egy közös koncertünk a Müpában, és nagyon boldog vagyok, hogy ez a kapcsolat azóta ilyen szorossá és állandóvá vált. A nyáron is több hetet fogunk majd együtt tölteni a Balatonon az Aréna koncertre való felkészülés jegyében. Nemcsak zeneileg tanulok tőle, hanem emberileg is. Óriási élmény számomra, hogy sok időt tölthetünk együtt, közös játékkal és barátként is. Úgy gondolom, nála minden egyes hangra érdemes odafigyelni, amikor játszik, mert mindegyiknek meg van a maga értelme, jelentése. A jövőben is sok közös tervünk van, ahol együtt játszunk majd, már nagyon várom.
Névjegy. Boros Misi 2003. április 11-én Pécsett született. Szülei a pécsi egyetem bölcsészkarán tanítanak. Három éves korától mutatott kivételes zenei és ritmikai érdeklődést, két évvel később bátyjával közösen kapott egy zongorát, azóta szabadidejének nagy részét a zongora mellett tölti. Az első pillanattól hangzásokkal kísérletezett a zongorán, saját dallamokat talált ki, amelyeket aztán újra meg újra eljátszott, variációkkal. Hat éves korától tanul zongorázni és hegedülni, tanára Megyimóreczné Schmidt Ildikó, művész-mentora Bogányi Gergely. Az alig 15 éves Junior Prima Díjas zongoraművész az elmúlt öt évben több mint 150 koncertet adott világszerte Stockholmtól Iszlámábádon át Pekingig. Tehetségét olyan világszinten is elismert művészek méltatják, mint Plácido Domingo és Vásáry Tamás.