Klasszikus

Boros Misi zongorajátékával jelennek meg Szokolay Sándor levelei

2017.11.20. 10:16
Ajánlom
Hogy is kezdődött?... Levelek a diákévekből címmel Szokolay Sándor zeneszerző diákéveiből származó, családjához írt levélgyűjtemény jelenik meg halálának negyedik évfordulója alkalmából. A könyvhöz tartozó CD-mellékleten Szokolay korai zongoraművei hallhatók Boros Misi előadásában.

A fiatal Szokolay 1947-ben kezdte zenei tanulmányait a legendás Békés-Tarhosi Énekiskolában. Leveleiben részletesen beszámolt élete alakulásáról Orosházán élő családjának. A háború utáni évek nehézségeivel küzdő család és iskola hétköznapjait ismerheti meg az olvasó a derűs, tanulságos, szívhez szóló olvasmányból, Szokolay közvetlen stílusában.

Az első opusokat néhány heti zongoratanulás után komponálta a tarhosi diák. Zene-Bona címmel a CD-n elhangzó művek kottája is kiadásra került. A zeneszerző személyes hangvételű levelei, csakúgy, mint első művei, egy zseniális gyermek lelkivilágát tárják elénk.

Szokolay Sándor

Szokolay Sándor (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

Szokolay Sándor legközelebbi családtagjait bízta meg életműve gondozásával. A családi vállalkozás küldetése Szokolay Sándor zeneszerző életművének feldolgozása, közreadása. A kiadó elsődleges célja a kották digitalizálása, kiadása. A megjelenő kiadványok rendhagyónak tekinthetők, nem csak a zeneszerető közönséghez szólnak, hanem mindenkihez, a mindenkor jelenlévő nagybetűs Emberekhez.

Kapcsolódó

"meg úgy... na..."

A Bősze Ádám Zenei Antikváriumba nap mint nap érkeznek nemcsak egyszerű használt kiadványok, hanem olyanok, amelyek mögött egy-egy érdekes történet lapul. A Fidelio.hu sorozatában egy Szokolay Sándor által dedikált kottát mutatunk most be. MAGAZIN

A kötetben kilencvenöt, 1947-1957 között keletkezett levél került publikálásra. Kilencvenhárom levél a zeneszerző édesapja, Szokolay Bálint hagyatékából maradt fenn, két levelet pedig Szokolay Sándor első zongoratanára, a kilencvennyolc éves Sípos Éva őrzött meg.

Hogy is kezdődött? Levelek a diákévekből. Szokolay Sándor levelei.

Hogy is kezdődött? Levelek a diákévekből. Szokolay Sándor levelei.

Szokolay Bálint saját álma megvalósulását látta fia zenei tehetségének kibontakozásában. Apa és fia holtig tartó barátsága a zenén keresztül mélyült el. Szokolay Bálint életében nem beszélt a gondosan összegyűjtött és biztonságban őrzött levélgyűjteményről. Halálát követően, 1997-ben kerültek elő a rendkívüli dokumentumok.

Szokolay Sándort meghatotta a különleges atyai örökség, és a váratlan találkozás gyermekkori emlékeivel.

A visszatekintésnél mégis jobban foglalkoztatta a "időből kipattanó jelenidejűség", hiszen szüntelenül az alkotás lázában égett. A családi archívum becses kincse az életmű rendezése folyamán, 2012-ben keltette fel leánya, Orsolya érdeklődését, ezt követően fogalmazódott meg a kiadás gondolata.

A leveleket olvasva a zenei tanulmányok kezdetétől a diploma megszerzéséig követhetjük nyomon Szokolay Sándor zeneszerzővé válásának útját. Nyolcvanöt levél a középiskolai években keletkezett. A zeneakadémiai időkből csupán tíz levél maradt fenn.

Hallgassa meg Kocsis Zoltán szavait Szokolay Sándorról, akit megrendítő erejű zeneszerzőnek tartott!

A Kodály módszert elsők között megvalósító iskola nemcsak Szokolay pályáját alapozta és határozta meg. Egy sor neves magyar művész, zenetanár, pedagógus, zeneszerető és értő fiatal került ki az intézmény kötelékéből. A "tarhosi szellemiség" egy életre szóló útravalóval szolgált. Az iskolában töltött időszak kulcsfontosságú élmény Szokolay életében, megnyilatkozásaiban rendszeresen visszatérő fejezet a tarhosi emlékek felidézése.

Hogy is kezdődött? A könyvhöz egy CD is tartozik, amelyen Boros Misi Szokolay-műveket játszik

Hogy is kezdődött? A könyvhöz egy CD is tartozik, amelyen Boros Misi Szokolay-műveket játszik

A zeneszerző fiatalkori leveleinek közreadása önmagában is kuriózum. Szokolay különleges világáról mégis zenéje árulja el a legtöbbet. A művek megszólaltatásához nem véletlenül esett a kiadó választása a rokonlelkű, rendkívüli tehetségű, szintén középiskolai évei elején járó fiatalemberre, Boros Misire.

Szokolay Sándor zenei tanulmányait viszonylag későn, tizenhat évesen kezdte. Bámulatosan gyorsan fejlődött az inspiráló környezet hatására és három év tanulás a után felvételt nyert a Zeneakadémiára, ahol már tárt karokkal fogadták. Pályája nagyon gyorsan ívelt felfelé, több nemzetközi zeneszerzői versenyen nyert díjat. Utolsó levélben 1957-ben a Moszkvai Világ Ifjúsági Találkozón aratott sikeréről számol be, ahol első díjat nyert.

A könyv akár egy mesebeli történet is lehetne, amikor a család legifjabb tagja a helyét nem igazán találja. Végül elhagyja otthonát, hogy szerencsét próbáljon, majd sok megpróbáltatás után mégis magára talál, és élete célhoz ér!

2017. december 10-én vasárnap 16 órakor a Müpa Üvegtermében a könyv, kotta és lemezbemutató műsorvezetője, Dr. Batta András, zenetörténész beszélget a kiadvány közreadóival Szokolay Orsolyával és Legendy Lászlóval. Zongorán közreműködik Boros Misi, a levelekből részleteket Ács Balázs olvas fel. A belépés díjtalan. A kiadványok a helyszínen kedvezményesen megvásárolhatóak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.
Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.