Klasszikus

Bösendorfer zongorát hallunk Érdi Tamás új Beethoven-lemezén

2019.11.16. 10:55
Ajánlom
Mindig, mindenhol a Steinway, most viszont egy olyan lemez jelent meg, amelyen Bösendorfer-zongora szól. De korántsem ez Érdi Tamás felvételének érdeme.

„Számára a zene nem enigma, nem rejtély, nem kód, hanem anyanyelv. Nem azért, mert Érdi játéka hibátlan vagy mindig tökéletesre csiszolt. Sokkal ösztönösebb képességről tesznek tanúbizonyságot interpretációi: a természetes megszólalás könnyedségével bánik a hanggal, ezáltal a lehető legközelebb hozza a zenét a hallgatókhoz”

ezt írtam pár éve Érdi Tamás egyik koncertje után, s ezt máig tartom. A zongoraművészről Kocsis Zoltán jóval korábban fogalmazott meg hasonlót, amikor ezt mondta:

Sokkal érzékenyebben nyúl a billentyűkhöz, mint a látó emberek. Az ő játékában, bizonyos dinamikai tartományokban olyan érzékenység van jelen, ami nálunk természetszerűleg nem lehetséges. Azt merném mondani, hogy chopini mértékkel lehetne ezt a képességet mérni.

Érdi Tamás a Hungarotonnál megjelent lemezén Beethoven három zongoraszonátáját halljuk: az opusz 2-es f-mollt, az opusz 27-es cisz-mollt (Holdfény) és az opusz 31-es d-mollt (Vihar).

Beethoven 1827-ben hunyt el Bécsben, Ignaz Bösendorfer pedig a következő évben alapította meg zongoragyárát ugyanitt. De miért érdemes Beethovent Bösendorferen játszani, ha a zeneszerző értelemszerűen nem találkozhatott ilyen hangszerrel? A zongoragyártó a hangzás kialakításában azonban a korabeli bécsi ideának kívánt eleget tenni, amelynek viszont immanens lényege volt Beethoven zenéje. Nem véletlen, hogy ahogy Érdi Tamás, úgy sok más művész is a nehezebben kezelhető, drágább Bösendorfert választotta Beethovenhez.

A művészt, aki a napokban ünnepli 40. születésnapját, legközelebb a Festetics Palotában, december 13-án 19 órától hallhatja a közönség, a koncerten orosz programot játszik. December 28-án 40. születésnapját ünnepli Balatonfüreden, az Anna Grand Hotel dísztermében adandó koncertje. Január 19-én Balog Józseffel ad közös koncertet a Müpában Mozart, Beethoven és Schubert műveiből.

A lemez adatlapját a Hungaroton honlapján találja. Hallgasson bele a Holdfény-szonáta híres lassú tételébe!

Az igazi dráma a Mária utcai szemklinikán kezdődött

Kapcsolódó

Az igazi dráma a Mária utcai szemklinikán kezdődött

Érdi Tamás koraszülöttként jött a világra, egy hibás inkubátorkezelés következtében veszítette el a látását. Mégis, rengeteg küzdés árán, világszerte ismert zongoraművésszé vált. Édesanyja, Érdi Szabó Márta, az egykori Cimbora tévéműsor szerkesztője könyvben írta meg fia történetét.

„Egy Kroó-kritika által felkent lett a művész”

„Egy Kroó-kritika által felkent lett a művész”

Érdi Tamás pályáját Kroó György a kezdetektől figyelemmel kísérte. Kritikái éppolyan fontosak voltak a fiatal zongoraművész számára, mint Kocsis Zoltán és Vásáry Tamás mentorálása. Édesanyja, Érdi Szabó Márta, az egykori Cimbora tévéműsor szerkesztője könyvben írta meg fia történetét.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.