Klasszikus

Bősze Ádám és a Budapesti Vonósok kalauzolnak Schubert világába

2021.01.21. 10:05
Ajánlom
A Budapesti Vonósok háromrészes sorozatában a zenetörténet egyik legtitokzatosabb, alig 31 évesen elhunyt zsenijének remekműveit ismerhetjük meg közelebbről január 22-én.

A Pilz János vezetésével működő együttes számára régóta fontos, hogy közönségével személyesebben megismertesse a zeneirodalom óriásait. A korábbi évek hasonló Bach- és Haydn-sorozata után most a BMC-ben tavaly elkezdett, járvány miatt félbeszakadt Schubert-estek folytatódnak. A szimfóniát és a misét idén a hangszeres kamarazene követi, melyben a zeneszerzőnek oly fontos dal műfaja is megmutatkozik.

A sorozat közelebb hozza azt a világot, amelyben a művek születtek és bemutatja Schubert személyiségét élettörténetén, zenéjén keresztül.

budapestivonosok1-095345.jpg

Budapesti Vonósok (Fotó/Forrás: Budapesti Vonósok)

A sorozat házigazdája, Bősze Ádám írja Schubertről: „157 centi magas, hízásra hajlamos, rövidlátó. Rajongója nem volt sok, ma mégis ő a világ egyik legkedveltebb zeneszerzője. Több mint ezer darabot írt: dalt, vonósnégyest, szimfóniát, operát, misét és különböző zongoraműveket. Úgy, hogy minderre alig volt ideje, 31 év jutott neki csupán (még Mozart is többet élt nála).

Zenéjében is megjelenő kettős természete, ellentmondásos személyisége, határtalan jókedve és mérhetetlen bánata az, ami kíváncsivá tesz sokakat.

Az A-dúr rondó, az Elszáradt virágok-variációk, a kamarazeneirodalom monumentális alkotása, A halál és a lányka, illetve az Arpeggione-szonáta vonószenekari változatán keresztül kerülünk közelebb ehhez a titokzatos alakhoz, Franz Schuberthez.”

A magyar kultúra napján, január 22-én, pénteken este 7-kor kerül sor az első hangversenyre ingyenes online közvetítés formájában. Két szólóhangszeré lesz a főszerep, az A-dúr rondóban (D 438) a hegedűé, az Elszáradt virágok-variációkban (D 802) a fuvoláé. Schubert több esetben megtette, hogy egy korábbi dalciklusából kiemel egy dalt, és új kompozíciót formál belőle. A szép molnárlány című dalciklus 18. dalából született meg a Bevezetés és variációk fuvolára és zongorára, a vonószenekari változat Ludmány Emil munkája. Az est szólistái Oross Veronika fuvolaművész és Pilz János koncertmester, hegedűművész.

online_2021_1920_1020-095345.jpg

Budapesti Vonósok online közvetítések (Fotó/Forrás: Budapesti Vonósok)

Február 26-án este 7-kor szintén online vehetünk részt az előadás-sorozat második alkalmán. Ekkor a szerző egyik legjelentősebb vonósnégyese, a Halál és a lányka (D. 810) vonószenekari változatát hallhatjuk. Március 26-án este 7-kor hallhatjuk a bérletsorozat harmadik koncertjét. Ekkor az Arpeggione-szonáta (D 821) hangzik el Krähling Dániel brácsaművész és a zenekar előadásában.

Február elején indul a Budapesti Vonósok másik sorozata, amelyet a zenekar az Óbudai Társaskörben rögzít a kamerák előtt, hogy azután az online közvetítéseken keresztül az otthonában élvezhesse minden zenerajongó. Havonta egy társasköri est részese lehet a zeneszerető közönség, amelyen a Budapesti Vonósok a klasszikus zenei repertoár legszebb műveiből válogatnak. A Kamera-muzsika első két koncertjére február 4-én és március 4-én 19 órakor kerül sor.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.
Klasszikus interjú

„Csajkovszkij és Rahmanyinov sose támogatná ezt a háborút” – Interjú Oksana Lynivvel

Az ukrán karmester a Concerto Budapesttel lép fel március 17-én a Zeneakadémián, ebből az alkalomból korábbi magyarországi élményeiről, a hangverseny műsorának aktualitásáról és természetesen a hazájában dúló háborúról is beszélgettünk.