Klasszikus

Boulez életműve az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusán

2015.06.06. 11:57
Ajánlom
Az idén 90 éves Pierre Boulez életműve áll az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány június 10-16. között Budapesten megrendezendő nemzetközi mesterkurzusának középpontjában.

Eötvös Péter elmondta: maga Boulez egészségi állapota miatt sajnos nem lehet jelen, de két neves munkatársát, a francia Philippe Manouryt és a német Matthias Pintschert sikerült elhívni a Budapest Music Centerben tartott kurzusra.

"Matthias Pintscher az Ensemble Intercontemporain zeneigazgatója, azé az együttesé, amelyet az 1980-as években én vezettem. A New York-i Juilliard School zeneszerzés professzora, emellett világhírű karmester, aki az egész világon dirigál, komponál és tanít. Azért is kértük fel, mert esztétikailag és emberileg is nagyon közel áll Boulezhez. Sok újat is hoz, de a gyökerei nála vannak" - fogalmazott a világhírű magyar zeneszerző-karmester. A mesterkurzus másik kiemelt vendége Philippe Manoury, aki évtizedeken át dolgozott a Boulez által alapított párizsi zenei központban (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique), majd a San Diegó-i Egyetem zeneszerzés-professzora lett. Eötvös Péter elmondása szerint Manoury az elektronikus zene egyik legfontosabb mesterének számít világszerte.

"Pintscher és Manoury révén a kurzus résztvevőinek két aspektusból is be tudjuk mutatni a boulezi zenét és annak fejleményeit" - hangsúlyozta a komponista. Úgy vélte, a kurzusra azért is szükség van, mert Boulez a magyar zenei köztudatban elsősorban karmesterként van jelen - járt is Budapesten vezényelni -, de a zenéjét lényegében nem játsszák Magyarországon. "A magyar zenekarok repertoárja inkább a tradícióra épül, és ha újabb zenét játszanak, akkor is inkább a fiatal magyar komponisták műveit tűzik műsorra. Ez egyrészről nagyon fontos és nagyon jó, másrészt viszont hiányzik az a fajta információ az új zene állapotáról, amely a nyugati országokban mindennapos" - fejtette ki, hozzátéve, hogy kortárszenei alapítványával évente 2-3 hasonló mesterkurzust tartanak Budapesten.

A mostani kurzuson 16 ország 36 fiatal karmestere és zeneszerzője vehet részt. A jellemzően a 20-30 éves korosztályból kikerülő hallgatók közt a magyarok mellett ázsiaiak, amerikaiak, európaiak is vannak. A résztvevőknek az első napon - még zenekar nélkül - végig kell dirigálniuk a kurzus zárókoncertjén majdan elhangzó négy művet -  Manoury: Passacaille pour Tokyo, Pintscher: Occultation, Boulez: Dérive I. és Hindemith: Kammermusik Nr.1 -, és ez alapján beosztják őket "aktív", azaz zenekarral dolgozó, és "passzív", azaz zenekar elé nem kerülő csoportokra - magyarázta Eötvös Péter, aki maga a passzív csoporttal foglalkozik majd.

Rajta kívül a kurzus oktatói Vajda Gergely karmester, zeneszerző, a Huntsville Symphony Orchestra vezető karmestere, valamint Jean-Philippe Wurtz, az Ensemble Linea vezetője, a Párizsi Konzervatórium professzora lesznek. "Mindketten a tanítványaim voltak, tehát lényegében ugyanazt az esztétikát és technikát képviselik, mint én. Természetesen ma már mindketten a szakma mesterei" - mondta.

A "Német és francia kortárs művek - Pierre Boulez 90 éves" mottóval meghirdetett nemzetközi mesterkurzus zárókoncertje június 16-án lesz a BMC koncerttermében, az elhangzó négy darabközül a két meghívott zeneszerző műve magyarországi bemutató. A Bartók Rádió által élőben közvetített hangversenyen a magyar THReNSeMBle együttest a kurzus legtehetségesebb hallgatói vezénylik. Egy nappal korábban, június 15-én este a nagyközönség is megismerkedhet Philippe Manouryval és Matthias Pintscherrel a BMC Zenei Információs Központban rendezett közönségtalálkozón, amelyen a beszélgetést vezető Vajda Gergely mellett Eötvös Péter is részt vesz.


A mesterkurzus a BMC, a Goethe Intézet, a Francia Intézet, az Art Mentor Foundation, a Francia-Német Kulturális Alap és az NKA támogatásával valósul meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.