A kidolgozó Alex Klein, a Chicagói Szimfonikus Zenekar korábbi első oboása, a Paraiba Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója azt a feladatot kapta, hogy helyezze vissza a brazil államot a komolyzene térképére. Ennek érdekében egy, a venezuelai El Sistemához hasonló rendszert dolgozott ki.
"Terveink szerint 2013-ig bezárólag körülbelül húsz, fiatalokból álló zenekart keresünk meg, szerte az államban. Néhányan közülük már megteremtette a saját egzisztenciáját, de ezeket is szeretnénk integrálni a rendszerbe" - nyilatkozta Alex Klein. A célok között egységes tanterv kidolgozása, közös szemléletmód kialakítása, továbbá fiatal szólistáknak szervezett versenyek és konferenciák, továbbképzések szervezése is szerepel.
A venezuelai El Sistema példája azt mutatja, hogy a zene kiváló eszköze a tanításnak, de a Paraiba Rendszer új irányt képvisel: tucatnyi együttest és kórust kíván összefogni. "A brazilok mérhetetlen zenei öröksége méltán lesz megbecsülve a rendszer által, legyen az akár szimfonikus zenekar, a zeneszerzői réteg vagy a fiatal tehetségek sokasága. A rendszert szeretnénk elterjeszteni az egyetemeken is, így az oktatást kiterjeszthetjük a gyerekkortól a professzionális létig" - mondta Alex Klein.
A venezuelai El Sistema kidolgozója Jose Antonio Abreu közgazdász, akienek elve a komolyzenén és a felemelkedés lehetőségén nyugszik. Nem mellékes kérdés ez egy olyan országban, ahol a drogkereskedelem, a bandaháborúk és a szegénység jelentős probléma. Az El Sistema-tanítványok a legszegényebbek közül kerülnek ki, így jut el a zene üzenete a társadalom legmélyebb rétegeihez is. A tanórák nem magánórák, hanem csoportos foglalkozások, ahol a hangsúly az együttműködésen van. A rendszer leghíresebb gyermeke Gustavo Dudamel, aki februárban adta első magyarországi koncertjét. A hangversenyről készített kritikánk itt olvasható.
Az alábbi videón Alex Klein oboaprofesszori tevékenységéról beszél: