Klasszikus

Búcsú Chiovini Mártától

2023.06.21. 11:45
Ajánlom
95 éves korában elhunyt Chiovini Márta, a Magyar Állami Operaház egykori koncertmestere, aki visszavonulása után elismert énektanárként dolgozott. Búcsúztatóján ismerősei és a zenészszakma emlékezett meg róla.

Chiovini Márta művészcsaládba született nem sokkal Trianon után, 1928-ban. Édesapja, Chiovini Ferenc, későbbi Munkácsy-díjas festőművész volt, édesanyja, Wégling Irén, mint férje, szintén a Képzőművészeti Főiskolán szerzett diplomát festészetből. Chiovini Márta gyermekkora, az akkori Szolnoki Művésztelep kiemelkedő művészgárdája (Aba-Novák Vilmos, Fényes Adolf, Mattioni Eszter stb.) mellett telt el, mégis a zene vonzáskörébe került.

Első hegedűjét négyéves korában kapta édesanyjától, amit egy akkori játékbolt kirakatában látott meg.

Tanulmányait az Állami Bánffy Leánygimnáziumban kezdte meg Szolnokon, majd a második világháborúban menekülni kényszerültek szüleivel, először a román hadsereg elől Pestre, majd a szovjetek elől onnan Tiszapüspökibe. E vészterhes időben magántanulóként vizsgázott az akkori Zeneakadémián, majd 1948-ban férjhez ment dr. Aszódi Imre törvényszéki jegyzőhöz (későbbi lírai költőhöz). Két gyermeke született: Dr. Aszódi Gábor fizikus (1949) és Aszódi Mária operaénekes (1951). Ezekben az években a Szolnoki Állami Zeneiskola művésztanáraként oktatott.

Házassága 1955-ben megromlott, már ’56 tavaszán különváltak férjétől. Két évvel később 1957 februárjában próbajátékon felvételt nyert a Magyar Állami Operaházba. Az 1960-as évektől kezdett meredeken felívelni karrierje, a világ számos országában turnézott, például Japánban, Mexikóban, Dél-Amerikában és Európa csaknem összes országában. Eközben több világhírű karmesterrel dolgozott együtt: Kobajasi Kenicsiró, Lamberto Gardelli, Sir Solti György stb.” – foglalta össze Chovini Márta pályáját dr. Gábor Elemér plébános, az Esztergom-Budapesti Érseki Bíróság bírója.

ChioviniMarta-125234.jpg

Udvary Dezső festménye, amely Chiovini Mártát ábrázolja (Fotó/Forrás: Dr. Hatvani István Gábor)

„Számos díj fémjelzi munkásságát. Ezek közül a legbüszkébb a Legjobb Zenekari Művész díjra volt, amit kollégái szavazata alapján ítéltek neki oda 1986-ban.

A nagyzenekari játék mellett hattagú női együttesével évekig játszott Európa-szerte. A Chiovini vonósnégyes primáriusaként, majd egyéb formációkban – gyakran a 2003-ban, fiatalon elhunyt lányával, a koloratúrszoprán Aszódi Máriával – rendszeresen kamarazenélt.

De Chiovini Márta közel hetvenévesen, operaházi nyugdíjazása után sem tétlenkedett.

Szokatlan fordulattal nemcsak hegedű-, hanem énektanárként is elkezdett tevékenykedni, valamint aktívan részt vett édesapja hagyatékának ápolásában, és több könyvet is írt.

Az 1930-as évek elején Chiovini Ferenc megbízást kapott szülővárosa, Besenyszög Keresztelő Szent János születése-templomának új oltárképére. A festőművész Jézus megkeresztelésének jelenetében megörökített egy csodálkozószemű gyereket is: a saját kislányát. Ez az örök kíváncsiság vezethette Chiovini Mártát hosszú, dolgos életén át” – méltatta Chiovini Márta munkásságát Popa Gergely, a Magyar Állami Operaház zenekar-igazgatója és Danyilova Galina, a Magyar Állami Operaház koncertmestere és a művész barátja.

IMG_1426copy-114357.jpg

Chiovini Márta ravatala. A jobb oldalon látható festmény Chiovini Ferenc munkája, Chiovini Márta látható rajta, fiatal korában. (Fotó/Forrás: Dr. Hatvani István Gábor)

Kemény asszonyt faragott belőle az élet, de amikor karrierje elején a mellette ülő koncertmester valamiért nem játszotta el az aktuális szólót, ő szemrebbenés nélkül átvette, és csak nekem mesélte évtizedekkel később viccesen: „Pistikém, the show must go on”. Ez volt ő, egy ember, aki beleállt a feladatokba, beleállt a kihívásba, akit éltetett a munka, a zene és családja, aki otthon ápolta lányát, mikor rákos lett, aki átvette a háztartást, és évekig főzött vejére és unokájára Mária halála után; aki még dédunokájának is tudott ebédet főzni tavaly szeptemberben, amiről ott lóg a kép Regő ajtaján.

Chiovini Márta az az ember volt, aki egy életen át édesapja árnyékban élhetett volna, de ehelyett nemhogy megtalálta saját útját, és eljutott szakmájában a csúcsra,

de aki Édesapja munkásságát büszkén, alázattal és a legnagyobb odaadással ápolta, nyitva tartva ajtaját bárkinek, aki szeretett volna többet tudni Feri bácsiról, a Szolnoki Művésztelepről vagy arról a korról. Márta sokszor mondta – ahogy első kiadványának címe is írja -, hogy „nagy idők tanúja voltam”...

Drága Nagymamám, ezeket az emlékeket, tudást és szemléletet egész éltedben megpróbáltad átadni környezetednek, bízom benne, hogy mindannyian eléggé fogékonyak voltunk rá, és megragadtunk minden pillanatot, hogy magunkba szívjuk. Utolsó utadra engedünk, és tudd, hogy élettanulságod példa lesz nem csak számunkra, de a következő generációk számára is, erről gondoskodni fogunk” – emlékezett meg a művészről unokája, Dr. Hatvani István Gábor.

A Bartók Rádió 2023. június 24-én 16:20-kor emlékezik meg Chiovini Mártáról és korán elhunyt operaénekes lányáról, Aszódi Máriáról.

Fejléckép: Udvary Dezső festménye, amely Chiovini Mártát ábrázolja (forrás: Dr. Hatvani István Gábor)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Zenés színház

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Zenés színház

A jövő drámai hangjai – ingyen hallgatható Komlósi Ildikó mesterkurzusa

A világhírű magyar opera-énekesnő, Komlósi Ildikó ismét a budapesti Bartók Konzervatóriumban tart mesterkurzust, április 24–27 között. Ezúttal Mascagni ikonikus operája, a Parasztbecsület áll a képzés fókuszában.
Vizuál

Megéri beköltözni az Uránia moziba a magyar film napján

Közönségtalálkozókat és emlékvetítéseket rendeznek a magyar film napján, április 30-án a budapesti Uránia moziban, ahol a közelmúlt sikerei mellett klasszikus alkotásokat, valamint dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket is műsorra tűznek.
Klasszikus

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.