Klasszikus

Budapest 150. születésnapját ünnepli a Nemzeti Filharmonikusok

2023.11.13. 14:55
Ajánlom
Idén 100 éve már, hogy Pest, Buda és Óbuda egyesítésének ötvenedik évfordulóját ünnepelte az ország. A Pesti Vigadóban tartott esemény sokat hivatkozott zenetörténeti mérföldkővé is vált, hiszen aznap este volt Dohnányi Ünnepi nyitány, Bartók Táncszvit és Kodály Psalmus Hungaricus című művének ősbemutatója. Fővárosunk 150 éves jubileuma előtt tisztelegve a Nemzeti Filharmonikusok napra pontosan az esemény évfordulóján, az eredeti helyszínen, a hajdani legendás műsort ismétlik meg.

Budapest 150 évvel ezelőtt vált hamisíthatatlan metropolisszá, s ekkor kezdett kialakulni a mai városkép is. Az egyesítést követően Európa legdinamikusabban növekvő és fejlődő városa lett, miközben a pezsgő kulturális élet és a híres-neves „pesti éjszaka” mellett nyüzsgő kávéházaink és színházaink, termál- és pezsgőfürdőink is világhírűek lettek. 

50 évvel később zenetörténeti jelentőségű eseménnyel ünnepelték az akkori neves évfordulót.

A Nemzeti Filharmonikusok jóvoltából pedig november 19-én, Budapest 150. születésnapján valódi időutazásban lehet része a jelen közönségének. 

Dohnányi Ünnepi nyitánya három dallamot dolgoz fel: saját Magyar hiszekegy című kompozícióját, valamint két közismert melódiát, Egressy Béni Vörösmarty- és Erkel Kölcsey-megzenésítését: a Szózatot és a Himnuszt. Bartók a Duna menti népek népzenéjének motívumvilágából kívánt építkezni Táncszvitjében, végül azonban szlovák dallamot mégsem használt, egy arabos epizódot viszont igen.

Mindez a zeneszerző kedves gondolatát, „a népek testvérré válásának eszméjét” fejezi ki zenei eszközökkel.

Kodály Psalmus Hungaricusa Kecskeméti Vég Mihály 55. zsoltárból készített fordítás-átiratát zenésíti meg, és az ellenségektől körülvett, szorongattatott ember Istenbe vetett hitét állítja példaként – Trianon után néhány évvel – a magyarság elé. 

A Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar tenor szólistája, Horváth István az operaműfaj mellett az oratorikus repertoár területén is hatalmas tapasztalattal rendelkezik. A koncert vendégkarmestereiként a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, Vashegyi György mellett két másik nagyszerű, rangos zenekar, a Szent István Filharmonikusok és a Concerto Budapest dirigensei, Záborszky Kálmán és Keller András is pódiumra lépnek.

Budapest 150
november 19. 19:30 – Pesti Vigadó

Dohnányi Ernő: Ünnepi nyitány, op. 31
Bartók Béla: Táncszvit, Sz. 77, BB 86

Kodály Zoltán: Psalmus Hungaricus

Horváth István tenor
Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Záborszky Kálmán, Keller András, Vashegyi György

Fejléckép: Vashegyi György (fotó/forrás: Csibi Szilvia / Nemzeti Filharmonikusok)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Haáz Sándor: A Fili tagjai felnövekedve is közösségközpontúak maradnak

Idén a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili) száztagú gyermekkórus és negyventagú ifjúsági szimfonikus zenekar nyerte a Prima Primissima Közönségdíjat. Haáz Sándor karnagy a Fili indulásáról, a közösség erejéről és a székely ruhás kórus látványáról mesélt.
Klasszikus ajánló

A kortárs zene sokszínűsége jelenik meg a 12. Átlátszó Hangon

2025-ben is változatos programokkal várja a közönséget: nemzetközi és hazai művészek előadásai, interaktív foglalkozások, társművészeti események és kiállítások sokasága kelti életre a fesztivál Polychrome kiadását.
Klasszikus ajánló

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus hír

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.