Klasszikus

„Célom, hogy a közönségnek élményt tudjak nyújtani”

2016.11.09. 10:43
Ajánlom
A Dunaszerdahelyen született Rigó Ronald a Cziffra György Zongoraverseny egyik második helyezettje. A fellépést megelőző izgalomról, példaképéről, céljairól is beszélt nekünk a lenyűgöző játékával a zsűri tetszését is megnyerő fiatal zongoraművész.

- A Cziffra György Zongoraverseny második helyezettje lettél. Mit jelent számodra az elismerés?

- Rendkívül nagy örömmel fogadtam. Mikor megtudtam, hogy meghirdették a versenyt és láttam a repertoárt, rögtön feltűnt, hogy a szervezők igencsak komoly darabokat válogattak össze. Miután kihirdették a győztesek nevét, nagy megelégedéssel töltött el, hogy a gyakorlásom eredményt ért.

- Esetedben mennyi gyakorlásra kell gondolni?

- Az aktív gyakorlási idő körülbelül 2-3 órát vesz igénybe, míg a másik gyakorlási fázis, ami zenehallgatással, kottanézegetéssel telik, mondhatni folyamatos.

- Egy-egy alkalom végén honnan tudod, hogy minőségi gyakorlás volt vagy sem? A zongorista hogyan „ellenőrzi” magát?

- Általában másnap, a következő zongorázáskor tudom meg, hogy az előző napi gyakorlásnak volt-e eredménye, fejlődtem-e, jutottam-e előbbre. Általában ennek észrevehető jelei vannak, nem tudom magam becsapni.

cziffra dijatado szollosi 08

cziffra dijatado szollosi 08 (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Van még benned drukk egy-egy fellépés előtt?

- Nagy koncertrutinom van, azonban a verseny egészen másképp alakult. A mostani zongoraverseny elődöntőjében, mihelyt kiléptem a színpadra, remegtek a kezeim, erőt vett rajtam az izgalom. Az elődöntő második felében jobb lett, végül a döntő idejére végre valahára minden rossz érzés elmúlt.

- Inkább a gyors vagy a lassú darabokat preferálod?

- Lírai alkatnak tartom magam, ezért is szeretem a finomabb technikát igénylő, kifejező dolgokat, de emellett virtuóz is vagyok. Lassú és gyors -- egyaránt vonz mindkettő.

- A döntőben Debussytől A boldog sziget című szerzeményt is előadtad. Különleges darab? Amennyiben igen, mitől az?

- A darabot korábban is játszottam már. Megfigyeltem, hogy most érettebben nyúltam hozzá, jobban megértettem a Debussy-kompozíció lényegét. Más megközelítést, más finomságokat tartogat a mű, mint mondjuk egy Liszt-darab, és a dinamikai tartománya is sokkal nagyobb.

- Hét éves korod óta zongorázol. Szerinted hol tart most a pályád?

- A visszajelzések alapján úgy érzem, hogy jó úton vagyok. E tekintetben a zsűritől is megerősítést kaptam. Az eddigieket kell folytatnom, és megfelelnem a szakma és a saját magam felállította elvárásoknak.

- Cziffra Györgyről mit gondolsz?

- Cziffrára, mint hatalmas példaképre tudok csak tekinteni. Rengeteg szenvedésen esett át, mindez a játékán is nyomot hagyott. Előttem is sok akadály volt, én is túl vagyok néhány nehézségen. Tisztában vagyok azzal, hogy a zenei pálya rendkívül nehéz. Igyekszem egyedi lenni. Célom, hogy a közönségnek élményt tudjak nyújtani.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Klasszikus

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.