Klasszikus

Chopint fagotton? Miért ne!

2018.03.09. 14:18
Ajánlom
Egy argentin kontratenor, egy élvonalbeli kortárs zeneszerző és egy partvonalon túl kiránduló fagottművész lemezeit hallgattuk meg.

Kontratenornak lenni még mindig izgalmas

Franco Fagioli – Handel Arias

Franco Fagioli: Handel Arias

Franco Fagioli: Handel Arias

Az argentin kontratenort rendszeresen virtuozitásáért méltatják, sőt a Händel-áriákat tartalmazó lemezének borítóján egyenesen „atletikusságát” emlegetik. Nem ok nélkül, Franco Fagioli lenyűgöző sebességgel szárnyal például a „Crude furie degl'orridi abissi” kezdetű áriában, egyesül az őt kísérő zenekarral, csúcspontjai nyomán megáll a hallgatóban az ütő, és képes megidézni azt az elsöprő hatást, amely Händel zenéjének olyannyira sajátja. Máskor kitartóan szívós, ahogy egy-egy fájdalmas áriát megformál (Cara sposa...), és imponáló, ahogy széles hangterjedelmét használja. Ha nem is minden pillanatában tökéletes, de egy másodpercig nem enged ez a lemez: és ez nagyon kevés énekesről mondható el.

Persze kontratenorként könnyű izgalmasnak lenni. Nem mintha most kezdődött volna a reneszánsza, de a hangfaj puszta megszólalásával képes elvarázsolni minket. Éppen úgy, ahogy elvarázsolta annak idején a csupán tréfából fejhangon éneklő Fagiolit is, aki egy James Bowman-felvétel hatására döntötte el, hogy kontratenor szeretne lenni. És milyen jól tette, hogy az lett.

Deutsche Grammophon, 2018

Csak áll, és magába nyel

Max Richter - Infra

Max Richter / Infra

Max Richter / Infra (Fotó/Forrás: Deutsche Grammophon)

Max Richternek könnyebb és nehezebb dolga van, mint Beethovennek. Könnyebb, mivel Beethoven tényleg a semmi peremére kirándult, amikor kitalált valami újat, egy olyan posztmodern zeneszerzőnek, mint Max Richter, viszont elég átnéznie a szomszédba, mi zajlik indie és eletronic színtéren. És látnia kell, hogy nagyon érdekes dolgok. Az utóbbi évtizedek esztétikává párolták a repetíción és monotonitáson alapuló műfajokat – nem másról, mint a rockról, a bluesról, a jazzről beszélek –, és mechanika barbarizmusát a mechanika harmóniájára cserélték. Ilyen meditatív kompozíciók találhatók Max Richter albumán, az Infrán. De nehezebb is neki, mert klasszikus zenészként eleve hendikeppel indul az indie vonalban, a komolyzene-hallgatók meg egyelőre semmi hajlandóságot nem mutatnak, hogy lecseréljék Beethovent ővele.

Hát mert nem is kell: az Infra egy rendkívül homogén kompozíció, amelyben úgy érzed, az éjszaka kel életre a maga sötét természetével. Egészen más, mint a régi évszázadok zenéje. Azok haladtak valahová. Ez viszont áll, és magába nyel. Zongorára, vonósnégyesre és elektronikára készült, és neked.

Deutsche Grammophon, 2010/2014

Fagottistából szólóművész? Miért ne?

Stefán Zsófia - Exploring Enchanted Gardens

Exploring Enchanting Gardens

Exploring Enchanting Gardens

Nem nevezhető éppen piaci résnek az, ahova a Concerto Budapest művésze betalált új lemezével, amelynek csak a borítója giccses. A muzsika gyönyörű. Stefán Zsófia egy fagottista testébe zárt zongoraművész, az Exploring Enchanted Gardens legalábbis erről árulkodik, amelyen olyan lenyűgöző könnyedséggel játszik Chopint, hogy egyszerre meglepő és örömteli élmény hallgatni. A b-moll noktürn (op. 9. No. 1.), az elmaradhatatlan cisz-moll (op. posth.) és a Fantaisie-Impromptu Bábel Klára hárfajátékával szól, meglehetősen ízléses átdolgozásban. A hangszerelést tekintve még izgalmasabb a program középső része: Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyének lassú tételében például a fagottot szimfonikus zenekar helyett fuvola, oboa, kürt, klarinét és basszusklarinét kíséri. Ha ez a művésznő ilyen átdolgozásokat készít, és álmodozni szeretne, tényleg ne elégedjen meg a Seherezádé-szvit szólamával.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.