A Petőfi Irodalmi Múzeum 2019-ben nyitotta meg tárlatát, amelyen a 100 éve elhunyt polihisztornak, Csáth Gézának állít emléket, aki egyszerre készült zeneszerzőnek, festőművésznek és orvosnak, írásművészetétől így aligha választható el az összművészeti látásmód, és az az összetett, szinesztéziaszerű világérzékelés, amelyen keresztül illatokban, színekben gondolkodott és zenével érzett.
Csáth Gézára a századelő egyik leghitelesebb zenekritikusaként, zenei írójaként és a zenei élet egyik legfőbb tanújaként is tekinthetünk.
Részlet a Tavaszi ouverture – Csáth Géza a muzsika világában c. dokumentumfilmből (Fotó/Forrás: Petőfi Irodalmi Múzeum)
A Petőfi Irodalmi Múzeum kiállításának kísérőeseménye egy májusi koncert lett volna az 1853-ban alapított Budapesti Filharmóniai Társaság művészeivel, a járványhelyzet miatt azonban a koncert elmaradt, ezért a szervezők egy félórás dokumentumfilm elkészítése mellett döntöttek. Az alkotás elsősorban a „hármas művész” zenével kapcsolatos munkásságának legfontosabb állomásait mutatja be, Elek Szilvia forgatókönyve alapján, továbbá zenei szerkesztésével.
A filmen Hirtling István hangjával, Formán Bálint színművész alakításával elevenedik meg Csáth Géza alakja Hűvösvölgyi Ildikó narrációjával. Részleteket hallhatunk Csáth Géza zenei írásaiból, novelláiból és a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának korabeli koncertkritikáiból. A dokumentarista filmet Tuza Norbert rendező és Szín Róbert operatőr, azaz az Ambient Pictures csapata alkotta meg.
Részlet a Tavaszi ouverture – Csáth Géza a muzsika világában c. dokumentumfilmből (Fotó/Forrás: Petőfi Irodalmi Múzeum)
A film zenéje is igazi csemegéket ígér.
A Filharmóniai Társaság művészei a karantén időszak alatt vettek fel kéziratban fennmaradt Csáth kompozíciókat, illetve mára méltatlanul elfeledett, a századforduló pezsgő kulturális életét meghatározó zeneszerzők műveit. A film hármas célt szolgál: egyfajta virtuális tárlatvezetés a Petőfi Irodalmi Múzeum kiállításán, filmadaptációja egy elmaradt koncertnek és dokumentumfilm egy tragikus sorsú géniuszról.