Klasszikus

Cseh ínyencségeket tálal februári műsorán a Budapesti Fesztiválzenekar

2025.02.06. 11:30
Ajánlom
Közép-Európa gazdag zenei öröksége áll a Budapesti Fesztiválzenekar közelgő hangversenyének középpontjában, amelynek február 15-én, 16-án és 17-én a Müpa ad otthont. Az esemény három kiemelkedő cseh zeneszerző, Leoš Janáček, Josef Suk és Bohuslav Martinů műveit mutatja be Jakub Hrůša vezényletével, a hegedűszólista Jan Mráček fiatal cseh hegedűvirtuóz lesz, akit nemzetközi karrierje során már számos rangos koncertteremben ünnepelt a közönség.

Cseh mesterművek a Müpában

A koncert Leoš Janáček A ravasz rókácska című operájának szvitváltozatával indul, amely Jakub Hrůša átiratában kelti életre a Magas-Tátra természeti csodáit és a szabadság, szerelem, élet és halál örök körforgásának lenyűgöző világát.

A folytatásban Josef Suk, Dvořák vejének gyakran hegedűversenyként emlegetett g-moll fantáziája következik, amelynek szólóját a virtuóz hegedűművész, Jan Mráček adja elő.

A szünet után Bohuslav Martinů 1. szimfóniája (H. 289) zárja a hangversenyt, amely dinamikus, modernista elemeivel a cseh zene 20. századi fejlődésének egyedülálló darabja. A mű egyaránt magában hordozza a cseh népzene gazdag motívumait és Martinů modern, nagy ívű zeneszerzői látásmódját.

Kivételes művészek a színpadon

A hangverseny kiemelt szereplője Jan Mráček, a fiatal cseh hegedűvirtuóz, akit gyakran hasonlítanak Joshua Bellhez és Itzhak Perlmanhoz. Játékát a technikai precizitás és az érzelmi mélység közötti tökéletes egyensúly jellemzi, amely méltán tette őt ismertté a nemzetközi zenei színtéren.

A karmesteri pulpituson Jakub Hrůša, a Bambergi Szimfonikusok első karmestere és a londoni Royal Opera House új zeneigazgatója foglal helyet, aki így nyilatkozott a koncerten hallható művek zeneszerzőiről:

Josef Suk a cseh Mahler, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy maga Mahler is nagyra becsülte a munkásságát.

Smetana, Dvořák és Janáček mellet Suk és Bohuslav Martinů a két legfontosabb cseh zeneszerző, akikre érdemes felhívni a közönség figyelmét.”

Hrůša, aki első ízben vezényli a Budapesti Fesztiválzenekart, a cseh zene elhivatott népszerűsítője, 2023-ban az Opus Klassik az év karmestere díjjal tüntette ki. Vezénylése élénk, pontos és érzelemgazdag, amely tökéletesen illeszkedik a program cseh mesterműveinek hangulatához.

JanMracek_-photocreditVeronikaRose3-103209.jpg

Jan Mráček (Fotó/Forrás: Veronika Rose / Budapesti Fesztiválzenekar)

Hívószó a cseh zene szerelmeseinek

Ez a koncert nemcsak a cseh zene kedvelőinek jelent igazi csemegét, hanem mindazoknak, akik szeretnének megismerni egy gazdag kulturális hagyományt. A BFZ előadása által közel kerülhetünk a cseh zene autentikus világához, amely egyszerre nyújthat érzelmi katarzist és intellektuális élvezeteket – ígérik a szervezők.

A koncert apropója nemcsak a műsoron szereplő művek kiválósága, hanem a lehetőség biztosítása, hogy a zene nyelvén keresztül közelebb kerüljünk szomszédos kultúránkhoz. A Budapesti Fesztiválzenekar ezen az estén ismét bebizonyítja, hogy a zene határokon átívelő univerzális erő, amely képes egységbe kovácsolni különböző nemzeteket és kultúrákat.

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

Fejléckép: Jakub Hrůša (fotó/forrás: Ian Ehm / Budapesti Fesztiválzenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.