Cseh mesterművek a Müpában
A koncert Leoš Janáček A ravasz rókácska című operájának szvitváltozatával indul, amely Jakub Hrůša átiratában kelti életre a Magas-Tátra természeti csodáit és a szabadság, szerelem, élet és halál örök körforgásának lenyűgöző világát.
A folytatásban Josef Suk, Dvořák vejének gyakran hegedűversenyként emlegetett g-moll fantáziája következik, amelynek szólóját a virtuóz hegedűművész, Jan Mráček adja elő.
A szünet után Bohuslav Martinů 1. szimfóniája (H. 289) zárja a hangversenyt, amely dinamikus, modernista elemeivel a cseh zene 20. századi fejlődésének egyedülálló darabja. A mű egyaránt magában hordozza a cseh népzene gazdag motívumait és Martinů modern, nagy ívű zeneszerzői látásmódját.
Kivételes művészek a színpadon
A hangverseny kiemelt szereplője Jan Mráček, a fiatal cseh hegedűvirtuóz, akit gyakran hasonlítanak Joshua Bellhez és Itzhak Perlmanhoz. Játékát a technikai precizitás és az érzelmi mélység közötti tökéletes egyensúly jellemzi, amely méltán tette őt ismertté a nemzetközi zenei színtéren.
A karmesteri pulpituson Jakub Hrůša, a Bambergi Szimfonikusok első karmestere és a londoni Royal Opera House új zeneigazgatója foglal helyet, aki így nyilatkozott a koncerten hallható művek zeneszerzőiről:
Josef Suk a cseh Mahler, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy maga Mahler is nagyra becsülte a munkásságát.
Smetana, Dvořák és Janáček mellet Suk és Bohuslav Martinů a két legfontosabb cseh zeneszerző, akikre érdemes felhívni a közönség figyelmét.”
Hrůša, aki első ízben vezényli a Budapesti Fesztiválzenekart, a cseh zene elhivatott népszerűsítője, 2023-ban az Opus Klassik az év karmestere díjjal tüntette ki. Vezénylése élénk, pontos és érzelemgazdag, amely tökéletesen illeszkedik a program cseh mesterműveinek hangulatához.
Hívószó a cseh zene szerelmeseinek
Ez a koncert nemcsak a cseh zene kedvelőinek jelent igazi csemegét, hanem mindazoknak, akik szeretnének megismerni egy gazdag kulturális hagyományt. A BFZ előadása által közel kerülhetünk a cseh zene autentikus világához, amely egyszerre nyújthat érzelmi katarzist és intellektuális élvezeteket – ígérik a szervezők.
A koncert apropója nemcsak a műsoron szereplő művek kiválósága, hanem a lehetőség biztosítása, hogy a zene nyelvén keresztül közelebb kerüljünk szomszédos kultúránkhoz. A Budapesti Fesztiválzenekar ezen az estén ismét bebizonyítja, hogy a zene határokon átívelő univerzális erő, amely képes egységbe kovácsolni különböző nemzeteket és kultúrákat.
A koncertről további információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Jakub Hrůša (fotó/forrás: Ian Ehm / Budapesti Fesztiválzenekar)