Klasszikus

Csellisták generációinak példaképe: Jacqueline du Pré

2020.01.26. 09:55
Ajánlom
Tragikusan fiatalon hunyt el, de egyetlen évtized alatt beírta nevét a legfontosabb modern előadóművészek közé. Jacqueline du Pré inspiráció sokak számára ma is, egykori hangszerén pedig magyar művész játszik.

Oxfordban született 1945. január 26-án egy középosztálybeli családban. Francia hangzású nevét a Csatorna-szigetekről származó édesapjának köszönheti, anyja tehetséges zongorista és kiváló zenetanár volt.

Négyévesen hallotta először a gordonka hangját a rádióban, és nyomban ilyen hangszert kért szüleitől.

Hatévesen adta első nyilvános koncertjét, fuvolista nővérével többször is együtt léptek fel.

Londonban, Párizsban, Svájcban és Moszkvában tanult, a hangszer két legnagyobb virtuóza, Pablo Casals és Msztyiszlav Rosztropovics is mestere volt. Tizenhat évesen debütált a londoni Wigmore Hallban, egy évvel később első szólóestjén a BBC zenekarával Edward Elgar Csellóversenyét adta elő. Húszévesen készített első lemezén is a brit komponista művét játszotta a Sir John Barbirolli által dirigált Londoni Szimfonikusokkal, a felvétel meghozta számára a nemzetközi elismerést. Elgar szerzeményét élete folyamán a legkiválóbb karmesterekkel és zenekarokkal játszotta, így például 1965 májusában is, első amerikai fellépésén Doráti Antal vezényletével a New York-i Carnegie Hallban.

A csellóverseny, amelyet Jacqueline du Pré fedezett fel újra

Kapcsolódó

A csellóverseny, amelyet Jacqueline du Pré fedezett fel újra

Edward Elgar egyetlen csellóversenye avíttasnak tűnt az ősbemutatón, majd’ fél évszázadot kellett várni arra, hogy megjelenjen Jacqueline du Pré, aki a világ számára felfedezte az értékeit.

A legenda szerint Rosztropovics a művet Du Pré előadásában annyira tökéletesnek találta, hogy ő maga többé nem is vette repertoárjára.

1968-ban lépett fel először a Berlini Filharmonikusokkal, Zubin Mehta dirigálásával Dvorák h-moll gordonkaversenyét játszotta. A leghíresebb zenekarokkal és karmesterekkel koncertezett, leggyakrabban Bach, Händel, Haydn, Schumann, Brahms, Dvorák, Britten és Elgar csellóversenyeit játszotta. Mély átélésű interpretációit érzékeny hangzás és határozottság jellemezte.

A fiatal gordonkaművésznő 1969. augusztus 30-án a hegedűs Itzhak Perlman és Pinchas Zukerman, az ezúttal nagybőgőn játszó Zubin Mehta és a zongorista Daniel Barenboim társaságában adta elő a londoni Queen Elizabeth Hallban Schubert Pisztrángötösét. A próbákat, a koncert előtti perceket és a hangversenyt megörökítő dokumentumfilm mára a zene- és televíziótörténet része lett, amelyen utólag sem javítottak egyetlen hangot sem. (A filmet alább lehet megtekinteni.)

Barenboim ekkor már két éve a férje volt: 1966 karácsonyán ismerkedtek meg, és 1967-ben Izraelben házasodtak össze.

Ezzel olyan zenetörténeti jelentőségű személyes és szakmai kapcsolat kezdődött, amilyenre Clara és Robert Schumann házassága óta nem volt példa. Számtalan alkalommal zenéltek együtt, Barenboim zongoraművészként és karmesterként is fellépett feleségével, számos lemezfelvételük is készült.

Du Pré üstökösszerű pályafutása tragikusan fiatalon szakadt félbe. Az 1970-es évek elején arról kezdett panaszkodni, hogy csökken ujjainak érzékenysége, végtagjait ólomnak kezdte érezni, s az orvosok 1973 októberében gyógyíthatatlan autoimmun betegséget, szklerózis multiplexet állapítottak meg. Utoljára huszonhat évesen, 1971 decemberében Chopin és César Franck szonátáit vette lemezre, a koncertteremtől 1973 februárjában Londonban a karrierjét meghatározó Elgar versenyművel búcsúzott a Zubin Mehta vezényelte New Philharmonia Orchestrával, New Yorkban pedig Pinchas Zukerman hegedűművésszel játszotta Brahms Kettősversenyét, Leonard Bernstein vezényletével. A tervezett négy koncertből már csak hármat tudott vállalni, a negyediken Isaac Stern lépett fel helyette Mendelssohn Hegedűversenyével, de a tanítással élete végéig nem szakított.

JacquelineduPre-120132.jpg

Jacqueline du Pré

Jacqueline du Pré tizenegy évesen – a mai napig legifjabbként – kapta meg a csellisták legnevesebb, Guilhermina Suggia portugál gordonkaművésznőről elnevezett ösztöndíját, átvehette a Brit Birodalom Rendje kitüntetést (1976) és a legrangosabb brit zenei díjat, a Brit Awardst (1977).

Egy rózsafajtát is elneveztek róla, 2012-ben pedig az elsők között került be a Gramophone Hírességek Csarnokába.

Tragikusan fiatalon, mindössze 42 évesen halt meg 1987. október 19-én Londonban. Életét több könyv, dokumentum- és játékfilm is feldolgozta. Az 1998-ban készült Hilary és Jackie című alkotást ugyan testvére visszaemlékezései alapján forgatták, de a film pontatlansága és szenzációéhsége miatt vegyes fogadtatásra talált, mert főként magánéletével foglalkozott. (A testvérpárt megszemélyesítő Emily Watsont és Rachel Griffithst Oscar-díjra jelölték.)

jacqueline-du-pre-125918.jpg

Jacqueline du Pré az 1673-as Stradivari-csellójával

Du Pré 1712-ben készült Davidov Stradivarius csellóját Yo-Yo Mára hagyta, 1673-ban készült Antonio Stradivariusát az amerikai Lynn Harrell vásárolta meg, aki előző birtokosa tiszteletére du Pré Stradivariusnak nevezte el, a hangszeren ma Várdai István Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész játszik. (Érdekesség, hogy ez volt az első cselló, amelyet Stradivari tanulóévei után saját műhelyében, önállóan készített, a hangszer fája már akkor ötvenéves volt, amikor hozzáfogott a munkához.) Bronzszobra, amely a rá jellemző szenvedélyes játék közben örökíti meg, Sdyney egyik elővárosában áll 2018 óta. A brit Royal Ballet idei évadában mutatják be az életéről szóló balettet The Cellist címmel, a kísérőzenében olyan dallamok is felhangzanak, amelyek du Pré repertoárjának részét alkották, így természetesen Elgar Csellóversenye is.

Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal

Kapcsolódó

Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal

Miután lenyűgözött Bach hat csellószvitjével, úgy éreztem, érdemes lenne beszélgetni Várdai Istvánnal, aki harmincnégy évével megkérdőjelezhetetlen tekintély a szakmában. Tehetséggondozásról, játéktechnikáról, fegyelemről és bohémságról is szó esett.

Fejléckép: Ken Veeder/Warner Classics

A Virtuózok fiatal csellistája megkapta Jacqueline du Pré egykori hangszerét

Kapcsolódó

A Virtuózok fiatal csellistája megkapta Jacqueline du Pré egykori hangszerét

Simic Aleksander játékát a tehetségkutató zsűritagja, Várdai István különösen nagyra tartotta. A fiatal csellista most egy olyan hangszeren játszhat, amely hatalmas eszmei értékkel bír.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Könyv

„Akkor még könnyebben nyíltak meg az emberek” – Závada Pál a Lírástudók vendége

Új regényének szereplői a kulákperek kárvallottjait keresik, a gyújtogatással vádolt parasztgazdák igazsága és a vérbírók hamissága után nyomoznak a rendszerváltás idején. A Lírástudók új epizódjában a Pernye és fű önéletrajzi hátterére is kíváncsi volt podcastunk műsorvezetője, Grisnik Petra.
Klasszikus

Christoph Eschenbach: „Érzem, hogy köt valami Magyarországhoz”

Nemrég két koncerten is vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart a világhírű zongoraművész-karmester, Christoph Eschenbach. A mesterrel a Zeneakadémián tartott főpróba után tudtunk röviden beszélgetni.
Könyv

Az ember a nagy jelzők mögött – portrékötet jelenik meg Cserhalmi Györgyről

November 6-án az Open Books kiadó gondozásában jelenik meg Csáki Judit kötete, amelyben betekintést nyerhetünk a magyar filmművészet és színházi élet egyik legnagyobb alakjának életútjába.
Plusz

Jonas Kaufmann és Diana Damrau is fellép a 2025-ös Bartók Tavaszon

Április 4. és 13. között ismét kihagyhatatlan programokkal várja a nézőket a Bartók Tavasz: közös koncertet ad Diana Damrau és Jonas Kaufmann, miközben Kelemen Barnabás a Münchner Philharmoniker, Pusker Júlia pedig a Kammerorchester Basel vendége lesz.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!
Klasszikus gyász

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Szabó Benedek, a Zeneakadémia hallgatója

A fiatal tehetség halálhíréről az Egyetem tuba tanszéki csoportja számolt be. Szabó Benedek első albuma idén januárban jelent meg The Thousand-faced Construct címmel.
Klasszikus ajánló

A magyar zenei örökség nagyszerűségére hívja fel a figyelmet a Concerto Budapest

Felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása a központi motívuma évről évre a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiváljának, melynek programja a romantikától a kortárs zenéig vezet.
Klasszikus ajánló

Ramazuri – A régizene varázsa, Beszédes zongoraversenyek – izgalmas programokat kínál november második hétvégéjén a Haydneum – Magyar Régizenei Központ!

Budapest ikonikus helyszínein különleges programokkal készül november 7. és 10. között a IV. Haydneum Őszi Fesztivál. A Magyar Zene Házában a hangszerekkel és a régizenéléssel barátkoztató Ramazuri várja kisközönségét.
Klasszikus interjú

Christoph Eschenbach: „Érzem, hogy köt valami Magyarországhoz”

Nemrég két koncerten is vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart a világhírű zongoraművész-karmester, Christoph Eschenbach. A mesterrel a Zeneakadémián tartott főpróba után tudtunk röviden beszélgetni.