- Mi jut eszébe először, ha Cziffra Györgyre gondol?
- Szerintem maga a csoda, hogy ahonnan Cziffra György jött, abból az igen szegényes környezetből képes volt felemelkedni, és a már épülő karrierjét nem tudta megtörni semmilyen megpróbáltatás. Küzdelmes élete végére örökre beírta nevét a nagy zongoristák társaságába, mint Richter vagy Horowitz.
- Ön szerint miben rejlik Cziffra különlegessége?
- Művészete elsősorban attól különleges, hogy nagyon egyéni. Csalhatatlan biztonsággal felismerhető a játéka, és itt nem feltétlenül a virtuozitására gondolok csak. A lírai részekben megkapóan egyszerű tud lenni, és amikor aztán elszabadul ujjai alatt a pokol, akkor sem vonja el a hallgatója-nézője figyelmét az arcjátékával, mint azt számos mai művész teszi.
- Egyetért azzal, hogy Cziffra elsősorban Liszt- és Chopin-előadó?
- Való igaz, hogy Liszt-lemezei a leghíresebbek, de számomra Cziffra interpretációiban leginkább az egyéni hangszerkezelése fog meg, annak ellenére, hogy nem mindig érzem követendő példának a felfogását bizonyos daraboknál. Tőle még így is el tudom fogadni, és képes vagyok a széken hátradőlve élvezettel hallgatni, mert meggyőző, amit csinál. Fontos gyerekkori élményem vele a Hungaroton által kiadott Ravel-felvétele, a Jeuxd'eau és a Sonatina. Ezt a műsoros kazettát rongyosra hallgattam a zeneiskola Unitra kazettás magnóján, lévén, hogy akkoriban nekünk nem volt ilyen masinánk. Semmit nem von le az élményből még ma sem, hogy ezekről a darabokról azóta már kissé eltérő az elképzelésem. A nyomtatásban is megjelent parafrázisait viszont fenntartás nélkül lenyűgözőnek tartom. Ezek a darabok akedvenc Cziffra-felvételeim.
- Tanult valamit Cziffra előadásaiból?
- Hazudnék, ha azt állítanám, hogy sosem próbáltam meg ellesni tőle ezt-azt, de szerencsére időben rájöttem, hogy sosem tudom teljesen a magamévá tenni az ő megoldásait, viszont felbátorított, és magam is készítettem pár átiratot. Bevallom, bizonyos Liszt-daraboknál attól sem riadok vissza, hogy a mű lényegét nem sértve, bizonyos dolgokon változtatok. Ezek természetesen kizárólag technikai megoldások, és nem azért csinálom, hogy könnyebb legyen eljátszani (inkább nehezebb lesz ettől), de a jobb hangzás érdekében nem bánom, és szerintem a szerzőt sem zavarná.
- Milyen személyes élményei kötődnek Cziffra Györgyhöz?
Személyesen róla csak villanásnyi emlékeim vannak, eléggé visszafogott és magába forduló ember volt már akkoriban, ami nem is csoda, hiszen pár évvel korábban vesztette el az egyetlen fiát. Amikor néha megjelent a társaságban, akkor amilyen váratlan hirtelenséggel jött, ugyanolyan hirtelen tűnt is el. A velünk töltött idő alatt az udvarias kézfogások, üdvözlések után feltűnés nélkül lelépett. Egyetlen egyszer volt, az egyik Cziffra-alapítvány által Gemenosban szervezett koncertem előtt, hogy váratlanul bejött a főpróbára és mondott néhány dolgot a darabokkal kapcsolatban. Nem tudom, mióta volt bent, de az esti koncertet is meghallgatta, igaz, csak hátulról, a pódium mögött ülve. Minden meghajlásomkor mondott pár biztató szót és a legvégén kedvesen gratulált. A koncertet követő fogadásra már nem jött el, felesége, Soleilka képviselte.