Klasszikus

Cziffra-élmények I.

2016.01.18. 09:43
Ajánlom
Hamarosan kezdődik a Cziffra-fesztivál. Ehhez kapcsolódva néhány híres magyar zenészt kérdeztünk Cziffráról, akik fellépnek a zongoraművész emlékére megrendezendő eseményen. Mocsári Károly személyesen ismerte Cziffrát, életük, pályafutásuk másban is mutat párhuzamokat: mindkettejük számára kiemelt fontosságú Liszt Ferenc, mindketten életük jelentős részét Franciaországban töltötték.

- Mi jut eszébe először, ha Cziffra Györgyre gondol?

- Szerintem maga a csoda, hogy ahonnan Cziffra György jött, abból az igen szegényes környezetből képes volt felemelkedni, és a már épülő karrierjét nem tudta megtörni semmilyen megpróbáltatás. Küzdelmes élete végére örökre beírta nevét a nagy zongoristák társaságába, mint Richter vagy Horowitz.

- Ön szerint miben rejlik Cziffra különlegessége?

- Művészete elsősorban attól különleges, hogy nagyon egyéni. Csalhatatlan biztonsággal felismerhető a játéka, és itt nem feltétlenül a virtuozitására gondolok csak. A lírai részekben megkapóan egyszerű tud lenni, és amikor aztán elszabadul ujjai alatt a pokol, akkor sem vonja el a hallgatója-nézője figyelmét az arcjátékával, mint azt számos mai művész teszi.

Mocsári Károly

Mocsári Károly

- Egyetért azzal, hogy Cziffra elsősorban Liszt- és Chopin-előadó?

- Való igaz, hogy Liszt-lemezei a leghíresebbek, de számomra Cziffra interpretációiban leginkább az egyéni hangszerkezelése fog meg, annak ellenére, hogy nem mindig érzem követendő példának a felfogását bizonyos daraboknál. Tőle még így is el tudom fogadni, és képes vagyok a széken hátradőlve élvezettel hallgatni, mert meggyőző, amit csinál. Fontos gyerekkori élményem vele a Hungaroton által kiadott Ravel-felvétele, a Jeuxd'eau és a Sonatina. Ezt a műsoros kazettát rongyosra hallgattam a zeneiskola Unitra kazettás magnóján, lévén, hogy akkoriban nekünk nem volt ilyen masinánk. Semmit nem von le az élményből még ma sem, hogy ezekről a darabokról azóta már kissé eltérő az elképzelésem. A nyomtatásban is megjelent parafrázisait viszont fenntartás nélkül lenyűgözőnek tartom. Ezek a darabok akedvenc Cziffra-felvételeim.

- Tanult valamit Cziffra előadásaiból?

- Hazudnék, ha azt állítanám, hogy sosem próbáltam meg ellesni tőle ezt-azt, de szerencsére időben rájöttem, hogy sosem tudom teljesen a magamévá tenni az ő megoldásait, viszont felbátorított, és magam is készítettem pár átiratot. Bevallom, bizonyos Liszt-daraboknál attól sem riadok vissza, hogy a mű lényegét nem sértve, bizonyos dolgokon változtatok. Ezek természetesen kizárólag technikai megoldások, és nem azért csinálom, hogy könnyebb legyen eljátszani (inkább nehezebb lesz ettől), de a jobb hangzás érdekében nem bánom, és szerintem a szerzőt sem zavarná.

Mocsári Károly

Mocsári Károly

- Milyen személyes élményei kötődnek Cziffra Györgyhöz?

Személyesen róla csak villanásnyi emlékeim vannak, eléggé visszafogott és magába forduló ember volt már akkoriban, ami nem is csoda, hiszen pár évvel korábban vesztette el az egyetlen fiát. Amikor néha megjelent a társaságban, akkor amilyen váratlan hirtelenséggel jött, ugyanolyan hirtelen tűnt is el. A velünk töltött idő alatt az udvarias kézfogások, üdvözlések után feltűnés nélkül lelépett. Egyetlen egyszer volt, az egyik Cziffra-alapítvány által Gemenosban szervezett koncertem előtt, hogy váratlanul bejött a főpróbára és mondott néhány dolgot a darabokkal kapcsolatban. Nem tudom, mióta volt bent, de az esti koncertet is meghallgatta, igaz, csak hátulról, a pódium mögött ülve. Minden meghajlásomkor mondott pár biztató szót és a legvégén kedvesen gratulált. A koncertet követő fogadásra már nem jött el, felesége, Soleilka képviselte.

Látogasson el a fesztivál weboldalára

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

Remek filmekkel és közönségkedvencekkel érkezik a 10. Skandináv Filmfesztivál

Premier előtti vetítésekkel, Lars von Trier- és Thomas Vinterberg-maratonnal, valamint felejthetetlen kultfilmekkel várják az északi filmek szerelmeseit a 10. Skandináv Filmfesztiválon. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

5 tény a barátság természetéről Ligeti és Kurtág példáján keresztül

Egy hat évtizeden át tartó barátság kapcsán sok mindenről meg lehet emlékezni, pláne ha mindeközben a történet a kortárs magyar zene két lehengerlő alakjáról szól. Pontokba szedtük Kurtág György és Ligeti György szívet melengető bajtársiasságát.
Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, a virtuóz

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán e két attribútum alapján beskatulyázni.
Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.