Klasszikus

„Cziffra György spontán és elegáns, nem lehet nem szeretni”

2016.11.08. 08:08
Ajánlom
Boros Tekla Rigó Ronalddal közösen lett a Cziffra György nevét viselő zongoraverseny második helyezettje. A fiatal zongorista szerint Cziffra játéka bármikor felismerhető, emellett azt is elárulta, milyen tervei vannak a jövőre nézvést.

- Korábban az Ars Nova Nemzetközi Zongoraverseny első díját hoztad el, most pedig a Cziffra György zongoraversenyen végeztél a második helyen. Hogyan viszonyulsz a versenyekhez?

- A versenyeknél jobban kedvelem a koncerteket. Eddigi pályafutásom során sokkal több koncerten, mint versenyen játszottam. Tizenegy évesen kerültem be a Zeneakadémia előkészítő tagozatára, ahol számtalan lehetőségem adódott, hogy nagyon neves helyszíneken koncertezhettem.

- Mit gondolsz a nem rég zárult Cziffra György Zongoraversenyről?

- Nagyon elégedett vagyok vele, kifejezetten tetszett a kiírt követelmény. Azelőtt nem játszottam még kortárs darabot, ezért a Dubrovay-mű komoly kihívásnak számított. Öröm, hogy megismerhettem. Ha úgy alakul, feltétlenül felveszem a repertoáromba.

Boros Tekla

Boros Tekla (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Hogy látod, miben volt más a mostani verseny az általad korábban megismert versenyekhez képest, azon túl, hogy a repertoár is különleges volt?

- Úgy gondolom, hogy a legtöbb versenyen nem várják el, hogy többféle stílusban játszanak a versenyzők.

- A döntőben játszott darabok közül melyik állt hozzád a legközelebb?

- Chopin: Desz-dúr etűdje állt hozzám a legközelebb. Tavaly tanultam meg, ezért magabiztosabban is játszottam, mint például a Beethoven C-dúr szonáta I. tételét.

- Milyen kihívásoknak, megmérettetéseknek nézel elébe?

- A Zeneakadémia másodéves hallgatója vagyok, most tehát a januári vizsgákra készülök, illetve tavasszal a Bartók Béla Nemzetközi Zongoraversenyen szeretnék elindulni.

Boros Tekla

Boros Tekla (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Cziffráról mikor hallottál először?

- Gyerekkoromban hallottam róla először és a játéka azonnal lenyűgözött. Azon kevés előadó közé sorolható, akinek a zongorázása senki máséval nem hasonlítható össze, zongorázzon bármit, mindig felismerhető. Cziffra György spontán és elegáns, nem lehet nem szeretni.

Megvan a Cziffra Fesztivál Országos Zongoraversenyének nyertese

Kapcsolódó

Megvan a Cziffra Fesztivál Országos Zongoraversenyének nyertese

A MOM Kulturális Központban 2016. október 30. és november 4. között zajlott zongoraverseny első díját Varga Gergő Zoltán, a második díjat osztva Boros Tekla és Rigó Ronald kapta. A zsűri harmadik díjat nem adott ki.

- A Cziffrára annyira jellemző improvizáció mennyire volt megengedett a versenyen, illetve, érvényesült a játékodban?

- Mindig szabadon, bár keretek között igyekszem játszani. A versenyen Cziffra-átirat is szerepelt, tehát az improvizáció eleve adva volt.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Klasszikus

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.