2021. február 9-én indult a Cziffra György-emlékév, amely a 2021/2022-es évadban több mint 60 eseménnyel, páratlan, határokon átívelő szakmai összefogással folytatódik: a hazai és nemzetközi zenei élet Cziffra György világhírű zongoraművész emléke előtt tiszteleg. Az emlékév célja, hogy bemutassa és tovább éltesse
a világhírű zongoraművész munkásságának szellemi és művészi örökségét ma is aktuális üzenetein keresztül: a magyar és európai identitást, amelyek kölcsönösen táplálják egymást.
Visszahozza a koncerttermekbe a romantikus zongorajáték hagyományát, felhívja a figyelmet az improvizáció tradíciójának fontosságára, továbbá figyelmet fordít a fiatal művészek támogatására.
Október 22-én a Zeneakadémia és a Cziffra György-emlékév közös eseményén egy ‘56-os, sokak szerint sorsfordító koncertprogramot idéznek fel a Zeneakadémia Nagytermében, amellyel Cziffra György mellett a 210 éve született Liszt Ferencről is megemlékeznek. Balázs János előadásábanelhangzik Bartók 2. zongoraversenye, akárcsak 1956. október 22-én, a forradalom előestéjén Cziffra György előadásában, valamint felcsendül egy emblematikus Liszt-mű is a Cziffra repertoárból.
Közreműködik a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara a világ zenei életének elitjébe tartozó szólamvezetőkkel kiegészülve, Takács-Nagy Gábor vezényletével. Az est folyamán ünnepélyes keretek között mutatják be a Magyar Nemzeti Bank Cziffra György-emlékérmét, amelyet a művész születésének évfordulójára bocsátanak ki.
November 4-én Denis Matsuev zongoraestjének ad otthont a Müpa. A centenáriumi programok részeként a Müpa Zászlóterében tablókiállítás nyílik Árnyékból a fénybe címmel, amely október 26-tól november közepéig díjtalanul látogatható.
November 5-én, a jeles napon a nemzetközi zenei élet figyelme minden bizonnyal Budapestre szegeződik, hiszen a világhírű magyar zeneszerző,
Eötvös Péter első zongoraversenyének ősbemutatójára kerül sor Cziffra Psodia – Versenymű zongorára és zenekarra címmel,
az Orchestre Philharmonique de Radio France előadásában, Mikko Franck vezényletével a Müpában. A magyar premier után november 7-én a francia fővárosban, majd 2022 áprilisában a genfi Victoria Hallban is elhangzik a mű. Az estek szólistája Balázs János zongoraművész, cimbalmon közreműködik Lukács Miklós.
Szintén november 5-én, a századik évfordulón a 13. kerületi Cziffra György parkban a száz éve született páratlan zongoravirtuóz tiszteletére szobrot avatnak, Meszlényi-Molnár János szobrászművész alkotását. Az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ november 10-én a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjasai, Balogh Ádám és Sárközi Lajos koncertjével, valamint egy egész éves kiállítással is ünnepel.A folytatásban is számos kiváló zenekar vesz részt az emlékév programjában, így a Concerto Budapest, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar, a MÁV Szimfonikus Zenekar, a Nemzeti Énekkar és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.
A további programok között ismeretterjesztő és könnyűzenei előadásokra is sor kerül, a Cziffra Fesztivál díjazott fiatal művészei pedig november 12-én Bécsben adnak koncertet.
Részletes program és jegyvásárlási lehetőség a Cziffra Fesztivál honlapján érhető el.
Fejléckép: Balázs János (fotó: Emmer László / Cziffra Fesztivál)