Klasszikus

Cziffra György századik születésnapját ünnepli a zenészvilág

2021.10.14. 11:40
Ajánlom
Két különleges koncerttel, kiállítással, külföldi programokkal folytatódik a Cziffra György-emlékév, a zongoraművész századik születésnapján Eötvös Péter erre az alkalomra írt műve is elhangzik

2021. február 9-én indult a Cziffra György-emlékév, amely a 2021/2022-es évadban több mint 60 eseménnyel, páratlan, határokon átívelő szakmai összefogással folytatódik: a hazai és nemzetközi zenei élet Cziffra György világhírű zongoraművész emléke előtt tiszteleg. Az emlékév célja, hogy bemutassa és tovább éltesse

a világhírű zongoraművész munkásságának szellemi és művészi örökségét ma is aktuális üzenetein keresztül: a magyar és európai identitást, amelyek kölcsönösen táplálják egymást.

Visszahozza a koncerttermekbe a romantikus zongorajáték hagyományát, felhívja a figyelmet az improvizáció tradíciójának fontosságára, továbbá figyelmet fordít a fiatal művészek támogatására.

Cziffra György

Cziffra György

Október 22-én a Zeneakadémia és a Cziffra György-emlékév közös eseményén egy ‘56-os, sokak szerint sorsfordító koncertprogramot idéznek fel a Zeneakadémia Nagytermében, amellyel Cziffra György mellett a 210 éve született Liszt Ferencről is megemlékeznek. Balázs János előadásában

elhangzik Bartók 2. zongoraversenye, akárcsak 1956. október 22-én, a forradalom előestéjén Cziffra György előadásában, valamint felcsendül egy emblematikus Liszt-mű is a Cziffra repertoárból.

Közreműködik a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara a világ zenei életének elitjébe tartozó szólamvezetőkkel kiegészülve, Takács-Nagy Gábor vezényletével. Az est folyamán ünnepélyes keretek között mutatják be a Magyar Nemzeti Bank Cziffra György-emlékérmét, amelyet a művész születésének évfordulójára bocsátanak ki.

November 4-én Denis Matsuev zongoraestjének ad otthont a Müpa. A centenáriumi programok részeként a Müpa Zászlóterében tablókiállítás nyílik Árnyékból a fénybe címmel, amely október 26-tól november közepéig díjtalanul látogatható.

November 5-én, a jeles napon a nemzetközi zenei élet figyelme minden bizonnyal Budapestre szegeződik, hiszen a világhírű magyar zeneszerző,

Eötvös Péter első zongoraversenyének ősbemutatójára kerül sor Cziffra Psodia – Versenymű zongorára és zenekarra címmel,

az Orchestre Philharmonique de Radio France előadásában, Mikko Franck vezényletével a Müpában. A magyar premier után november 7-én a francia fővárosban, majd 2022 áprilisában a genfi Victoria Hallban is elhangzik a mű. Az estek szólistája Balázs János zongoraművész, cimbalmon közreműködik Lukács Miklós.

Azevadmuvesze_Eotvos_Peter_2019_2020_c_Csibi_Szilvia_Mupa-174241.jpg

Eötvös Péter (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Szintén november 5-én, a századik évfordulón a 13. kerületi Cziffra György parkban a száz éve született páratlan zongoravirtuóz tiszteletére szobrot avatnak, Meszlényi-Molnár János szobrászművész alkotását.  Az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ november 10-én a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjasai, Balogh Ádám és Sárközi Lajos koncertjével, valamint egy egész éves kiállítással is ünnepel.

A folytatásban is számos kiváló zenekar vesz részt az emlékév programjában, így a Concerto Budapest, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar, a MÁV Szimfonikus Zenekar, a Nemzeti Énekkar és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.

A további programok között ismeretterjesztő és könnyűzenei előadásokra is sor kerül, a Cziffra Fesztivál díjazott fiatal művészei pedig november 12-én Bécsben adnak koncertet.

Részletes program és jegyvásárlási lehetőség a Cziffra Fesztivál honlapján érhető el.

Fejléckép: Balázs János (fotó: Emmer László / Cziffra Fesztivál)

Liszt Születésnapi Fesztivál a Zeneakadémián

Kapcsolódó

Liszt Születésnapi Fesztivál a Zeneakadémián

Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója alkalmából fesztivált rendez a Zeneakadémia, koncertekkel, kiállítással és konferenciával tisztelegnek a zeneszerző emléke előtt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.