Klasszikus

Dalturizmus

2018.02.23. 09:40
Ajánlom
Teltház fogadta a két operasztárt a Müpa nagytermében február 22-én: Diana Damrau és Jonas Kaufmann Wolf kevésbé ismert Olasz daloskönyvét adták elő. Az estéről Fáy Miklós írt.

Orvieto dómja sem ilyen felséges, mint te vagy, és bizony, mondom, még a sienai dóm sem hasonlítható hozzád.

Atyaég, ehhez azért németnek kell lenni. Nem csak az Itália iránti rajongásban, de abban is, ahogy elképzelik az olasz szerelmet, templomok és paloták árnyékában, süt a nap, és ezek egyre csak a szerelemről beszélnek.

PJ 4858

PJ 4858 (Fotó/Forrás: Posztós János / Müpa)

Csak hát tényleg németek is. A komponista osztrák, de az előadók. Akik énekelnek, Diana Damrau és Jonas Kaufmann. Aki zongorázik, Helmuth Deutsch. Neki már a neve is. Oda visznek, ahová magunktól nem mennénk: Hugo Wolffal tanulmányozni az olasz lelket. Nincs ezzel semmi baj, mondhatni a nagy előadóművészek kötelessége. Ha magunktól választanánk, és mondják, hogy Damrau és Kaufmann az előadó, nyilván operát szeretnénk. Nem lehet? Akkor Schubertet esetleg Lisztet, Schumann duettjeit. De Wolfot? Wolfot. Nem baj, értük bármit, velük mindent.

Nem igaz panasz, épp ellenkezőleg. Hanem aki most nem szerette meg Hugo Wolf dalait, jobb ha tudja: valószínűleg már nem is fogja. Eljön két operasztár, akik még dalolnak, vagy daloznak, és komoly előadók, beleteszik a munkát a fellépésükbe. Megtanulják, kitalálják, végig mosolyogják, játsszák, mutatják, mi ebben a jó, közben a fejük fölött megy a szöveg, nehogy az legyen az akadály, hogy azt sem értjük, miről énekelnek. Zöld a ruhám, mondják, és tényleg, ha nem is a ruha, de a stóla hozzá. Damrau hangja kétszer vagy háromszor megnyekken, de talán csak jelzés értékkel: nem olyan könnyű ezt végignyomni, egyszerűen azért, mert sok. Kaufmann rendíthetetlen. A legcsodálatosabb, hogy egyáltalán nem feszülnek, nincs erőlködés jellege az egésznek. Ez itt és most az évad egyik legfontosabb, legjobban várt, "legteltházabb" koncertje, de őket ez kicsit sem zavarja. Énekelnek. Tagolják a koncertet, első kötet és második kötet a két rész, és közben van egy-egy szusszanás, kicsit sem fárasztó az egész.

PJ 4970

PJ 4970 (Fotó/Forrás: Posztós János / Müpa)

Na jó, egy kicsit fárasztó. A sok rövid dal egy idő után kezd összemosódni, zeneköddé válni, nem tudjuk, mennyi van még előttünk, bár addig nincs vége, amíg – nem amíg a kövér néni énekel, hanem amíg – nem hangzik el a Van egy szeretőm Pennában, egy Viterbóban, négy Frattában és tíz Castiglionéban. Addig énekelnek, ez a dolguk, énekelnek, játszanak, arcokat vágnak, megszerettetik, amennyire csak lehet ezt a világot.

Egy idő után Dietrich Fischer-Dieskau jut az eszembe, aki igen elítélően nyilatkozott azokról a dalénekesekről, akik szelíd mosollyal bámulják a gyűrűsujjukat, miközben a Du Ring an meinem Fingert éneklik, itt meg éppen ez történik, egyre hangsúlyosabbak lesznek a helyzetgyakorlatok. De értünk harcolnak, nem saját magukért. Vagy ha nem értünk, akkor Hugo Wolfért.

Végeredményben: nyernek. Végignézzük, végighallgatjuk, jól érezzük magunkat, mire belefásulnánk, már vége is. Legközelebb majd mást hoznak.

Remélhetőleg.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Klasszikus

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.