Klasszikus

David Danel négyszer

2014.02.05. 08:00
Ajánlom
A fiatal cseh hegedűművész – a Crescendo Nyári Akadémia rendszeres tanára – Budapesten és Sárospatakon koncertezik.

David Danel a Prague Modern és a Fama Quartet hegedűse, de jelentős szólókarrierrel is büszkélkedhet: koncertezett már a Janáček Filharmonikus Zenekarral, az Ostravai Zenekarral, a szlovákiai Capella Istropolitana, a Prágai Filharmonikusok kamarazenekari szólistáival és a szintén prágai Talich Kamarazenekarral. Több szóló- és kamarazenekari felvételt készített a Cseh Rádióval és a Slovart Recorddal. Számos nemzeti és nemzetközi díjat tudhat magáénak. Megnyerte a Ludwig van Beethoven Nemzetközi Hegedűversenyt és Leoš Janáček Versenyt is. Szereti és keresi a különböző művészetekkel való interakciókat, már dolgozott táncosokkal, koreográfusokkal, képzőművészekkel és mesélőkkel. Gyakran vállalja kortárs cseh művek premierjét. Művészi karrierje mellett az Ostravai Egyetemen tanít.

Február 9-én a FUGA Építészeti Központban lép fel Marczi Mariann (zongora) kamarapartnereként, akivel további három koncertet adnak. A hely szellemének megfelelően huszadik századi műsort adnak: Debussy három kései hangszeres szonátája közül a Hegedűszonáta hangzik el, majd Janáček 1914-ben keletkezett, de az 1922-es bemutatóig többször átírt szonátája, melyet először Paul Hindemith mutatott be külföldön: Berlinben, 1923-ban. A FUGÁ-ban ezután Kurtág Három darabja (Tre pezzi) következik, mely egy 1979-ben írott énekes ciklus szerzői átirata, majd Webern Négy darabja hegedűre és zongorára.

Másnap, február 10-én a Közép-Európai Egyetem (CEU) Popper termében lép fel David Danel, a Schubertiade című koncerten: két Schubert-szonatinában működik közre, a koncert elején és végén. A Winterreiséből válogatott dalokat Rajk Judit énekli az est középrészében.

Február 12-én, a sárospataki Művelődés Házában Schubert hegedű-zongoraművei mellett egy Dvořák-dalciklus, a Bibliai dalok (op. 99) adja a műsor vokális részét, míg zárószámként David Danel és Marczi Mariann Dvořák következő opuszát, a Szonatinát játssza el.

A negyedik hangverseny helyszíne a fasori református templom. Február 15-én Mozart e-moll szonátája után a két előző hangverseny műsorának kombinációja lesz hallható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, a virtuóz

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán e két attribútum alapján beskatulyázni,
Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.
Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.