Klasszikus

Decemberi kínálat az Óbudai Társaskörben

2019.11.18. 17:20
Ajánlom
Japán kamaraestek, zenetörténeti előadás, négykezes zongoraest, régizenei koncert – az Óbudai Társaskör színes programajánlattal vár mindenkit decemberben is.

JAPÁN–MAGYAR KAMARAEST

A japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének évfordulója alkalmából

2019. december 2., 19:00

Közreműködik:

  • Nagao Haruka – hegedű
  • Onczay Zoltán – gordonka
  • Katoh Hiroko – ének
  • Fejes Krisztina, Narihito Mukeda, Yamagami Souhei – zongora
  • Műsorvezető: Tóth Endre, Keijiro Takaku 
dec2-170704.jpg

Japán-magyar kamaraest (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

Idén ünnepeljük a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 150. évfordulóját.

A 2019-es jubileumi év alkalmából nagyon sokan és sokféleképpen ünnepelnek. Az általunk szervezett kamaraest egy olyan zenei csemegét ígér, ami a két nép közötti zenei és baráti kapcsolatokra épül – illeszkedve a kulturális diplomácia által körvonalazott eszmei közegbe.

Az esten magyar és japán előadóművészek lépnek majd színpadra, akik valamilyen módon kötődnek a másik országhoz, és nem mellesleg baráti kapcsolatokat ápolnak.

A japán előadóművészek mindegyike Magyarországon, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult, vagy tanul most is, a magyar művészek pedig rendszeres és visszajáró, meghívott előadók a szigetországban.

A japán-magyar zenei kapcsolatokban nagyon fontos, hogy a magyar zeneszerető és értő közönség megismerje a japán zenei kultúrában jelentős szerepet játszó kortárs zeneszerzők műveit. Ezen a koncerten Nakada Yoshinao, Nobunaga Takatomi és Toro Takemitsu világhírű japán zeneszerzők művei szólalnak meg.

Rendkívül érdekes és egyedülálló, hogy a japán komolyzene az európai zenetörténet idejének töredéke alatt érte el a mai zeneszerzés világszínvonalát és rövid idő alatt vált a világ kortárs zenei kultúrájának részévé, ezért is tud teljesen illeszkedni a klasszikus (Liszt, Brahms, Haydn, Weiner) zeneszerzők mellé.

FEHÉREN FEKETÉN

Zongorás estek négy kézre

2019. december 7., 19:00

Közreműködik:

  • Bizják Dóra
  • Zentai Károly
  • Bevezetőt mond: Tóth Endre

Az előző évadban nagy sikernek örvendett az új, Steinway D-modellünket népszerűsítő zongorakoncert sorozatunk. Idén duplázunk, vagyis minden alkalomra két kiváló zongoraművészt kértünk fel, hogy mutassák meg a közönségnek a zeneirodalom négykezes darabjainak gyöngyszemeit.

Bizják Dóra és Zentai Károly zongoraművészek 1996-ban diplomáztak a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián Hambalkó Edit, Kemenes András és Némethy Attila tanítványaiként.

A négykezes-kétzongorás irodalommal Gulyás Márta irányítása alatt kezdtek el foglalkozni.

Az Illinois State University-n (USA) folytatták tanulmányaikat, ahol 1999-ben vették át mesterdiplomáikat. A 2000 áprilisában Padovában megrendezett II. Nemzetközi „Silvio Omizzolo” Négykezes Zongoraversenyen megnyerték az első díjat, valamint a különdíjat. Első önálló lemezük 2001 őszén jelent meg Olaszországban Four hands dancin’ címmel. A művész házaspár Duo Klavi-Art néven ad hangversenyeket külföldön és itthon egyaránt.

Koncerttevékenységük mellett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a Nemzeti Filharmonikus Énekkarnál folytatnak zongorakísérői és korrepetitori munkát.

dec7-170706.jpg

Bizják Dóra és Zentai Károly (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

私と日本 ÉN ÉS JAPÁN

2019. december 12., 19:00

Közreműködik:

  • Szabadi Vilmos – hegedű
  • Nagao Haruka – hegedű, brácsa
  • Kanon Aoki – hegedű
  • Hernádi Hilda – zongora
  • Eri Furuguchi – hegedű
  • Aya Matsuda – hegedű
  • Yui Shimizu – zongora
  • Beszélgetőtárs: Mohácsi Szilvia

Szabadi Vilmos kalandjai a zene szárnyán az álomsziget fölött és lakóival, multimédiás és analóg módon elmondva és eljátszva, Mohácsi Szilvia kérdéseivel fűszerezve, japán teával megillatosítva, origamiból kihajtogatva, a mese és valóság világából.

dec12-170702.jpg

Szabadi Vilmos (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

A MEDICI UDVAR ZENÉJE

2019. december 13., 19:00

Custos Consort Régizene Együttes:

  • Király Nóra – középkori hárfa, ének
  • Szászvárosi Sándor – viola da gamba
  • Tokodi Gábor – lant
  • Sipos Csaba – ütőhangszerek

Filippo Azzaiolo, Joan Ambrosio Dalza, Stefano Landi, Francesco Santacroce Patavino, Gaspar Sanz, Bartolomeo Tromboncino, Anonymus, Guillaume Dufay, Claude Gervaise, Guillaume de Chastillon de La Tour és más szerzők dalai és táncai elevenítik fel Itália és Franciaország e fennkölt korát

A Medici család támogatásával számtalan műalkotás született a reneszánsz évtizedeiben. Toszkána hegyek-völgyek között fekvő városaiban az építészeti alkotások mellett megszületik az új reneszánsz életérzést megszemélyesítő zene is. Új kompozíciós technikák, zenei formák, hangszerelések jelentik az újdonságot a zenében.

A koncert első fele két emblematikus Medici személyére fókuszál: Lorenzo de' Medicire és Medici Mária francia királynőre. A műsor a korai itáliai reneszánsztól indul, a "Csodálatosnak" (Il Magnifico) nevezett Lorenzo de' Medici korától. Ebben a korban jelennek meg a világi témák és megszületik az első opera is.

A hangverseny végére az idén 500 éve született Medici Katalinnal – aki II. Henrik oldalán Franciaország királynője lett – elhagyjuk Itáliát és a  királynővel a koncert programja is elutazik Franciaországba, Európa másik politikailag és művészeteket tekintve is meghatározó pontjára. A vallásháborúk sújtotta országban az uralkodói osztály pompájához a forrongások ellenére is hozzátartozott a művészetek pártolása, támogatása. Medici Katalin tragikusnak mondható élete ellenére is patrónusa volt a művészeteknek.

dec13-170703.jpg

Custos Consort Régizene Együttes (Fotó/Forrás: Óbudai Társaskör)

NAGY ZENÉSZEK, NAGY SZERELMEK #WAGNER

december 18., 19:00

Közreműködik:

  • Bősze Ádám

A zenetörténet legismertebb zeneszerzői és az ő szerelmi életük. Illetve nem is: a legvonzóbb nők és férfiak, akikbe a legnagyobb zeneszerzők lettek szerelmesek.

Wagner, Mendelssohn, Puccini, Mozart, Brahms, Schumann, Britten, Liszt, Mahler és Beethoven – lehetnének ezek akár a főszereplők nevei is, de most csupán vezetéknevek, hiszen az általuk legvonzóbbnak tartott hölgyeken és férfiakon keresztül mutatja be Bősze Ádám a zenerajongók által oly kedvelt komponisták néha egyáltalán nem vonzó tulajdonságait.

IMG_4512-141101.jpg

Bősze Ádám (Fotó/Forrás: Csabai Kristóf / Fidelio)

Részletes program ide kattintva>>>

Támogatott tartalom

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ryan O’Neal

A hetvenes évek egyik legnagyobb filmsztárja nyolcvankét éves korában hunyt el, halálhírét fia, Patrick O’Neal jelentette be. Az Oscar-jelölt színész karrierje során olyan rendezőkkel dolgozott együtt, mint Stanley Kubrick vagy Peter Bogdanovich.
Vizuál

Sandra Hüller, Mads Mikkelsen és Tarr Béla is Európai Filmdíjat kapott

A 36. Európai Filmdíjak abszolút győztese Justine Triet Egy zuhanás anatómiája című drámája lett, amellyel többek közt a legjobb film és a legjobb rendező díját is elnyerte. Az eseményen tiszteletbeli életműdíjat adományoztak Tarr Béla Kossuth-díjas rendezőnek. 
Vizuál

Kilencvenkilenc éves korában elhunyt Vera Molnár

A magyar származású francia képzőművész halálhíréről a párizsi Pompidou Központ számolt be. Vera Molnárt a számítógépes művészet úttörőjeként tartják számon.
Könyv

Adománygyűjtő estet szervez a Szépírók Társasága

A négyszáz tagot számláló irodalmi-kulturális szervezet szegedi, valamint emigrációban élő tagjai olvasnak fel december 14-én a Grand Caféban. A Szépírók Társaságát egyúttal online is támogathatjuk. 
Színház

„A valódi csoda az, ha képes vagy találkozni önmagaddal” – interjú Kerkay Ritával A kék hajú lány előadásról

Két szereposztással mutatták be a közelmúltban a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadását. Az alkotói folyamatról, a karakterek kapcsolatáról és az üzenetről beszélgettünk Kerkay Rita rendezővel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Klasszikus gyász

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Klasszikus gyász

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus interjú

A revü világát idézi meg a Szolnoki Szimfonikusok újévi gálája

Január 20-án tizedik alkalommal tart újévköszöntő hangversenyt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar. A különleges jubileum alkalmából Patkós Imrével, az együttes ügyvezető-szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Koppándi Jenővel lép fel az Anima Musicae

Folytatódik a zene lelkéről elnevezett kamarazenekar nagy sikernek örvendő sorozata, amelyen hazánk kiváló hegedűművészei vezetik egy-egy hangverseny erejéig az együttest.