Klasszikus

Dialógus a barokk és a kortárs zene között – Esterházy Art Echo Tihanyban

2023.08.11. 13:15
Ajánlom
Fiatalok, nagyon tehetségesek és szeretnék megmutatni, van érzékük a múlt zenei nagyságainak megszólaltatásához, de mesterei a kortárs zenei nyelvnek is. Az Esterházy Magyarország Alapítvány világhírű koncerttermeket már megjárt, de még így is igen ifjú zenészeknek nyújt fellépési lehetőséget a Tihanyi Apátság templomában – a Tihanyba látogatóknak pedig tartalmas és felejthetetlen koncertélményt. Az augusztus utolsó hétvégéjére eső koncerteken a dialógus gondolatának jegyében barokk és kortárs zene, disszonancia és harmónia, előadók és közönség kerülnek izgalmas párbeszédbe egymással.

A Sydney Operaház és a Melbourne Recital Centre után, nemzetközi koncertturnéja részeként, a Tihanyi Apátság templomában lép fel a Van Kuijk Kvartett augusztus 26-án. Koncertjükön a négy fiatal tehetség vonóshangszeres párbeszédéből Mozart és Mendelssohn művei, valamint párizsi impressziókból táplálkozó francia melódiák bontakoznak ki.

Az Esterházyak számára a vonósnégyes egyébként is különleges jelentőséggel bír, hisz

ezt a műfajt a herceg szolgálatában Joseph Haydn teremtette meg, az Esterházy kastélyban végzett sokéves alkotói munkája során.

Épp ezért tartja fontosnak az Esterházy Magyarország Alapítvány, hogy támogasson olyan fiatal együtteseket, akik alkotóként nemcsak a világhírű zeneszerző, de a műfaj nagyköveteiként is gazdagítják Európa és a világ zenei kultúráját.

A koncert programja 

Mozart: B-dúr „Vadászat“ vonósnégyes No. 17, K 485  
Francia melódiák a Párizsi Impressziókból

Mendelssohn: Vonósnégyes No. 6. op. 80  

Közreműködik:

Nicolas Van Kuijk – hegedű
Sylvain Favre-Bulle – hegedű
Emmanuel François – brácsa  
Anthony Kondo – cselló

VanKuijkKvartet_QVK_1_Svend-Andersen-101138.jpg

Van Kuijk Kvartett (Fotó/Forrás: Svend Andersen / Esterházy Magyarország Alapítvány)

A tihanyi koncerthétvége augusztus 27-én a Pannon Ifjúsági Zenekar koncertjével folytatódik. Ezúttal egy olyan érdekfeszítő zenei disputába csöppen a közönség, amelyben barokk és kortárs zene, káosz és rend, disszonancia és a harmónia csapnak össze. Az öt európai ország fiatal tehetségeiből álló zenekar Lucia Balalova fiatal fagottszólistával és Arielle Yuhyun Jeon szopránnal szólaltatja meg Vivaldi, Händel és Janáček zeneműveit. A koncerten a barokk retorikát a Young Pannonian Spirit in Dialogue ősbemutatójának modern nyelvezete váltja, Janáček historizált vonósszvitjében pedig a kettő szelíd egyezségre jut.

A koncert programja 

Antonio Vivaldi: e-moll koncert fagottra és zenekarra
Fagotton közreműködik Lucia Balalova

Georg Friedrich Händel: „Ah, mio cor” – ária az Alcina című operából   
Közreműködik Arielle Yuhyun Jeon szoprán  

Kompozíciós feladat: Young Pannonian Spirit in Dialogue (ősbemutató)   

Leoš Janáček: Zenekari szvit  

A koncertek 2023. augusztus 26-án és 27-én 17 órakor kezdődnek a Tihanyi Apátság templomában. A belépés díjtalan, helyfoglalás érkezési sorrendben.

Az Esterházy Magyarország Alapítvány büszke arra, hogy az Esterházy Art Echo brand égisze alatt tehetséges fiatal művészeket támogathat, miközben nagyszerű zenei élményhez juttatja hozzá a hazai közönséget nemcsak Tihanyban, hanem egyéb vidéki és fővárosi koncerthelyszíneken is. Az Esterházy Art Echo olyan kulturális produkciók létrejöttéhez járul hozzá, amelyekben egymásra talál a múlt öröksége iránti tisztelet és a kortárs művészetekre jellemző nyitottság, az új és szokatlan nézőpontok megmutatásával.

Fejléckép: Pannon Ifjúsági Zenekar (forrás: Esterházy Magyarország Alapítvány)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Klasszikus hír

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus ajánló

Három felnőtteknek szóló és két ifjúsági bérletsorozattal várja a közönséget a Szegedi Szimfonikus Zenekar

Kiváló szólistákkal, öt bérleti sorozattal, különleges koncertprogramokkal várja a közönséget az ország egyik legnagyobb szimfonikus együttese, akik évente több mint harminc iskolába viszik el a zene szeretetét.
Klasszikus ajánló

Csabai Máté: „Túl kicsi ez az ország, hogy elviseljük egymástól a kritikát”

Gyávák-e a kritikusok? Mikor változott meg a zenetörténet? Mi a nagy siker és a nagy bukás Magyarországon? Ezekről a kérdésekről beszélgetett Csabai Máté kulturális újságíróval, a Fidelio korábbi rovatvezetőjével Szatmári Róbert a radiocafé Enyhe katarzis című műsorában.
Klasszikus hír

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.