Klasszikus

Duplán Lajtha

2010.06.01. 14:36
Ajánlom
Két kötettel gazdagodott a Lajtha László zeneszerzőről és népzenekutatóról szóló irodalom. Erdélyi Zsuzsanna és Solymosi Tari Emőke munkái hiánypótlóak.

A kockás füzet - Úttalan utakon Lajtha Lászlóval című könyv szerzője Erdélyi Zsuzsanna, aki a '40-es években textológusként dolgozott Lajtha László mellett a népzenegyűjtések alkalmával. Mivel abban az időben még nem magnóval rögzítettek, neki kellett lejegyezni mindent, ami nem zene: énekszöveg, járulékos szokások, szociológiai adatok. A férjes, kisgyermekes asszony filológus végzettsége és zenei tanulmányai tették alkalmassá arra, hogy Lajtha szűk gyűjtőstábjának egyik tagja legyen. A legtöbbször Sopronba vagy Szombathelyre vezető hosszú vonatutak során sok szó esett Lajtha zeneműveiről, az alkotófolyamat céljairól, lelki hátteréről. Ezeket a baráti hangvételű beszélgetéseket írta le Zsuzsanna anno egy kockás füzetbe, és ez jelent meg most Solymosi Tari Emőke szerkesztésében és a Hagyományok Háza kiadásában kötet formájában.

A másik, szintén a Hagyományok Háza által megjelentetett könyv szerzője az imént már említett zenetudós, Solymosi Tari Emőke, aki mögött jelentős, Lajthával kapcsolatos kutatómunka áll. 2007-ben jelent meg a "...magam titkos szobája" című alkotás, amelyben a szerző A kék kalap című Lajtha-vígopera keletkezéstörténetét, esztétikai vonatkozásait és zenetörténeti kapcsolódásait vizsgálja. 2008-ban tette közzé a zeneszerző teljes műjegyzékét a kompozíciók legfontosabb adataival, diszkográfiával, angol és magyar nyelven, továbbá számos Lajtha-tanulmány és -cikk szerzője, egy nyolcrészes rádiósorozat és számos önálló adás szerkesztője, így a Két világ között - beszélgetések Lajtha Lászlóról című könyve szakmailag komolyan megalapozott. A 33 emberrel - köztük családtagokkal, barátokkal, munkatársakkal, tanítványokkal, előadókkal, tisztelőkkel - készített, 344 oldalas interjúkötetben közel 800 lábjegyzet, rengeteg új, zenetörténeti jelentőségű adat szerepel. A könyv azonban nemcsak egy szűk rétegnek szól, mivel olvasmányos és megragadó stílusa mindenki számára elérhetővé és élményszerűvé teszi Lajtha értékes gondolatait és sokszínű személyiségét.

www.lajtha.hu

www.hagyomanyokhaza.hu

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.