A zenetörténész-karnagyot, a magyar és nemzetközi Liszt-kutatás kiemelkedő egyéniségét kimagasló intézményvezetői munkájáért díjazták. Eckhardt korábban az Erkel- és a Szabolcsi Bence-díjakat is megkapta. Véleménye szerint az elismeréssel olyan nagy embereket jutalmaztak már, akik nála sokkal többet tettek le az asztalra, de nagyon jól esik neki, hogy a kollégák méltónak értékelték munkáját a díjra.
Kapcsolódó
Eckhardt Mária, Medveczky Ádám és Rost Andrea is a kitüntetettek között
Március 15-én adták át a tudományos élet kiemelkedő képviselőinek elismerésére alapított Széchényi-díjat, illetve a Magyar Érdemrend középkeresztjének polgári tagozatát.
Felidézte, hogy első munkahelye az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Zeneműtára volt, ahol főnöke, Kecskeméti István segítette a fiatal kutatók tudományos pályán való elindulását. "Az, hogy Liszt-kutató lettem, neki köszönhető" – hangsúlyozta Eckhardt Mária, hozzátéve:
az OSZK Liszt-kéziratait és korabeli másolatait kellett újrakatalogizálnia, ekkor szeretett bele Liszt művészetébe és személyiségének varázsa is megragadta.
Első könyve is az OSZK Liszt-kéziratairól jelent meg angol nyelven. Kitért arra is, hogy a bécsi klasszikus kismestereket bemutató Musica Rinata sorozat közreadásában is jelentősen részt vett.
A Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztályára 1973-ban Legány Dezső Liszt-kutató hívta meg, ott a 19. századi magyar zenetörténettel is foglalkozott, azon belül pedig elsősorban Liszttel.
Ujfalussy József, a Zenekadémia akkori rektora 1984-ben a Régi Zenekadémia rekonstrukciója során kialakítható Liszt Ferenc Emlékmúzeum előkészítésével bízta meg, amelyet Kárpáti János könyvtárigazgatóval végeztek el. Kérésére az intézmény kutatóközpont is lett egyben.
Eckhardt Mária elmondta, hogy 1986-tól 2009-ig volt a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont igazgatója, majd tudományos igazgatója, s végül jó szívvel adta át a stafétát Domokos Zsuzsannának. Hozzátette: 2013-ban szűnt meg a munkaviszonya a Zeneakadémiával, s jelenleg a Liszt Ferenc Társaság társelnökeként tevékenykedik.
Itt évente négy alkalommal jelentetik meg a Liszt magyar szemmel című kiadványt, tematikus előadásokat és hangversenyeket szerveznek.
Eckhardt Mária felidézte a 2011-es jubileumi Liszt-év szervezési feladatait, a megjelentetett kiadványokat, a kiállításokat és nemzetközi konferenciát, valamint megemlítette azt is, hogy mindig nagyon szeretett tárlatokat rendezni.