Egy bőröndben ásta el a hegedűversenyét, amikor a nácik elől menekült

2020.01.06. 09:50
Ludomir Różycki kénytelen volt elhagyni varsói otthonát, és a hegedűversenyt, amelyet egy bőröndben, építőmunkások találtak meg, most végre bemutatták.

Rozycki-ca-1910_PMC-Collection-135258.jpg

Ludomir Różycki (1910 körül) (Fotó/Forrás: Polish Music Center)

Ludomir Różycki (1883-1953) lengyel zeneszerző nevét nem sokan ismerik. Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski és Grzegorz Fitelberg zeneszerzőtársaival a fiatal Lengyelországot képviselő modernista művészként indult a 20. század elején, a Varsói Konzervatóriumban, majd Berlinben tanult, Pan Twardowski című balettje pedig a táncműfaj első külföldi lengyel sikere volt. Életműve azonban szórványosan ismert, igaz, a Hyperion Records két zongoraversenyét, zongoraötösét és vonósnégyesét is kiadta lemezen.

Munkásságának új felfedezése a világháború idején komponált hegedűversenye, amelyet Varsó újjáépítése idején építőmunkások találtak meg, és a bőröndöt átadták a hatóságoknak. A bőrönd tartalma a lengyel nemzeti könyvtárba került, ahol évtizedekre elfelejtették.

Janusz Wawrowski, a lengyelek legnevesebb hegedűszólistája két különböző archívumban találta meg Różycki hegedűversenyét, amely egy optimista, gazdag versenymű, Gershwin és Korngold alkotásaihoz hasonlatos. Az egyik fennmaradt kotta a zenekari partitúra volt, a másik egy zongorakivonat, ez pedig alkalmat adott neki arra, hogy a hegedűversenyt (amelynek korábbi, hiányos változatát előadták már, sőt, fenn is van a YouTube-on) a szerzői szándéknak megfelelően rekonstruálja. „Éveket töltöttem azzal, hogy megfejtsem, milyen hangzást képzelt el Różycki” – nyilatkozta a hegedűművész. – „Megpróbáltam hegedűszerűbbé, virtuózabbá tenni, mivel a zeneszerző inkább volt zongorista.

Ez a darab tele van a háború előtti Varsó szellemiségével, energiájával, és azt hiszem, ezt a pozitív energiát akarta megragadni, amikor 1944-ben, ezekben a sötét időkben komponált.”

A művet 2019 végén mutatták be a Varsói Filharmónia épületében, a kritikák dicsérték az előadást. A concertóról lemezfelvétel is készült a londoni Királyi Filharmonikusokkal, ez idén fog megjelenni. Grzegorz Nowak karmester szerint Różycki még a lengyel komolyzene-hallgatóknak is újra meg kell tanulniuk. „Ő volt a 20. század első felének egyik legnagyobb zeneszerzője, de a legtöbb lengyel számára ma már ismeretlen a neve. Reméljük, ez változni fog.”

A hegedűverseny bemutatóján jelen volt Ewa Wyszogrodzka, a zeneszerző dédunokája is, akit meghatott az előadás. „Miközben a zenét hallgattam, úgy éreztem, először találkozom a dédapámmal.”

A nő elmondta, a családi legendáriumban kevés történet szólt a zeneszerzőről, de a dédanyja elmesélte, hogy a Gestapo gyakran kereste őket, és amikor menekülésre szánták el magukat, Różycki elrejtette a kompozíciót, hátha visszatérhet a háború után. A komponista még nyolc évet élt a háború után. Katowicében telepedett le. Számos szerzeményét fejből rekonstruálta, a hegedűversenyt azonban a maga teljessségében nem, mivel a hangszeren játszó barátait akkorra messze sodorta az élet. Wawrowski szerint még számos műve lapulhat lengyel archívumokban. (Guardian)

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

A sokoldalú Liszt Ferenc – itt vannak a Liszt Ünnep első programjai

Liszt Ferenc művészetének más-más oldalát mutatja be Martin Haselböck és az Orchester Wiener Akademie, Vaszilij Petrenko és a Royal Philharmonic Orchestra, a Kolozsvári Magyar Opera, illetve Francesco Tristano is. Október 9-én indul a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál.
Könyv

Monumentális nagyregénnyel jelentkezik Darvasi László

Június elején jelenik meg Neandervölgyiek címmel a József Attila-díjas Darvasi László eddigi leghosszabb regénye. A háromkötetes, több évtizedet felölelő műben a magyar vidék, a főváros és a nagyvilág történetei kapcsolódnak össze.
Jazz/World

„Nekem a zene gyógyszer minden bajra” – interjú Király Lindával

Anyák napján ad koncertet Király Linda a Várkert Bazárban, az est vendége pedig nem más, mint testvére, Király Viktor lesz, így a közönség lélekemelő duettekre is készülhet.

A holokauszt a túlélők szemével – új kiállítás nyílik a Magyar Nemzeti Galériában

Harminc művész szemén keresztül mutatja be a nyolcvan évvel ezelőtt lezajlott magyarországi holokauszt emlékezetét az Így történt - A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállítás.
Zenés színház

„Az emberekben vagyok otthon” – interjú Nemes Tiborral

Nemes Tibor első premierjére készül a Budapesti Operettszínházban. A Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős zenés színész hallgatója José Riveraként mutatkozik be a Carmen című musicalben április 20-án.

Nyomtatott magazinjaink

Klasszikus ajánló

Kortárs koncertek a Kodály Kórussal újra a BMC-ben!

Budapestre látogat a hazai kóruskultúra egyik kiemelten fontos együttese, a debreceni Kodály Kórus a hazai és a külföldi kortárs muzsika gyöngyszemeit hozza el a BMC_be, május 4-én és június 1-jén.
Klasszikus hír

Nagy oratóriumokat játszik a Zeneakadémián a Haydneum

Meghirdette 2024/25-ös évadát a Magyar Régizenei Központ, a jövőre különösen nagyszabású Zeneakadémia Bérlet mellett továbbra is lesz Őszi, illetve Egyházzenei Fesztivál, és a fortepianót a középpontba állító sorozatukat is folytatják.
Klasszikus ajánló

Nemzeti sajátosságok és közös értékek a Budapesti Nemzetközi Orgonafesztiválon

A fesztivál művészeti vezetője, Mészáros Zsolt Máté orgonaművész és Liszt-kutató az orgonazene kiváló nemzetközi képviselőit hívta meg, akik május 5. és június 30. között adnak koncertet a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban
Klasszikus ajánló

Igényes zene, stílustól függetlenül – új koncertsorozatot indít az MVM

A klasszikus zenét és a minőségi könnyűzenét a középpontba állító új eseménysorozat indul az MVM támogatásával. Az MVM Classic&Club koncertjei a két műfaj kiemelkedő hazai tehetségeinek egyedi produkcióit vonultatják fel.
Klasszikus ajánló

TITOK a Pannon Filharmonikusokkal

A társulat új évadában arra a kérdésre keresi a választ, hogy mi a TITOK? A Pannon Filharmonikusok budapesti bérletsorozata már elérhető, áprilisban pedig Pécsett is meghirdetik új évaduk programját.