Egy bőröndben ásta el a hegedűversenyét, amikor a nácik elől menekült

2020.01.06. 09:50
Ludomir Różycki kénytelen volt elhagyni varsói otthonát, és a hegedűversenyt, amelyet egy bőröndben, építőmunkások találtak meg, most végre bemutatták.

Rozycki-ca-1910_PMC-Collection-135258.jpg

Ludomir Różycki (1910 körül) (Fotó/Forrás: Polish Music Center)

Ludomir Różycki (1883-1953) lengyel zeneszerző nevét nem sokan ismerik. Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski és Grzegorz Fitelberg zeneszerzőtársaival a fiatal Lengyelországot képviselő modernista művészként indult a 20. század elején, a Varsói Konzervatóriumban, majd Berlinben tanult, Pan Twardowski című balettje pedig a táncműfaj első külföldi lengyel sikere volt. Életműve azonban szórványosan ismert, igaz, a Hyperion Records két zongoraversenyét, zongoraötösét és vonósnégyesét is kiadta lemezen.

Munkásságának új felfedezése a világháború idején komponált hegedűversenye, amelyet Varsó újjáépítése idején építőmunkások találtak meg, és a bőröndöt átadták a hatóságoknak. A bőrönd tartalma a lengyel nemzeti könyvtárba került, ahol évtizedekre elfelejtették.

Janusz Wawrowski, a lengyelek legnevesebb hegedűszólistája két különböző archívumban találta meg Różycki hegedűversenyét, amely egy optimista, gazdag versenymű, Gershwin és Korngold alkotásaihoz hasonlatos. Az egyik fennmaradt kotta a zenekari partitúra volt, a másik egy zongorakivonat, ez pedig alkalmat adott neki arra, hogy a hegedűversenyt (amelynek korábbi, hiányos változatát előadták már, sőt, fenn is van a YouTube-on) a szerzői szándéknak megfelelően rekonstruálja. „Éveket töltöttem azzal, hogy megfejtsem, milyen hangzást képzelt el Różycki” – nyilatkozta a hegedűművész. – „Megpróbáltam hegedűszerűbbé, virtuózabbá tenni, mivel a zeneszerző inkább volt zongorista.

Ez a darab tele van a háború előtti Varsó szellemiségével, energiájával, és azt hiszem, ezt a pozitív energiát akarta megragadni, amikor 1944-ben, ezekben a sötét időkben komponált.”

A művet 2019 végén mutatták be a Varsói Filharmónia épületében, a kritikák dicsérték az előadást. A concertóról lemezfelvétel is készült a londoni Királyi Filharmonikusokkal, ez idén fog megjelenni. Grzegorz Nowak karmester szerint Różycki még a lengyel komolyzene-hallgatóknak is újra meg kell tanulniuk. „Ő volt a 20. század első felének egyik legnagyobb zeneszerzője, de a legtöbb lengyel számára ma már ismeretlen a neve. Reméljük, ez változni fog.”

A hegedűverseny bemutatóján jelen volt Ewa Wyszogrodzka, a zeneszerző dédunokája is, akit meghatott az előadás. „Miközben a zenét hallgattam, úgy éreztem, először találkozom a dédapámmal.”

A nő elmondta, a családi legendáriumban kevés történet szólt a zeneszerzőről, de a dédanyja elmesélte, hogy a Gestapo gyakran kereste őket, és amikor menekülésre szánták el magukat, Różycki elrejtette a kompozíciót, hátha visszatérhet a háború után. A komponista még nyolc évet élt a háború után. Katowicében telepedett le. Számos szerzeményét fejből rekonstruálta, a hegedűversenyt azonban a maga teljessségében nem, mivel a hangszeren játszó barátait akkorra messze sodorta az élet. Wawrowski szerint még számos műve lapulhat lengyel archívumokban. (Guardian)

Könyv

A magyar oktatás MacGyverei – a kötelező olvasmányok

A jövő nemzedék sorsa mindössze attól függ, hogy Gárdonyit, Szabó Magdát vagy Agatha Christie-t adnak a kezébe? Arató Lászlóval, a Magyartanárok Egyesületének elnökével - a NAT-módosítás részleteinek hiányában - a jelenlegi szabályozást vizsgáltuk meg, hogy jobban értsük, mi is lehetne a változások előremutató iránya.

Az 1917 a legjobb film az amerikai producerek szerint

Sam Mendes első világháborús eposza, az 1917 című film kapta meg az Amerikai Producerek Céhének (PGA) díját a mozikban forgalmazott filmek mezőnyében szombaton Los Angelesben.
Plusz

75 éve szabadult fel a pesti gettó

A pesti gettó felszabadításának 75. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést vasárnap Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában, majd koszorút helyeztek el a zsinagóga falánál állított emléktáblánál.

Boldog születésnapot kívánunk Fischer Ivánnak!

Ma ünnepli születésnapját a Budapesti Fesztiválzenekar alapító-karmestere, egyik legkelendőbb hazai művészünk. Saját Happy Birthday-feldolgozásával köszöntjük!

Ki nevet még a bohócon? – 100 éve született Fellini

Száz éve, 1920. január 20-án született Riminiben Federico Fellini, az egyik legnagyobb olasz filmes, akit első olaszként jelöltek rendezői Oscar-díjra, s mind a négy a kitüntetésre jelölt alkotása nyert a legjobb külföldi filmek között, a legnagyobb elismerésnek mégis azt érezte, ha rendező-festőnek nevezték.

Klasszikus hír

Rangos hanglemezdíjat érdemelt Fischer Ádám Beethoven-ciklusa

A Dán Kamarazenekarral készültek a lemezek, amely Beethoven összes szimfóniáját tartalmazzák. Valóban kivételes interpretációról beszélünk.
Klasszikus interjú

Alig várja Boros Misi, hogy bejárja az országot

Országos turnéra indul Boros Misi. Tizenhét évesen tizenhét városban lép fel, de mielőtt elindulna, szóra bírtuk tinédzserkorról, szlogenekről és továbbtanulási tervekről.
Klasszikus hír

Kórházakban, iskolákban, aluljárókban csendül fel Bach zenéje

Idén március 16-án kezdődik a Bach Mindenkinek Fesztivál, amelynek idején több mint száz településen élvezhetjük Bach muzsikáját.
Klasszikus nyugdíj

Vladimir Ashkenazy visszavonul

A 82 éves zongoraművész-karmester visszavonulását ügynöksége, a HarrisonParrott jelentette be. Hiányozni fog!
Klasszikus videó