Egy bőröndben ásta el a hegedűversenyét, amikor a nácik elől menekült

2020.01.06. 09:50
Ludomir Różycki kénytelen volt elhagyni varsói otthonát, és a hegedűversenyt, amelyet egy bőröndben, építőmunkások találtak meg, most végre bemutatták.

Rozycki-ca-1910_PMC-Collection-135258.jpg

Ludomir Różycki (1910 körül) (Fotó/Forrás: Polish Music Center)

Ludomir Różycki (1883-1953) lengyel zeneszerző nevét nem sokan ismerik. Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski és Grzegorz Fitelberg zeneszerzőtársaival a fiatal Lengyelországot képviselő modernista művészként indult a 20. század elején, a Varsói Konzervatóriumban, majd Berlinben tanult, Pan Twardowski című balettje pedig a táncműfaj első külföldi lengyel sikere volt. Életműve azonban szórványosan ismert, igaz, a Hyperion Records két zongoraversenyét, zongoraötösét és vonósnégyesét is kiadta lemezen.

Munkásságának új felfedezése a világháború idején komponált hegedűversenye, amelyet Varsó újjáépítése idején építőmunkások találtak meg, és a bőröndöt átadták a hatóságoknak. A bőrönd tartalma a lengyel nemzeti könyvtárba került, ahol évtizedekre elfelejtették.

Janusz Wawrowski, a lengyelek legnevesebb hegedűszólistája két különböző archívumban találta meg Różycki hegedűversenyét, amely egy optimista, gazdag versenymű, Gershwin és Korngold alkotásaihoz hasonlatos. Az egyik fennmaradt kotta a zenekari partitúra volt, a másik egy zongorakivonat, ez pedig alkalmat adott neki arra, hogy a hegedűversenyt (amelynek korábbi, hiányos változatát előadták már, sőt, fenn is van a YouTube-on) a szerzői szándéknak megfelelően rekonstruálja. „Éveket töltöttem azzal, hogy megfejtsem, milyen hangzást képzelt el Różycki” – nyilatkozta a hegedűművész. – „Megpróbáltam hegedűszerűbbé, virtuózabbá tenni, mivel a zeneszerző inkább volt zongorista.

Ez a darab tele van a háború előtti Varsó szellemiségével, energiájával, és azt hiszem, ezt a pozitív energiát akarta megragadni, amikor 1944-ben, ezekben a sötét időkben komponált.”

A művet 2019 végén mutatták be a Varsói Filharmónia épületében, a kritikák dicsérték az előadást. A concertóról lemezfelvétel is készült a londoni Királyi Filharmonikusokkal, ez idén fog megjelenni. Grzegorz Nowak karmester szerint Różycki még a lengyel komolyzene-hallgatóknak is újra meg kell tanulniuk. „Ő volt a 20. század első felének egyik legnagyobb zeneszerzője, de a legtöbb lengyel számára ma már ismeretlen a neve. Reméljük, ez változni fog.”

A hegedűverseny bemutatóján jelen volt Ewa Wyszogrodzka, a zeneszerző dédunokája is, akit meghatott az előadás. „Miközben a zenét hallgattam, úgy éreztem, először találkozom a dédapámmal.”

A nő elmondta, a családi legendáriumban kevés történet szólt a zeneszerzőről, de a dédanyja elmesélte, hogy a Gestapo gyakran kereste őket, és amikor menekülésre szánták el magukat, Różycki elrejtette a kompozíciót, hátha visszatérhet a háború után. A komponista még nyolc évet élt a háború után. Katowicében telepedett le. Számos szerzeményét fejből rekonstruálta, a hegedűversenyt azonban a maga teljessségében nem, mivel a hangszeren játszó barátait akkorra messze sodorta az élet. Wawrowski szerint még számos műve lapulhat lengyel archívumokban. (Guardian)

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Tökéletlen csaknem az alapjaiig” – Könyvek, amelyeket megbántak íróik

Kit kellett megölnie Sir Arthur Conan Doyle-nak, hogy végre nyugodtan írhasson? Miért tagadta meg főműveit Lev Tolsztoj? Mitől borzong Krasznahorkai László?

Látványos magyar sci-fi érkezik a mozikba márciusban

A 129 című film történelmet ír azzal, hogy az első olyan magyar sci-fi , amelynek szinte minden jelenetében látványos CGI elemeket láthatunk, kizárólag magyar szakemberek munkája nyomán. A neves színészgárdával készült alkotás március elején debütál.
Tánc

Ifjú tehetségek nyertek felvételt a Magyar Táncművészeti Egyetemre

Több mint 90 gyermek és szüleik részvételével zajlott januárban a Magyar Táncművészeti Egyetem felvételije a felsőfokú táncművészképzés előkészítőjére klasszikus balettművész, valamint a moderntánc és színházi tánc szakirányra.
Színház

Tabudöngető előadások érkeznek Szabadkáról a Bethlen Téri Színházba

A Kosztolányi Dezső Színház két Urbán András-rendezést és egy friss Hegymegi Máté-előadást hoz magával a VII. kerületi teátrum 11. Vendégváró Fesztiváljára. A felkavarónak ígérkező produkciókat február 17-19. között láthatják az érdeklődők.
Színház

Szabálytalan utak szabadsága – beszélgetés Pelsőczy Rékával és Vajdai Vilmossal

Pelsőczy Réka és Vajdai Vilmos pályájuk kezdete óta, megszakítás nélkül a Katona József Színház tagjai, akiket rendezőként és színművészként is, egyaránt jegyez a szakma és a nagyközönség. A két művésszel a Katona első évtizede kapcsán beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Klasszikus kritika

Dekonstruált dalok

Két egymás utáni napon, január 20-án és 21-én is olyan koncertre került sor a BMC Könyvtárában, amely a dal műfajának modern-kortárs utóéletével, feldolgozásaival foglalkozott.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kertész Lajos zongoraművész

A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Zenetanárképző Intézetének tanárát, Kertész Lajos zongoraművészt, református teológust életének 98. évében érte a halál.
Klasszikus hír

Visszavon egy zeneelméleti könyvet az MMA Kiadó a fordítási hibák miatt

Roger Scruton A zenéről című kötetének fordításáról Tornyai Péter zeneszerző közölt kritikát, az észrevételek hatására a kiadó visszavonja és felülvizsgálja a kötetet.
Klasszikus magazin

A játéktól az áhítatig – Francis Poulencre emlékezünk

Hatvan éve hunyt el Francis Poulenc zeneszerző, a Hatok csoport tagja, aki sokáig vidám, szellemes vagy éppen frivol műveivel hívta fel magára a figyelmet, ám pályája második szakaszában a vallási témájú alkotások váltak uralkodóvá.
Klasszikus ajánló

Túlvilági utazás a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával

Három 19. századi zenemű szerepel a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának és vezető karmesterüknek, Riccardo Frizzának február 8-i koncertműsorán, melyek mindegyike gyönyörű dallamokkal szól az elmúlásról.