Egy bőröndben ásta el a hegedűversenyét, amikor a nácik elől menekült

2020.01.06. 09:50
Ludomir Różycki kénytelen volt elhagyni varsói otthonát, és a hegedűversenyt, amelyet egy bőröndben, építőmunkások találtak meg, most végre bemutatták.

Rozycki-ca-1910_PMC-Collection-135258.jpg

Ludomir Różycki (1910 körül) (Fotó/Forrás: Polish Music Center)

Ludomir Różycki (1883-1953) lengyel zeneszerző nevét nem sokan ismerik. Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski és Grzegorz Fitelberg zeneszerzőtársaival a fiatal Lengyelországot képviselő modernista művészként indult a 20. század elején, a Varsói Konzervatóriumban, majd Berlinben tanult, Pan Twardowski című balettje pedig a táncműfaj első külföldi lengyel sikere volt. Életműve azonban szórványosan ismert, igaz, a Hyperion Records két zongoraversenyét, zongoraötösét és vonósnégyesét is kiadta lemezen.

Munkásságának új felfedezése a világháború idején komponált hegedűversenye, amelyet Varsó újjáépítése idején építőmunkások találtak meg, és a bőröndöt átadták a hatóságoknak. A bőrönd tartalma a lengyel nemzeti könyvtárba került, ahol évtizedekre elfelejtették.

Janusz Wawrowski, a lengyelek legnevesebb hegedűszólistája két különböző archívumban találta meg Różycki hegedűversenyét, amely egy optimista, gazdag versenymű, Gershwin és Korngold alkotásaihoz hasonlatos. Az egyik fennmaradt kotta a zenekari partitúra volt, a másik egy zongorakivonat, ez pedig alkalmat adott neki arra, hogy a hegedűversenyt (amelynek korábbi, hiányos változatát előadták már, sőt, fenn is van a YouTube-on) a szerzői szándéknak megfelelően rekonstruálja. „Éveket töltöttem azzal, hogy megfejtsem, milyen hangzást képzelt el Różycki” – nyilatkozta a hegedűművész. – „Megpróbáltam hegedűszerűbbé, virtuózabbá tenni, mivel a zeneszerző inkább volt zongorista.

Ez a darab tele van a háború előtti Varsó szellemiségével, energiájával, és azt hiszem, ezt a pozitív energiát akarta megragadni, amikor 1944-ben, ezekben a sötét időkben komponált.”

A művet 2019 végén mutatták be a Varsói Filharmónia épületében, a kritikák dicsérték az előadást. A concertóról lemezfelvétel is készült a londoni Királyi Filharmonikusokkal, ez idén fog megjelenni. Grzegorz Nowak karmester szerint Różycki még a lengyel komolyzene-hallgatóknak is újra meg kell tanulniuk. „Ő volt a 20. század első felének egyik legnagyobb zeneszerzője, de a legtöbb lengyel számára ma már ismeretlen a neve. Reméljük, ez változni fog.”

A hegedűverseny bemutatóján jelen volt Ewa Wyszogrodzka, a zeneszerző dédunokája is, akit meghatott az előadás. „Miközben a zenét hallgattam, úgy éreztem, először találkozom a dédapámmal.”

A nő elmondta, a családi legendáriumban kevés történet szólt a zeneszerzőről, de a dédanyja elmesélte, hogy a Gestapo gyakran kereste őket, és amikor menekülésre szánták el magukat, Różycki elrejtette a kompozíciót, hátha visszatérhet a háború után. A komponista még nyolc évet élt a háború után. Katowicében telepedett le. Számos szerzeményét fejből rekonstruálta, a hegedűversenyt azonban a maga teljessségében nem, mivel a hangszeren játszó barátait akkorra messze sodorta az élet. Wawrowski szerint még számos műve lapulhat lengyel archívumokban. (Guardian)

Könyv

Meztelenre vetkőzni még az orvos előtt sem!

Láthatóvá válnak a cselédlányok, szegényebb sorból való asszonyok hétköznapjai, a kor egészségügyi, higiéniai, sőt erkölcsi viszonyai. Szécsi Noémi legutóbbi kötetében dr. Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő rendelési naplói alapján enged bepillantást a 19. század végén és a 20. század elején élő nők életébe.

Különleges koncertpárral indítja új évadát a Zeneakadémia

A Zeneakadémia és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar közös hangversenyén a Kossuth-díjas Balázs János szólójával hallható Rahmanyinov összes zongoraversenye és a virtuóz Paganini-variációk augusztus 18-án és 19-én a Nagyteremben. A vendégkarmester a kanadai Charles Olivieri-Munroe lesz.
Jazz/World

5,3 milliárd forint a zenészeknek, kluboknak, fesztiváloknak és technikusoknak

Kezdjünk barátkozni a raktárkoncert fogalmával! A kormány a rendezvényszervezők, a klubok és a technikai személyzet támogatását tervezi a most bejelentett csomaggal. Gulyás Gergely az SZFE-t érintő kérdésekre is válaszolt.

A Balatonon is koncerteznek a BFZ zenészei

Bár az augusztus még nem az aktív koncertszezon hónapja, a Budapesti Fesztiválzenekar több nyári programmal is készül közönségének Budapesten, a Balatonon és a Dunakanyarban.
Fidelio Tours

A fürdődivat történelmét mutatja be a német bikinimúzeum

A Bad Rappenau-i BikiniArt Museumban a látogatók a gyapjúból készült magasan zárt fürdőkosztümtől a nagyon apró kétrészesig megismerhetik a fürdőruhák több mint száz éves múltját 1880-tól napjainkig.

Klasszikus interjú

Keller András: A zenekar a kedvenc hangszerem

Vonósnégyesével, a Keller Quartettel elért világsikerek után Keller András karmesterként építi és irányítja tizenhárom éve a Concerto Budapest Szimfonikus Zenekart. Úgy véli, jobban kellene figyelnünk saját, hazai kincseinkre, a kortárs zenére és egyáltalán – a zenére.
Klasszikus hír

Klasszikus hír

Klasszikus ajánló

Fesztivál egy nappali szobában – Kezdődik az Altalena Zenei Fesztivál

Szerdától hamisítatlan szalonhangulattal és a klasszikus zenei élet legkiválóbb előadóival várja közönségét az Altalena Zenei Fesztivál. A kamarazenéé és a szólóhangszereké a főszerep, de a programban néptáncos-népzenés est és zenés beszélgetések is helyet kapnak.
Klasszikus gyász

Elhunyt Leon Fleisher, az évtizedeken át csak bal kezével játszó amerikai zongorista

Elhunyt 92 éves korában Leon Fleisher világhírű amerikai zongorista, aki egy betegség miatt évtizedeken át csupán bal kézzel játszott. A zenész rákbetegségben halt meg vasárnap - írja a bbc.com.