Klasszikus

Egy életet kell végigélni ahhoz, hogy valaki így tudjon zongorázni

2020.02.21. 14:40
Ajánlom
Kurtág Márta emlékére szólt a zene szerdán a BMC-ben, a 94 éves Kurtág György játékát pedig videofelvételen hallottuk. Feleségének tett ígérete volt, hogy ezt a Mozart-szonátát adja elő.

Kurtág Márta tavaly október 17-én, 92 éves korában hunyt el, a február 19-i este pedig alkalom volt arra, hogy rá emlékezzen (mégpedig férje, Kurtág György születésnapján) a BMC közönsége. Nem hosszú beszédekre vagy könnyes szavakra adott alkalmat a koncert. Az ember távozik, de a zene marad, inkább ez volt a vezérgondolat.

Lám, Kurtág György ígérete is a zenére vonatkozott: úgy tudni, megígérte feleségének, hogy előadja Mozart F-dúr szonátáját. De ne ugorjunk előre!

bhp_6484-175015.jpg

Mitsuko Uchida a Kurtág Márta emlékére szervezett koncerten (Fotó/Forrás: Hrotkó Bálint / BMC)

Mitsuko Uchida az elmúlt években Bécstől Londonig számos rangos koncerthelyszínen játszott Schubert utolsó zongoraszonátáiból, de hogy most a B-dúrt (D. 960) választotta, a legutolsót, ezt a páratlanul mély, egyszerre tragikus és felemelő darabot, az okvetlenül helyénvaló. Egyrészt azért, mert ahogy Uchida a szonátát előadja, arról egy pillanatra el tudom képzelni, hogy Kurtág Márta is hasonlóan játszaná – intimen, érzékenyen, tragikusan, de nem tragizálva. Persze, ki tudja? Talán nincs sok értelme ezen gondolkodni, de ha a fotóját látja az ember a hangversenyteremben a falra vetítve, óhatatlanul is eszébe jutnak ilyen csacsiságok.

Uchida sok mindent talált ebben a jó háromnegyed órás, monumentális hattyúdalban, a terem izzott a feszültségtől, a menthetetlen kényszertől, hogy a pianissimókra figyeljünk a leginkább.

Például a cisz-mollban éneklő, második tételben, amely már nem is lehetett volna lágyabb. S ha nem a gyász hívta volna össze a koncertet, a művésznő nagyobb ovációt érdemelt volna a záró Allegro non troppo után.

bhp_6517-175020.jpg

Csalog Gábor és Kemenes András (Fotó/Forrás: Hrotkó Bálint / BMC)

A második részben két Kurtág-tanítvány, Csalog Gábor és Kemenes András játszott a Játékokból, a jelen lévő zeneszerző enigmatikus és ikonikus darabjaiból. Hogy milyen új ez a zene, s mennyi mindent magába foglal mindabból, amit ma, a 21. században zenének nevezünk – most is megdöbbentő. És amikor a Játékok tételei között Bach-korálátiratok is felbukkantak (BWV 711 & 614), az ember el is felejtette, hogy a két szerző között ott van kétszázötven év. A zongoraművészek pedig – mindketten igen alulértékeltek és túl kevéssé ismertek a szélesebb közönség körében – ragyogó hangszíneket csalogattak elő a Steinway-zongorából, mutatták, hogy lehet anyanyelv a kurtági zene is. Úgy játszottak (tolmácsoltak), hogy rögtön közel is hozták ezeket a sokak számára még mindig nehezen érthető műveket. Persze nem a fogyaszthatóság céljával, hanem a darabok inherens lényegéhez nyúlva. Hallgattuk volna még őket.

Kevésbé éreztem a műsorba illőnek a Heinz Holliger által játszott darabokat: az oboaművész, karmester, zeneszerző Schumann Három románcát adta elő Uchidával együtt, majd három apró Kurtág-, és két saját darabot. Oboistaként (és angolkürtösként) árnyéka már önmagának – de hiszen 80 éves! –, még ha játékában halljuk is az egykori kiválóságot. A zongorához pedig inkább a Csalog–Kemenes-párost követeltem volna vissza.

 

Hommage à Kurtág Márta | Február 19. | BMC

Kurtág György feleségének tett ígéretét teljesíti be Mozart F-dúr szonátájának előadásával, mellyel a február 19-i Hommage à Kurtág Márta: Uchida • Holliger • Csalog • Kemenes hangversenyre készül. Jegyek: https://bit.ly/31ZvZpy In memory of his wife, Márta Kurtág, György Kurtág prepares for the February 19 Hommage à Kurtág Márta: Uchida • Holliger • Csalog • Kemenes concert performing Mozart's Sonata in F major at Budapest Music Center. Tickets: https://bit.ly/31ZvZpy

Posted by BMC - Budapest Music Center on Monday, February 17, 2020

 

Nem ígérte a BMC, hogy Kurtág György is játszani fog – nem lehetett tudni, milyen erőben lesz aznap a 94. születésnapját ünneplő mester –, de két, a napokban készült videón hallhattuk őt. (Az elsőből egy rövid részlet fent látható.) Mozart F-dúr szonátájának (K. 533) Andante tételét, valamint Bach g-moll háromszólamú sinfoniáját (BWV 797) darabját adta elő. Milyen volt őt hallgatni? Erről nehéz írni. Mély zeneisége áthidal minden játéktechnikai problémát, ami egy ilyen idős kéz esetében felmerülhet.

Természetesen egészen máshogy játssza őket, mint bárki, akit hallottam. Mások a hangsúlyok, mások a hangok.

Mintha egy nagyobb képet látna. Mondanám, hogy le kell hozzá lassulni, ahogy az öreg, bölcs történetmesélőkhöz le kell. De nem kell. Megtörténik az magától. Minden hangra van idő, és ez nem feltétlenül lassú tempót jelent, a Bach-darab metrumra gyorsabb, mint például Gouldnál, de tágas érzésű. Minden zenei gesztusra van idő. Nincsen elpazarolt hang, ha Kurtág, a nagy miniatürista játszik a szertelen bécsi mestertől. Egy életet kell végigélni ahhoz, hogy valaki így tudjon zongorázni. Végtelenül egyszerűnek tűnik, de végtelen – így játszik a 94 éves Kurtág Mozartot és Bachot. Tényleg nehéz erről írni.

Videó: A Kurtág-házaspár Bachot zongorázik

Kapcsolódó

Videó: A Kurtág-házaspár Bachot zongorázik

Október 1-jén, a zene világnapján ünnepli születésnapját Kurtág Márta. Az alábbi felvételen férjével, Györggyel Bach műveit adják elő.

A 94 éves Kurtág György Mozartot játszik – VIDEÓ

Kapcsolódó

A 94 éves Kurtág György Mozartot játszik – VIDEÓ

Feleségének, Mártának tett ígéretét teljesíti be azzal, hogy február 19-én előadja Mozart F-dúr szonátáját a BMC-ben.

„Ez a mi végjátékunk” – Új operájáról beszélt Kurtág György

„Ez a mi végjátékunk” – Új operájáról beszélt Kurtág György

Hamarosan bemutatják Kurtág György első operáját, a Samuel Beckett-dráma alapján készült Végjátékot. Ebből az alkalomból a New York Times portrét közölt a 92 éves zeneszerzőről.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Színház

Györgyi Anna: „Semmi nem szebb és fontosabb annál, ami esendő, emberi”

A Rózsavölgyi Szalon Szívhang című előadásában nyújtott játékáért a Vidor Fesztiválon a legjobb női alakításért járó Colombina-díját nyerte el Györgyi Anna. Az elismerést nemrég vehette át. A Jászai Mari-díjas színművészt a jelenleg futó előadásairól, szinkronos munkásságáról, feladatairól is kérdeztük.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Színház

Kórusmű tizenhét hangra – újra színpadon A várományos

November 10-én, vasárnap 19 órától ebben az évadban első alkalommal tűzi műsorára az Örkény István Színház az Ascher Tamás által rendezett A várományos című komédiát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus kritika

A szimfonikus zenekar mint az emberiség metaforája

Súlyos kérdésekre kereste a választ a Bajor Állami Zenekar és főzeneigazgatójuk, Vlagyimir Jurovszkij Schönberg és Beethoven műveire épülő koncertje november 4-én, Münchenben.
Klasszikus hír

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Klasszikus interjú

Lukács Miklós: „A szabad improvizációhoz különleges szenzitivitásra van szükség”

November 10-én a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiválján 15:30-tól Ligeti Tíz darab fúvósötösre című művét szólaltatja meg a Ligeti Ensemble és a Cimbiózis Trió. A produkció kapcsán Lukács Miklóssal beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Klasszikus ajánló

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!