Klasszikus

Egy hét a Danubiával

2014.10.08. 17:21
Ajánlom
Egyedülálló zenei beavató programot indított idén ősszel az Óbudai Danubia Zenekar. A budapesti Vörösmarty Mihály Gimnázium egyik osztálya egy héten át követte a zenekar munkáját, az első próbától a koncertig. A különleges műhelymunka során a diákok bepillantást nyertek a zeneművek sokszor elsőre idegennek tűnő, különleges világába, sőt belekóstolhattak egy profi előadóművész életének rendhagyó mindennapjaiba.

A gimnáziumi program első állomása Vásáry Tamás szezonnyitó Liszt-estje volt, így a próbafolyamat során a diákok egy világhírű művészt is megismerhettek testközelből.

A program célja - amellyel nem titkoltan hagyományt szeretne teremteni a zenekar a zenei utódnevelés terén -, hogy személyes élményt nyújtsanak annak a korosztálynak, amelynek életéből szinte teljesen hiányzik a klasszikus zene, ezáltal megmutatva nekik, hogy ez a művészet nem valami elvont és távoli jelenség, hanem sokak számára a mindennapok része, és hogy a zenével való találkozás élő és fiatalos élményt is képes nyújtani.

És ahogy a diákok látták a projektet:

Rögtön első feladatnak azt kaptuk, hogy a mentorunkkal vegyük fel a kapcsolatot, majd egy találkozót szervezzünk vele. Másnapra meg is beszéltük, hogy az Operaházban találkozunk. A Bohócok c. próba végére ültünk be a zenekari árokba, majd ez után beszélgettünk egy bő órát. Volt szó a feladatról, a zenekarról, Máté mesélt kicsit magáról és egy nagyon jó kis ismerkedés volt.

Vasárnap az egész osztály találkozott a mentorokkal, majd egy kis kalácsevéssel egybekötött bemutatkozás után, a Pokol és Menny c. előadás Mefisto tétel próbáját nézhettük, hallgathattuk meg.

A következő találkozónk kedden volt, amikor a Zeneakadémián vezettek minket körbe a „színfalak" mögött. Ez után szintén a próbát nézhettük meg, ahol már a kórus is együtt gyakorolt a zenekarral.

A finálé este volt, amikor először egy ötven perces „tájékoztatót" tekinthettünk meg Eckhardt Gábor előadásában. Maga a koncert fél nyolckor kezdődött, Liszt h-moll szonátájával. Utána a Faust-szimfóniát következett, amiben a Mefisto tételben már az ismerős hangok adtak élvezetet."

„A koncert csodálatos pillanatai közé tartozik, amikor a közönség teljes összhangban szinte egyszerre mozdul, vesz levegőt - vagy hagy fel azzal. Egy-egy drámai pillanatban minden szem egyenesen a színpadra szegeződik. Visszafojtott lélegzettel, feszült csendben várják a folytatást."

Voltak olyan pillanatok, amikor tényleg magával ragadott a zene."

Összefoglalva sokkal jobban tetszett a koncert, mint az vártam volna, mert a háttérmunkákat láthattuk, ezáltal jobban megismerhettük a darabot."

A „rohanó" világban a tinik túl lassúnak, hosszúnak, és monotonnak találják a komolyzenét, mert a pörgéshez, az állandó sietséghez szoktak hozzá. A probléma megoldása az lehet, hogy még fiatal (5-10 éves) korban rá kellene szánni az óvodában, iskolában néhány órát, és hallgatni koruknak megfelelő, emészthető darabokat."

Nagyon örülök, hogy ebbe a projektbe belevágtunk, mert sok érdekes dolgot tanultam, és élveztem a zenekarral való munkát! Továbbra sem lesz a kedvenc műfajom a komolyzene, de így, hogy beláthattunk a kulisszák mögé, megmutatták, mennyi munkával jár az egész, és egy többször hallott tételt már élvezni is tudtam, számomra előrelépés!"

A terveink szerint a program decemberben folytatódik, zenekar várja a középiskolás osztályok jelentkezését!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.