Az esti hangversenyeken a világ legjelentősebb művészei adnak kamarazenei hangversenyeket, a fellépők között lesz többek között Joshua Bell, Vilde Frang, Alina Ibragimova, Ránki Dezső, Maxim Rysanov, Dejan Lazić és José Gallardo. A zeneirodalom ismert művei mellett ritkaságok is megszólalnak, elhangzik például Pierre Boulez Messagesquisse című hétcsellós darabja, és Balogh Máté, illetve Tornyai Péter egy-egy művének ősbemutatójára is sor kerül majd.
A Fesztivál Akadémia a francia barokk zenszerző, Jean-Féry Rebel Káosz című kompozíciójával kezdődik július 20-án a Zeneakadémián, és bő egy héttel később az ugyancsak francia barokk Jean-Marie Leclair harmonikus g-moll hegedűversenyével fejeződik be.
De a káoszból létrejövő harmónia nemcsak egy hét távlatában, hanem nap mint nap is átélhető lesz a fesztiválon,
különösen, ha elfogadjuk a görög mitológia alapvetését, hogy a teremtés aktusa szorosan összekapcsolódik a szeretettel. A Fesztivál Akadémia tökéletes példát kínál erre az ősi, görög bölcsességre, amennyiben a szeretet a motorja a fesztiválnak: a zene szeretete, a tanítás és a zenélés szeretete, és ami talán ennél is fontosabb, a kamarapartnerek és a közönség szeretete, végső soron a másik ember szeretete.
A nyilvános mesterkurzusokon a világ legjelentősebb professzoraitól és a fesztivál művészeitől tanulhatnak a diákok egyéni és kamarazenei órák keretében, a matinékoncerteken pedig együtt állhatnak színpadra mestereikkel.
A Zeneakadémián a fellépő művészek által tartott ingyenes előadások és Dobos Tamás fotóművész kiállítása is várja az érdeklődőket, de Budapest számos csodás helyszínét megtöltik még zenével a fesztivál fellépői. Például három kivételesen szép, és akusztikai szempontból is kiváló könyvtár olvasótermét: a „kulturális körmenet” keretében július 25-én az Egyetemi Könyvtárban, az Idegennyelvű Könyvtárban és a Budapesti Műszaki Egyetem Könyvtárában rövid koncerteken vehetnek részt az érdeklődők. A zenéhez minden alkalommal felolvasás is társul, mégpedig neves színészek közreműködésével.
Július 26-án a Széchenyi Gyógyfürdőben valódi örömzene várja a vendégeket: Bach 3. brandenburgi versenye, majd operett részletek Horti Lilla, és cigányzene Sárközi Lajos és zenekara előadásában. A zenészek a medence partján, a közönség a vízben: ez lesz a késő esti koncert koreográfiája.
A fesztivál ideje alatt a 19 év alattiak a III. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen mérhetik össze tudásukat. A verseny, melyre három kontinensről több mint ötven diák jelentkezett, a felújított Budai Vigadóban rangos nemzetközi zsűri előtt zajlik a megmérettetés, a zsűri elnöki tisztségét Fehér Ilona tanítványa, a világhírű Shlomo Mintz tölti be.
A Fesztivál Akadémián tíz napon át egyedülállóan izzó kamarahangversenyekre, klasszikus zenei világsztárok bámulatos együttműködésére és pezsgő fesztiválhangulatra számíthat a közönség. Túlzás nélkül állítható, hogy július utolsó hetében a nemzetközi komolyzenei élet szíve Budapesten fog dobogni.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva>>>
Fejléckép: Csibi Szilvia