Klasszikus

„Egy ilyen szólista minden zeneművet nemessé tesz”

KULT50: Boldoczki Gábor
2018.10.17. 14:50
Ajánlom
A világhírű trombitás, Maurice André egy koncert során felrohant a színpadra, és megölelte az akkor még a húszas évei elején járó magyar művészt. Boldoczki Gábor a KULT50-ben megjelent portréja.

A 2018 júniusában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré utánközlése:

Boldoczki Gábor

Boldoczki Gábor

Boldoczki Gábor az utóbbi tizenöt-húsz évben éppolyan fényesen csillog a nemzetközi zenei életben, mint a hangszere. „A trombita is játszhat bel cantót” – írta egy előadása kapcsán a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A szólóművész tavaly elnyerte a világ legrangosabb független hanglemezszakmai díját, az ICMA-t kortárs zenei kategóriában, a németek zenei Oscarjának számító Echo Klassikon pedig a legjobb szólista kategóriájában jeleskedett – 2008 után másodszor.

Szegeden született 1976-ban, első tanára az édesapja, Boldoczki Sándor volt a kiskőrösi zeneiskolában. „Kilencévesen kezdtem trombitálni, rendszeresen gyakoroltam mindenféle szigorú felügyelet nélkül; szerettem csinálni, de nem fűztem hozzá komoly elképzeléseket” – vallotta be a Figaro magazinnak. Ennek ellenére tizennégy évesen országos versenyt nyert, majd a Weiner Leó Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta, és amikor Genfben, egy nemzetközi megmérettetésen épp a huszadik születésnapján vehetett át díjat, végre elhatározta, hogy muzsikus lesz. A Zeneakadémián és Karlsruhe városában tanult, a diplomáját megszerezve pedig rögtön óraadója is lett a Liszt Ferenc téri egyetemnek.

1997-ben megnyerte a müncheni ARD-versenyt, és első lett a legjelentősebb trombitás megmérettetésnek számító párizsi Maurice André-versenyen. A kritika igen korán felismerte, hogy Boldoczki kivételesen széles látókörű előadó, aki az általa játszott darabokhoz intelligensen és nagy fokú érzékenységgel közelít. De felismerte ezt az említett verseny névadója, a legendás trombitaművész, Maurice André is, aki egy franciaországi koncerten a közönség szeme láttára felrohant a színpadra, és megölelte az akkor még a húszas évei elején járó magyar művészt. „Henri Tomasi darabját Boldoczki Gábor fogja előadni – úgy, ahogy én mindig is szerettem volna eljátszani” – André ezekkel a szavakkal konferálta fel fiatalabb kollégáját egy másik alkalommal, egy gálakoncerten.

Boldoczki Gábor a 2015-6-os évadban rezidens szólista volt a Pannon Filharmonikusoknál

Boldoczki Gábor a 2015-6-os évadban rezidens szólista volt a Pannon Filharmonikusoknál

A világ legnagyobb együtteseivel játszott együtt, köztük a Bajor Rádió Szimfonikusaival, a Marinszkij Színház zenekarával, a berlini Konzerthaus zenekarával, a Cseh Filharmonikusokkal és a Bécsi Szimfonikusokkal. „Finoman formált artikuláció, bámulatos gyorsaság, különösen biztos ansatz és koloratúra (...) egy ilyen szólista minden zeneművet nemessé tesz” – írták róla Salzburgban, Mozart szülővárosában.

Nem engedi, hogy a hangszeréhez tartozó repertoár korlátozza, átirataival, illetve a nevéhez fűződő ősbemutatókkal hívja fel magára a figyelmet.

Miközben sokan a lemezkiadás halálát vizionálják, Boldoczki már kilenc albumot készített, ami egy népszerűbb szólóhangszer esetében is szép számnak minősülne. Tromba Veneziana című lemezén Vivaldi-concertókat játszik a Cappella Gabettával, de éppúgy elsőrangú felvételeket készített Bach, Purcell, Telemann, Händel, Haydn és Hummel műveiből. Legutóbbi, Bohemian Rhapsody című albumán pedig cseh zeneszerzők művei hallhatók trombitaátiratban.

Dubrovay László három versenyművet írt a számára, az ICMA-díjjal kitüntetett album, az Oriental Concertos pedig két, Boldoczkinak komponált művet tartalmaz Krzysztof Pendereckitől és Fazil Saytól. „Egy zeneszerzővel mindig nagyon izgalmas a közös munka. Szerintem a szólista inkább inspirál, impulzusokat ad a szerzőnek, akinek a fejében legtöbbször már konkrétan »egyben van« a darab” – beszélt az alkotói folyamatról Boldoczki a Gramofonnak. Egy-egy koncertjén három-négy trombitát is színpadra visz a különböző fajtákból, ezekhez a választásokhoz pedig legalább olyan muzikális fül kell, mint magához a játékhoz.

Pendereckit, úgy érzem, hogy nem a trombitáim, hanem elsősorban a saját hangom, zeneiségem érdekelte.

Boldoczki Gábor titka éppen ez a saját hang, amely ugyanúgy izgalomba hozza a világhírű zeneszerzőt, mint az egyszeri koncertlátogatót – köztük a művész legnagyobb hazai rajongóját, Dr. Zacher Gábor toxikológust. Kezében a trombita sokkal több lesz, mint a zenekari csúcspontok állandó szereplője. Ennyi poézist kicsikarni egy darab fémből: művészet.

Mi ez a sorozat?

Idén nyáron második alkalommal jelent meg a hazai médiapiac egyedülálló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunkban megismerheti a beválogatott alkotókat.

Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, rendelje meg online, ide kattintva>>>

Fejléckép: Boldoczki Gábor (fotó: Marco Borggreve)

Boldoczki Gábor: A huszadik születésnapomon határoztam el, hogy zenész leszek

Kapcsolódó

Boldoczki Gábor: A huszadik születésnapomon határoztam el, hogy zenész leszek

Az ECHO Klassik díjas trombitaművész a világ élvonalbeli szólistája. Karrierjéről, terveiről, és arról is mesélt, hogy milyen volt Pendereckivel és Fazıl Say-jal dolgozni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.
Klasszikus hír

Idén is tíz fiatal zeneművészt ismert el az MVM a Junior Prima Díjjal

Tizenhatodik alkalommal vehették át a hazai zeneművészet legkiemelkedőbb ifjú tehetségei a Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategória elismeréseit november 23-án.