Klasszikus

Egy megkésett szülinapi ajándék

2003.08.04. 00:00
Ajánlom
Ha tavaly, a szerző ötvenéves születésnapjára még nem is kerülhetett a boltokba, ma már kapható Sugár Miklós szerzői lemeze, amely – nem nehéz kitalálni – a Hungaroton gondozásában jelent meg.

A lemez csak abban az értelemben nem reprezentatív, hogy nem a teljes Sugár- életműből, hanem csupán az utolsó másfél évtized terméséből válogat – a lemezen szereplő legkorábbi opusz a szerző egykori térdficamának emléket állító, 1989-ben komponált Luxatio, a Matuz István fuvolaművésznek írt virtuóz fuvoladarab. Ám ez inkább erénye, mintsem hibája a lemeznek: hiszen az legalábbis gyanús, ha egy élő zeneszerzőt legméltóbban az évtizedekkel korábban írt művei tudnak képviselni... Szerencsére egy Sugárhoz hasonlóan örökifjú lélekkel megáldott szerzőt ez a veszély nem fenyeget: személyiségének a kísérletezés, a játékosság valószínűleg 100 évesen is meghatározó eleme marad.

A lemez erénye, hogy a műfaji változatosság mellett - hiszen felsorolhatatlanul sokféle hangszerösszeállítás szólal meg a lemezen – a három dalciklus révén összehasonlításra is lehetőségünk adódik. A Dalok Kondor Béla verssoraira, a Három dal Morgenstern verseire, és a Francia dalok (S. Beckett verseire) sorozatai megmutatják, hogy Sugárnál a legelidegenítettebbnek tartott hangzás - az elektronikus hangszereké - többféleképpen is képes szimbiózisra a „legtermészetesebb” hangforrással – az emberi hanggal. Az elektronikus zenei megoldások már rég nem mennek szenzációszámba, az egykor meghökkentő effektusok hallatán már egy közepesen edzett zenehallgató sem húzza fel a szemöldökét. Hogy Sugár számára az elektronikus zene nem valami múló divathullám hóbortja volt, mindennél ékesebben bizonyítja az a tény, hogy az ezredfordulón is hűséges maradt a nyolcvanas évek legvégén választott zenei nyelvéhez – s tette ezt úgy, hogy a lemez szerkesztői nem kényszerültek a „régi sikerek” összevadászására ahhoz, hogy hitelesen megrajzolják Sugár zeneszerzői portréját. S azt hiszem, komponista ennél többre-jobbra nemigen vágyhat...

Sugár Miklós (1952): Vihar után, Dalok, Luxatio; No. 2; Francia dalok; Miniatűrök
vezényel: Sugár Miklós, Tihanyi LÁszló
Hungaroton Classic
2003

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Klasszikus

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Plusz

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.