Klasszikus

„Egy versenydíj tökéletes szintfelmérő”

2016.11.24. 15:09
Ajánlom
Dráfi Kálmán Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny zsűrije után a Cziffra György Zongoraverseny zsűrizéséből is kivette a részét. A Zeneakadémia tanszékvezetőjét, Cziffra György egykori tanítványát faggattuk a versenyről.

- Tudomásom szerint a verseny indulói közül többeket ismert már.

- Valóban, a díjazottak közül négy zongorista a Zeneakadémia növendéke volt. Régóta ismerem őket, nyomon kísérem a pályájuk alakulását. Amikor hat évvel ezelőtt tanszékvezető lettem, engedtem annak az ötletemnek, hogy indítsunk egy előkészítőt a kevésbé jó zeneiskolába járt növendékek számára, hogy a későbbiekben legyen esélyük felvételt nyerni a Zeneakadémiára. A verseny második díjazottja, Rigó Ronald jelentkezett, és idővel be is került az intézménybe. Remekül végzett, káprázatos zongoraművész, és nem kis büszkeséggel tölt el, hogy a Zeneakadémia neveltjének mondhatom őt. Varga Gergő Zoltán szintén hozzánk járt, ő már végzett is, egyenes ívű karriert jósolhatunk neki, folyamatosan fejlődik, és még messze nincs az út végén.

„Célom, hogy a közönségnek élményt tudjak nyújtani”

Kapcsolódó

„Célom, hogy a közönségnek élményt tudjak nyújtani”

A Dunaszerdahelyen született Rigó Ronald a Cziffra György Zongoraverseny egyik második helyezettje. A fellépést megelőző izgalomról, példaképéről, céljairól is beszélt nekünk a lenyűgöző játékával a zsűri tetszését is megnyerő fiatal zongoraművész.

- Ön szerint másképp játszanak a mostani zenészek mint régebben?

- A divathullám minden korszakon végigvonul. Az internet közelebb hozza a mai és a régi korok nagy előadóinak játékát a fiatalokhoz. Gyakorlatilag bármilyen előadás meghallgatható. Jó oldala mellett mindez azt a veszélyt hordozza magában, hogy a kevésbé jó előadók felvételei is elérhetőek, és szűrő nélkül jutnak el a fiatalokhoz.

Dráfi Kálmán

Dráfi Kálmán (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

Úgy vélem, hogy a gyerekeknek és a tanároknak kell a szűrőt beiktatniuk. Öröm, hogy nagyjából minden elérhető Cziffra mestertől is a You Tube-on. Ennek hozadéka lehet, hogy átlagban magas a színvonal, a növendékek tudnak kitől tanulni, kihez mérni a képességeiket. Fiatalkoromban minden másképp volt, emlékszem, édesapám hozott nekem Németországból egy Cziffra lemezt, az volt az első és hosszú ideig egyetlen közvetett találkozásom vele.

- A versenyzők között megfelelt volna valaki a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyen is?

- Igen! Ugyan a repertoár nem volt ugyanaz, de hiszem, hogy kiválóan játszottak volna, elnyerve a zsűri és a közönség tetszését.

Dráfi Kálmán és Vásáry Tamás

Dráfi Kálmán és Vásáry Tamás (Fotó/Forrás: Herman Péter)

- Jól ismerte Cziffra Györgyöt. A versenyekhez való hozzáállásáról mit tud?

- Ő is szervezett hasonlót, először Párizsban, később egy másik francia városban. Nem nagyon szerette őket, általában a művészek – hiúságból is talán,  nem igazán kedvelik a megmérettetéseket. Az elmúlt évtizedek megkövetelik a művészektől, hogy a próbálkozások ezen formáját válasszák. E szükséges rossz nélkül nehéz és bonyodalmas egy karrier beindítása. Cziffra célul tűzte ki a fiatal tehetségek segítését, szerette volna biztosítani a pályájukat. Egy versenydíj tökéletes szintfelmérő. Az igazán nagy tehetség, jó felkészüléssel és a nemzetközi pódiumon elért helyezéssel a háta mögött tekintélyes karriernek nézhet elébe.

Dráfi Kálmán

Dráfi Kálmán (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

- Érte most meglepetés?

- A verseny legnagyobb pozitívuma a számomra, és talán a többi zsűritag és a versenyzők számára is, hogy Balázs János nagyszerűen kitalálta, hogy szerepeljen Cziffra–átirat és kortárs darab a versenyen, ami unikumnak számít. Nagyszerű darabokról beszélünk, és a fiatalok kivétel nélkül jól vették a darabok tartogatta akadályokat. Meglepő, hogy ezeket is játszották a legjobban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.