A ZeneVarázslat Nemzetközi Négykezes Zongoraversenynek és Kurzusnak a kamaramuzsikálás népszerűsítése mellett az elmúlt évek alatt közösségépítő szerepe is egyre nagyobb hangsúlyt kapott. Már maga a műfaj, a négykezes is azt az üzenetet jelképezi, mennyire fontosak az emberi kapcsolatok ebben a mai, elmagányosodó világban. Amikor két ember együtt muzsikál, az segít hangsúlyozni az összetartozás fontosságát. Ilyenkor a zenészek szinkronban mozdulnak, szinte együtt lélegeznek, ez pedig igazán különleges élmény lesz, nemcsak a zenélő párosnak, de a nézőknek egyaránt.
A növendékpárosok mellett ugyanezen missziót képviselve alakították ki a program szervezői a növendék-tanár és a tanár-tanár kategóriákat is az évek során. A regisztráció lezárását követően tisztán látható, hogy az idei újdonság, a szülő-gyermek kategória is nagy népszerűségnek örvend, hiszen ezekben a napokban több mint húsz családban gyakorolnak már a zongoraversenyre.
A verseny különlegessége, hogy olyan szülők lépnek majd színpadra gyermekeikkel, akik 20-25 évvel ezelőtt mutatkoztak be utoljára versenyen,
és bár „polgári foglalkozást” választottak maguknak felnőttként, zongorázó gyermekeik által a zene szeretete továbbra is meghatározza mindennapjaikat.
„Büszkén mondhatjuk, hogy az eseménysorozat művészeteket és művészjelölteket összefogó kulturális programsorozattá nőtte ki magát, ebben az évben rekordszámú, 250 versenyzővel és közel 3000 érdeklődővel. Ez köszönhető annak is, hogy
a ZeneVarázslat zongorakoncerteken és számos kísérőprogramon látja vendégül a versenyre érkezőket, illetve a versenynek otthont adó város és a környék lakóit
– mondta el Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, a ZeneVarázslat Mozgalom és Négykezes Zongoraverseny alapítója.
A ZeneVarázslat Mozgalom kiemelt célja a kimagasló tehetségek elindítása a zenei pályán, valamint a négykezes műfajon keresztül a kamarazene szépségének bemutatása. Ezt szolgálja az évente, idén hetedik alkalommal megrendezett Nemzetközi Négykezes Zongoraverseny és Zongorakurzus, amely Magyarország egyik legkedveltebb komolyzenei eseményévé vált.
A gyermekek szakmailag kiváló, Liszt- és Kossuth-díjas zsűritagok előtt mutathatják meg felkészültségüket és tehetségüket.
A tengeren túli magyar közösségek évek óta kiemelt figyelemmel követik a programsorozatot, idén számukra online beküldhető versenyvideókkal biztosították a részvételt külön kategóriában, így Kanadából és az USA-ból is folyamatosan érkeznek a versenyvideók.
A programsorozat kétalkalmas ZeneVarázslat négykezes koncerttel veszi kezdetét április 19- én, Várnagy Andrea zongoraművésznek lányával, Farkas Lilivel közös két hangversenye több száz csepeli általános iskolás gyermek figyelmét tudja majd ráirányítani a klasszikus zene szépségeire és értékeire.
Április 20-23. között, négy napon át reggeltől késő délutánig a ZeneVarázslat Nemzetközi Négykezes Zongoraverseny résztvevői mutatják majd be tudásukat a zsűrinek és a közönségnek.
A verseny célja, hogy a pályára készülő gyermekek mellett azok is színre léphessenek produkcióikkal, akik ugyan nem a zenét választják majd élethivatásuknak,
de örömüket lelik a klasszikus zene művelésében. A verseny hat növendékkorcsoportban, valamint a tanár-diák és szülő-gyermek kategóriában zajlik, a legkisebbektől egészen az egyetemista korosztályig. Idén is lehetőség volt tanár-tanár párosok nevezésére, hiszen továbbra is cél, hogy ez a négy nap ne csak a növendékeknek, hanem felkészítőik, tanáraik számára is a zene ünnepévé válhasson, és ezen alkalomból művészként ismét a pódiumra léphessenek.
Magyarország kiemelkedő művészei, zenepedagógusai, a Zeneakadémia tanszékvezetői, a Magyar Művészeti Akadémia tagozatvezetői idén is elfogadták a meghívást és a nemzetközi zsűri munkájában részt vállalnak, így Becht Erika, Balázs János, Bonnyai Apolka, Eckhardt Gábor, Farkas Gábor, Szakács Marianna, Szamosi Szabolcs, Tóth Péter és Várnagy Andrea is a bírálók között foglal majd helyet.
Az ország minden pontjáról, valamint Németországból, Erdélyből, Felvidékről, Muravidékről, Vajdaságból érkeznek gyermekek tanáraikkal, szüleikkel, hogy részt vehessenek az eseményen. A nehéz körülmények ellenére a Kárpátaljai gyermekek is lelkesen készülnek, és idén ismét személyesen is részt tudnak majd venni a versenyprogramban.
Ebben az évben is arra kérik a versenyen résztvevő gyerekeket, hogy
az összművészetiség jegyében a négykezes darabok eljátszása mellett rajzban vagy szépirodalmi műben is fogalmazzák meg, mit is rejt számukra a hangok mögötti világ,
az elkészült művekből egész hétvégén kiállítást tekinthetnek majd meg az érdeklődők. Az ingyenes esti programokon ismét a klasszikus zenéé lesz a főszerep, szerdától szombatig különleges koncertek várják a résztvevők mellett a csepeli és az odalátogató zenekedvelő közönséget. Április 23-án vasárnap az ünnepélyes eredményhirdetés és díjátadó zárja az eseménysorozat öt napját, majd egy délutáni mesterkurzuson szerezhetnek szakmai útmutatás a gyermekek és tanáraik.
Az esti programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek, bővebb információ és a regisztráció ide kattintva érhető el. >>>
Fejléckép: Várnagy Andrea és Farkas Lili (forrás: ZeneVarázslat)