Aribert Reimann 1936-ban született Berlinben. Zeneszerzői és zongoratanulmányait szülővárosában végezte, majd a Deutsche Oper korrepetitoraként kezdte meg pályáját. Bár karrierje későbbi szakaszaiban elsősorban zeneszerzőként ismerték, a zongorához sem lett hűtlen, főleg dalkísérőként tevékenykedett, játékát számos felvétel őrzi.
Hírnevét irodalmi témát feldolgozó operái alapozták meg, a Dietrich Fischer-Dieskau javaslatára írt Lear, a Franz Kafka regénye által inspirált A kastély,
de feldolgozta Médeia történetét is azonos című operájában, melyet 2010-ben mutatott be a Bécsi Állami Opera. Mindemellett azonban számos kamara- és nagyzenekari művet, valamint dalt is komponált.
Munkásságáért számos díjban részesült, megkapta a Német Szövetségi Köztársaság Nagykeresztjét, a Berlini Érdemrendet és az Ernst von Siemens Musikpreis életműdíját. Az alkotó- és előadó-művészet mellett tanárként is jelentőset alkotott, a kortárs dal professzora volt a Hamburgi, majd a Berlini Zeneművészeti Főiskolán.
A magyar közönség elsősorban Lear című operáját ismerhette, amelyet 2016-ban mutatott be a Magyar Állami Operaház. Az opera húsba vágóan pontosan adja vissza Shakespeare talán legkegyetlenebb drámája, a Lear király világát. (Írásunk az előadásról itt olvasható.)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Aribert Reimann (fotó/forrás: StagiaireMGIMO / Wikipedia)